Lassú javulást mutat a magyar lakosság pénzügyi helyzete, és ezzel a hitelfelvételi hajlandóság is növekedésnek indult.

Általános közhely, hogy a nők kevésbé értenek a pénzügyekhez, mint a férfiak. Általános közhely, hogy a nők tudatosabban kezelik a pénzügyeiket, mint a férfiak. Miből ered ez a paradoxon, és milyen a nők pénzügyi helyzete ma Magyarországon? Hol tartunk a pénzügyi emancipációban? Ezt a kérdést tette fel a Bankmonitor.
A nők csak viszonylag későn jutottak saját jövedelemhez, vagyonhoz, lényegesen később, mint a férfiak. Évszázadokon át a nők a családfő által biztosított juttatásokból tartották fenn önmagukat és az egész családot. Ők osztották be ezt a gyakran fix, és ritkán bőséges jövedelmet, kezelték a háztartással, gyermekekkel, és az idős hozzátartozóikkal kapcsolatos kiadásokat.
Mindemellett az oktatásuk sem volt azonos a férfiakéval, gazdasági és pénzügyi tananyaggal kevéssé találkozhattak. A saját bőrükön, generációk alatt tanulták meg az anyagiak kezelését: ismerkedtek meg akár a költségvetéssel, cash-flow-val, inflációval, és fejlesztették magas szintre ösztönösen is tudásukat. De vajon ma már teljesen egyenlők a lehetőségek, vagy még mindig hatással vannak a múlt beidegződései?
Mit értünk pénzügyi emancipáció alatt?
Ez a Magyarországon ritkán használt kifejezés – financial emancipation – azt jelenti, hogy egyének vagy csoportok (különösen a nők vagy más társadalmi csoportok) felszabadulnak a pénzügyi függőségből, és képesek önállóan kezelni pénzügyeiket, hosszú távú anyagi döntéseket hozni, valamint pénzügyi stabilitást és biztonságot elérni.
Többféle aspektusból is vizsgálhatjuk:
- Függetlenség a pénzügyi döntésekben – Nem kell másokra hagyatkozni a pénzügyek kezelése során.
- Pénzügyi tudatosság – Ismeretekkel és készségekkel rendelkezni a megtakarításokról, befektetésekről és pénzügyi kockázatokról.
- Hozzáférés pénzügyi eszközökhöz – Saját bankszámla, hitellehetőségek és befektetési eszközök elérése.
- Esélyegyenlőség a munkaerőpiacon – A nemek közötti bérszakadék csökkentése és az egyenlő gazdasági lehetőségek biztosítása.
- Bármelyik megközelítés aktuális, jelen esetben a pénzügyi eszközökhöz való hozzáférést és a pénzügyi tudatosságot vizsgáltuk mélyebben.
- Jogilag ma már bárki nyithat bankszámlát vagy vehet fel hitelt, de vajon a társadalmi normák és a jövedelmi különbségek nem tartanak-e még vissza sokakat az anyagi függetlenségtől?
Tudatosabbak a nők a pénzügyekben, de kevesebből gazdálkodnak
A kérdéskör vizsgálatához szorosan hozzátartoznak a nők és férfiak közötti bérkülönbségek. A KSH legutóbbi adatai szerint 2023-ban 15,5% a különbség. A jó hír, hogy nagyobb ingadozások mellett, de a 2012-es 20,1%-ról 2022-re 17,5%-ra csökkent a férfiak és a nők közti bérszakadék Magyarországon (a mutató a teljes munkaidőben alkalmazásban álló nők bruttó átlagkeresetének elmaradását mutatja a férfiakéhoz képest). Az EU átlag ugyan alacsonyabb, de szintén jelentős 12,7%. Bár a bérszakadék csökkenő tendenciát mutat, még mindig átlagosan 83 ezer forinttal kevesebbet keres egy nő ugyanabban a munkakörben, mint egy férfi.
Ez a probléma a nyugdíjakra is kihat: mindamellett, hogy a várható élettartam 6,19 évvel magasabb a nők javára – tehát hosszabb ideig kell gondoskodniuk magukról, még a nyugdíjuk is alacsonyabb lesz, mint a férfiaké - írja cikkében a Bankmonitor.
Hogyan oldják meg az anyagi nehézségeket?
