Magyarország súlyos vízhiánnyal küzd, és 2022, valamint 2024 után idén is rendkívül aszályos nyárra számíthatunk.

Április első keddjén, a láthatatlan munka világnapja alkalmából a WHC, Magyarország egyik legnagyobb HR szolgáltatója azokra hívja fel a figyelmet, akik a társadalom és a gazdaság működéséhez nélkülözhetetlen, ám gyakran észrevétlen tevékenységet végeznek. A láthatatlan munka magában foglalja a háztartási feladatokat, a gyermeknevelést, az idős vagy beteg hozzátartozók gondozását, valamint az önkéntes munkát, amelyeket többnyire anyagi ellenszolgáltatás nélkül végeznek.
A láthatatlan munka kifejezése alatt olyan tevékenységeket értünk, amelyekért az érintettek nem kapnak közvetlen anyagi juttatást vagy hivatalos elismerést. Ide tartozik például a háztartási munka, a gyermeknevelés, az idős hozzátartozók gondozása, valamint számos háttérben végzett vállalati- vagy közösségi feladat. Ezek az erőfeszítések nélkülözhetetlenek a mindennapi élet és a gazdaság szempontjából, mégis ritkán kapják meg a megérdemelt figyelmet.
A kifejezés először 1987-ben jelent meg, majd 2001-ben a kanadai székhelyű Női Nevelési és Szociális Akció Szövetség (Afeas) tűzte ki minden év április első keddjére a láthatatlan munka világnapját, amelyet azóta számos ország átvett és elismer.
A statisztikák szerint a láthatatlan munkát – például a háztartásvezetést és a család gondozását – döntő többségében nők végzik. Becslések alapján, ha ezekért a feladatokért fizetést kapnának, az évente mintegy 11 billió dollárral növelné a világgazdaság értékét, ami a globális GDP közel 9 százalékának felel meg. Magyarországon is hasonló a helyzet: a Központi Statisztikai Hivatal szerint a nők közel két és félszer annyi időt töltenek el nem fizetett munkával, mint a férfiak, ami jelentős hátrányt jelent számukra a karrierépítés terén, mivel kevesebb idejük marad szakmai fejlődésre, továbbképzésekre, valamint a munkahelyi kapcsolatok ápolására, amelyek kulcsfontosságúak a szakmai előmenetelben.
„A WHC Csoportnál célunk, hogy felhívjuk a figyelmet a láthatatlan munkavégzés fontosságára, és támogassuk azokat, akik hozzájárulnak a társadalom és a vállalatok sikeréhez, még ha tevékenységük nem is mindig kerül reflektorfénybe. Ennek a munkának az elismerése több szinten is előnyös lehet a munkáltatók számára, hiszen növeli a munkavállalók megbecsülését, elősegíti a munka és a magánélet egyensúlyának fenntartását, valamint hozzájárul a társadalom és gazdaság fenntarthatósághoz. Őszintén hisszük, hogy a tudatos HR-stratégiák és a rugalmas foglalkoztatási lehetőségek segíthetnek abban, hogy a láthatatlan munkavégzést végzők is megfelelő támogatásban részesüljenek” – mondta el Margitics Ákos, a WHC szövetkezeti-szolgáltatás üzletágvezetője.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A WHC elkötelezetten támogatja a kisgyermekes szülők munkaerőpiacra való visszatérését, amit a WHC Family – Kisgyermekkel Otthon Lévők Szövetkezetének létrehozásával is bizonyít. Ez a kezdeményezés lehetőséget teremt a GYED-en vagy GYES-en lévő édesanyák – és édesapák – számára, hogy rugalmas munkavégzés mellett újra bekapcsolódjanak a munka világába. A szövetkezet révén nem csak a munkavállalók, de a munkáltatók is hozzáférhetnek egy eddig kevésbé kihasznált munkaerő-tartalékhoz, miközben kedvező adózási feltételek és csökkentett adminisztrációs terhek mellett foglalkoztathatják a szövetkezeti tagokat.
A láthatatlan munka világnapján a WHC arra ösztönzi a vállalatokat, hogy támogassák azokat a programokat, amelyek segítenek a láthatatlan munka méltó elismerésében, és lehetővé teszik az ilyen jellegű munkát végzők számára is a munkaerőpiacon való részvételt.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


