8 °C Budapest

Milliókat kaszálhatnának a magyar családok: de miért nem figyelnek oda?

2016. november 12. 07:01

A magyarok 16 ezer forintot tesznek félre havonta átlagosan, ami elsőre nem tűnik soknak. Ha viszont ezt éveken keresztül félretesszük, akkor akár 8 millió forintunk is összegyűlhet ennyiből az évek során. Nem mindegy azonban, hogy milyen pénzügyi termékkel takarékoskodunk, a különbség kétszeres is lehet.

Egy friss kutatás szerint a magyarok havonta átlagosan 16 148 forintot tesznek félre havonta. Persze ebbe a csupán bankszámlát fenntartó ügyfelektől a privátbanki multimilliomosokig mindenki benne van, vagyis a különbségek jelentősek. Ennek ellenére érdemes lehet megnézni, hogy mit lehet kezdeni ennyi pénzzel, hiszen ha napokra lebontjuk, mindössze 500-600 forintról van szó.

Bankbetéttel is milliók jöhetnek össze

Ugyan a 16 ezer forint nem tűnik soknak, azonban ha minden hónapban megszakítás nélkül félretesszük ezt az összeget, akkor az évek során szép summára tehetünk szert. Kiszámoltuk, hogy melyik befektetéssel járunk a legjobban, 10 és 20 éves időtávon összehasonlítottuk

  • a bankbetétet (0,54 százalékos éves kamat),
  • a Kamatozó Kincstárjegyet (KKJ, 2,25 százalékos éves kamat),
  • a Prémium Magyar Államkötvényt (PMÁK, 2,75 százalékos éves kamat),
  • a Befektetési alapokat (itt 5 százalékos éves kamattal számoltunk a korábbi cikkünkből kiindulva),
  • a nyugdíjcélú megtakarításokat (önkéntes nyugdíjpénztár, nyugdíjbiztosítás, nyugdíj elő-takarékossági számla), amelynél 6,5 százalékos éves hozammal számoltunk, illetve

a lakástakarék pénztárokat, amelyeknél egyedi a hozamszámítás a befizetés után járó, 30 százalékos állami jóváírás miatt. A hozamok egyébként hosszútávon szinte biztos, hogy változnak (kivéve a nyugdíjcélú megtakarítást, ahol hosszú távú átlaggal számoltunk és az LTP-t, amely fix hozamot biztosít a futamidő végéig).

Azt azért érdemes leszögezni, hogy a felsorolt megtakarítási formák eltérő élethelyzetben nyújthatnak jó megoldást, de persze többé-kevésbé felfoghatók egymás helyettesítőjeként. Így például az egy éves lekötött betét helyett a Kamatozó Kincstárjeggyel sokkal jobban járhatunk. Másik példa, hogy ha lakás célra teszünk félre, akkor lakástakarék pénztárakat nehéz megverni csupán a hozammal.

Az infografika viszont jól érzékelteti azt, hogy néhány százalékos kamatkülönbség hosszútávon jelentős végeredménnyel járhat. A legnagyobb különbséget persze 20 éves időtávon láthatjuk, ahol a bankbetétnél (0,54 százalékos éves hozam) a nyugdíjcélú megtakarítás (6,5 százalékos éves hozam) közel kétszeresét hozza. Míg előbbivel 4,1 millió forintot gyűjthetünk össze, addig az utóbbi 8 millió forinttal kecsegtet.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Érdemes egyébként a 10 éves időtávot is megvizsgálni, amin jól látható, hogy az LTP a speciális hozamszámítás miatt kezdetben jelentősen többet hozhat a konyhára, azonban hosszabb távon már számításaink szerint más a helyzet:

  • 8 év után a nyugdíjcélú megtakarítások megelőzik,
  • 10 év végén pedig a befektetési alapok is megközelítik.

Utóbbinál pedig a szabad felhasználhatóság miatt lehet jobb egy befektetési alap, igaz az LTP a hozamot fixen, kockáztatás nélkül tudja nyújtani.

Akkor hogyan válasszunk megtakarítást?

A megtakarításunk kiválasztásánál a legegyszerűbb dolgunk akkor van, ha tudjuk, hogy milyen célra és mikor van szükségünk a pénzre. Persze ezt kevesen tudják, ezért néhány pontban összeszedtük, hogy milyen elvek mentén érdemes megtakarításba vágni, befektetési portfóliót felépíteni:

  • Ha még nincs megtakarításunk, akkor először egy vésztartalékot érdemes felépíteni. Ez legalább néhány havi jövedelmünket kell kitennie és olyan könnyen hozzáférhető megtakarítási formákba érdemes tartani, mint a betétek, állampapírok. A nyaralásra, utazásra félretett pénzt is ezekbe érdemes megtakarítani.
  • Ha ezzel megvagyunk, akkor érdemes lehet lakás célra félretenni, amihez az LTP lehet a legjobb megoldás. Ha nincs lakásunk, akkor vásárlásra, ha pedig van, akkor annak felújítására takaríthatunk meg ezzel.
  • Ha más hosszabb távú céljainkra tennénk félre, akkor jó megoldást jelenthet hosszabb futamidejű állampapírokat, befektetési alapokat vásárolni (érdemes TBSZ-szel félretenni), vagy életbiztosítással megtakarítani. Ezeknél viszont mindenképp tartsuk észben, hogy jellemzően hosszabb távon megtérülő befektetések, így ha hamar nyúlunk hozzá a pénzhez, akkor csúnya bukó is lehet a vége.
  • 15-20 évvel a nyugdíj előtt már érdemes elgondolkodni nyugdíj célú megtakarítás indításán. Erre három, államilag támogatott termék is jó megoldás lehet: az önkéntes nyugdíjpénztár, a nyugdíjbiztosítás és a nyugdíj elő-takarékossági számla befizetései után egyaránt 20 százalékos adójóváírást kaphatunk.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. április 23. 19:14
Vidus Gabriella, az RTL Magyarország vezérigazgatója a Siófokon jelenleg is zajló Digital-Media Hung...
Bankmonitor  |  2024. április 23. 16:07
Az MNB ma az alapkamat további csökkentéséről döntött: az irányadó kamatszint 50 bázispontos mérsékl...
Holdblog  |  2024. április 23. 12:12
A nyers kakaóbab felhasználásának és kinálatának aránya már harmadik éve deficites, és a jövő is biz...
Kiszámoló  |  2024. április 21. 14:10
A legfontosabb hír a héten az Izrael elleni, eddigi példanélküli támadás volt Irán területéről, aki...
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 24. szerda
György
17. hét
Április 24.
A rendőrség napja
Április 24.
Zajvédelmi világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Itt a Pénzcentrum App!
Clickbait-mentes címek és egyéb extrák a Pénzcentrum mobilapplikációban!
Most nem
Letöltöm