Elkészült az egészségügyben dolgozók létszámhelyzetének alakulásáról szóló országgyűlési tájékoztató. Míg korábban a finanszírozhatóság tűnt az egészségügy hosszú távú meghatározó kérdésének, mostanra a létszámhiány okozhat ugyanekkora vagy még nagyobb problémát.
A munkaerőgondokat a demográfiai változások, a technológiai fejlődés (amely az egészségügyben más ágazatokkal ellentétben nemhogy kiváltaná, hanem növeli a foglalkoztatottak iránti igényt), az igényekre nehézkesen reagáló lassú képzés, valamint a globális hiány miatti elszívó hatás okozza. A sajtóban rendre megjelennek tudósítások arról, hogy az utóbbi években milyen sok orvos, illetve szakdolgozó távozott külföldre. Arról azonban - derül ki a tájékoztatóból -, hogy valójában hányan helyezkednek el külföldön, senkinek sincs pontos adata. A külföldi munkához igazolást kérők számában azonban tavaly érzékelhető volt a megugrás, 2007-hez képest majdnem negyedével több volt a kérelmező.
A helyzet elemzését nagyban nehezíti, hogy kevés a rendelkezésre álló pontos információ. Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) az orvosokról, fogorvosokról és gyógyszerészekről 2007 óta vezet nyilvántartást, a szakdolgozói alap- és működési nyilvántartás viszont csak ettől az évtől indult. Az összes foglalkoztatott szakdolgozó száma 98 ezer fő, a működési nyilvántartottaknál azonban ez az érték jóval alacsonyabb. Az eltérésre igazán a jelentés készítői sem leltek magyarázatot, mint megállapítják: az okokat a továbbiakban vizsgálni kell.
A számok alapján egyébként a legrosszabb a helyzet alighanem az általános ápolóknál lehet. Az ezen a területen dolgozók száma az elmúlt öt év alatt mintegy 900 fővel csökkent (az egészségügy más területein a statisztikák növekedést mutatnak).
A zárkózott kamaszok ventilációjában segíthet egy, a mentális jóllétet támogató új hazai mobilapp, a Healmindset, amelyben a felhasználók chaten, anonim módon kaphatna támogatást.
Bár a 20 ezer magyar méhész 1,2 millió méhcsaládja évente 25 ezer tonna mézet termel, Magyarországon az egy főre jutó mézfogyasztás mindössze 1 kg/év.
Újabb gasztronómiai témájú sikersztori a Brancsnál: közösségi előfinanszírozásból nyithatja meg főzelékbárját az ötletgazda Szatmári Ferenc, azaz Főzelékes Feri.
Október a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar, azaz az ADHD rendellenesség tudatosításának hónapja, amiben Magyarországon az iskoláskorú gyerekek 8-10 százaléka érintett.
-
A Black Friday után itt a Green Friday: mutatjuk, milyen akciók várnak
A túlfogyasztásra hívja fel a figyelmet a Mastercard kampánya.
-
Karácsonyi készülődés a PENNY-vel (x)
Szívhez szóló videóval is köszönti a vásárlókat az üzletlánc
- Vlagyimir Putyin szerint egész Ukrajnának nincs jövője
- A Volán-sztrájk hétfői napja fog nagyot szólni a szakszervezet szerint
- Csatornába zuhant egy magyar rendszámú autó Hollandiában - videó
- Magyar találmány: építőanyag készül vörösiszapból
- Liz Cheney a republikánusokat megosztó elnökjelölt kíván lenni
- A fürdőszobában végzett a szén-monoxid egy emberrel
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