Egy 2024-ben végzett felmérés alapján azok között is nemtől függő differencia tapasztalható, akik nem tudnak kijönni a pénzükből, vagy valami miatt anyagi gondjaik adódnak. A nők nagyobb arányban (31,6 százalék) fordulnak a családtagjaikhoz anyagi segítségért, mint a férfiak (25,1 százalék). Ugyanez a helyzet a pénzintézetekkel, pénzügyi szolgáltatókkal, amelyektől a nők 15,9, a férfiak 11,6 százaléka igényel kölcsönt. A barátok, kollégák esetében viszont fordított a helyzet, tőlük több férfi kér anyagi segítséget (12,1 százalék), mint nő (8,5 százalék).
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Bankszámla-használat és megtakarítási szokások
Konkrét statisztikák a férfiak és nők bankszámla-tulajdonlásáról és megtakarításairól Magyarországon sajnos nem állnak rendelkezésre. Általánosságban azonban elmondható, hogy a magyar lakosság pénzügyi egészsége alacsony szinten van. A Magyar Nemzeti Bank 2024-es felmérése szerint a lakosság mindössze 19%-a elégedett saját pénzügyi helyzetével, és 55% érzi úgy, hogy anyagi helyzete korlátozza őt fontos céljai megvalósításában.
Szintén nincs hivatalos adat a nők pénzbeosztási szokásairól. A Bankmonitor szakértőinek tapasztalatai alapján gyakori, hogy a mindennapi pénzügyeket érintő kérdésekben – mint például a bankszámla – a nők döntenek. Legyen akár a saját, a közös vagy a párjuk bankszámlája. A párok között a mindennapi pénzügyekkel kapcsolatban tájékozottabbnak és tudatosabbnak tűnnek a nők. Gyakrabban vállalnak pénzügyi döntéseket a háztartásokban, és hajlamosabbak a megtakarításra, különösen a gyermekek jövője érdekében.
Egyes tanulmányok szerint a nők óvatosabbak a pénzügyi kockázatok vállalásában, és inkább a biztonságot részesítik előnyben a befektetések terén. Egy fiatal magyar férfinak átlagosan 1 millió forint megtakarítása van, míg egy nőnek csupán 535 ezer – vagyis majdnem feleannyi. Viszont a nők egyre tudatosabbak a befektetések kezelésében is, jobban elmélyülnek a szükséges információk megszerzésében és nyitottabbak szakértő bevonására a pénzügyi döntéseikben.
A Revulot frissen közölt adatai szerint Magyarországon a befektetések továbbra is a férfiakhoz kötődnek, de a nők egyre gyorsabban lépnek be a lakossági befektetések világába. Jelentős a különbség: 3,5-szer több befektetési számlájuk van a férfiaknak, és közel háromszor akkora portfólióval is rendelkeznek, mint a nők. 2024-ben azonban a Revolut 144%-os növekedést regisztrált a magyar nők által nyitott befektetési számlák számában, ami meghaladta a férfiak 108%-os növekedési ütemét. Ráadásul egy hatalmi váltás kezdetét is előrevetíthetik a 2024-es adatok: a nők befektetései az EGT-szerte átlagosan 2,6%-kal jobban teljesítettek, mint a férfiaké 2024-ben. Ez alapján úgy tűnik a nők elkezdték erőteljesen hasznosítani a tudásukat, és magabiztosan lépkednek a pénzügyi céljaik elérése felé. Kezdhetnek talán széthullani a sztereotípiák.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A fiatalok vállalkozásindítását ösztönzi az OTP Bank új pályázata
OTP Junior Piacralépők címmel vállalkozói versenyt hirdetnek fiatalok számára.
-
Akár 80.000 forint pluszt is lehet keresni a Gránit Banknál rendszeres megtakarítás esetén (x)
A szelfivel számlát nyitó ügyfelek 40.000 forintján felül további 40.000 forinttal gazdagodhatnak a Gránit Banknál akik mobilalkalmazáson keresztül rendszeres megbízást adnak befektetési jegy vásárlására.
-
Hagyományos péksütemények kiváló minőségben, generációkon át (x)
Az Aranycipó Kft. vajas fonott kalácsa elnyerte a KMÉ-védjegyet, amely a kiváló minőség és a hagyományos péksütemények iránti elköteleződést tanúsítja.
Portfolio Gen Z Fest 2025


