Folytatódott a februárban megindult mérséklődés: az ipari termelői árak 2004 márciusában 0.8%-kal voltak alacsonyabbak, mint egy hónappal korábban. A csökkenés a belföldi értékesítések esetében tapasztalt - bár az előző hónapokhoz képest gyengülő - 0.5%-os árnövekedés és a forintban mért exportértékesítéseknél mért 1.8%-os csökkenés eredőjeként alakult ki- tette közzé a KSH. Az exportértékesítéseknél bekövetkezett csökkenés csaknem megegyezik a forintárfolyam-változás mértékével. A 2003 márciusához viszonyított 12 havi árváltozás a termelői árak összességében 3.2%-os emelkedést jelzett, ezen belül a belföldi értékesítéseknél 7.3%-kal nőttek az árak, az exporté gyakorlatilag szinten maradt (-0.1%).
Az év első negyedévében az iparitermelőiár-növekedés átlagosan 4.3% volt, a belföldi értékesítések árszintje 7.2%-kal, az exporté 2.,1%-kal emelkedett az előző év első negyedévéhez viszonyítva.
A belföldi értékesítések márciusi 0.5%-os áremelkedésének hátterében a feldolgozóipari ágazatok 0.7%-os átlagos árnövekedése áll, amit elsősorban - a világpiaci árnövekedéssel összefüggésben - a kőolaj-feldolgozásban mért 6.6%-os áremelkedés indukált.
A belföldi értékesítések meghatározó részét képviselő élelmiszeriparban 0.1%-kal emelkedtek az árak, tavaly ugyanezen hónapban 0.1%-kal csökkentek. A jellemzőbb fogyasztást képviselő termékek esetében a feldolgozóipari átlagnál erőteljesebben, illetve akörül növekedett a dohánytermékek (2.5%), a keményítő, a haszonállat-eledel gyártása (1.3-1.5%), a baromfihús-feldolgozás, a malomipari termékek, valamint a sörgyártás (0.7-0.8%) árszintje, ugyanakkor jelentősebben csökkent a tejtermékeké, a cukoré és a tésztaféléké (0.8-1.8%). A feldolgozóipari átlagot meghaladó mértékben növekedett az elsősorban építőanyagokat előállító nem ásványi termékek ágazat (1.2%), továbbá a textília-, textilárugyártás (0.9%) árszintje is.
A villamosenergia-, gáz-, vízellátás ágazat 0.1%-os havi ármérséklődését a víztermelésben a nagyfogyasztóknak nyújtott árengedmény miatt csökkenő árak (2.0%) eredményezték, amely gyakorlatilag ellensúlyozta a gázgyártás, -elosztás áthúzódó árnövekedését is (0.5%).
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 12 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 8,02 százalékos THM-el, és havi 98 070 forintos törlesztővel fel lehet venni az Erste Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a Raiffeisen Banknál 8,09% a THM; az UniCredit Banknál 8,11%; a MagNet Banknál 8,27%, a K&H Banknál 8,28%; míg az OTP Banknál 8,29%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A 12 havi áremelkedés a belföldi értékesítésben átlagosan 7.3% volt, ezen belül az ún. energiaágazatban 16.4%, a feldolgozóipari ágazatokban 4.7%, a bányászatban közel 5%. Jelentősebb árnövekedések a gázgyártás és -elosztás (34.5%), a gőz-, melegvízellátás (14.4%), a vegyianyag-, -termékgyártás (8.1%), és az élelmiszer, ital, dohány ágazatban történtek (7.2%). Továbbra sem érte el az előző évi árszintet a kőolaj-feldolgozás termékeinek belföldi árszínvonala (97.1).
A forintban mért exportértékesítési árak márciusban az előző hónaphoz mérten a feldolgozóiparban átlagosan 1.8%-kal mérséklődtek, mindössze egyetlen ágazatban, a kőolaj-feldolgozásban alakult ki 100 feletti árindex (102.3). A többi ágazatban 97.5-99.8 között szóródtak az árindexek. Az ipari kivitelt meghatározó gépiparban forintban 2.0%-kal, az élelmiszer-ipari kivitelben pedig 2.3%-kal alacsonyabb árakat mértünk, mint egy hónappal korábban. A teljes iparra vonatkozóan a 12 havi árváltozás 0.1%-os, kismértékű csökkenést mutat. Az első negyedévben mért összes árnövekedés 2.1% volt 2003 első negyedévéhez viszonyítva.

Súlyos betegség jelei mutatkozhatnak a magyar munkahelyeken: kemény árat fizet, aki nem törődik vele
Az ADHD-ról többet hallani az utóbbi időkben, de azt már kevesebben tudják, hogy a mostani felnőtt generációt is érinti ez a neuropszichiátriai rendellenesség.
A zárkózott kamaszok ventilációjában segíthet egy, a mentális jóllétet támogató új hazai mobilapp, a Healmindset, amelyben a felhasználók chaten, anonim módon kaphatna támogatást.
Bár a 20 ezer magyar méhész 1,2 millió méhcsaládja évente 25 ezer tonna mézet termel, Magyarországon az egy főre jutó mézfogyasztás mindössze 1 kg/év.
Újabb gasztronómiai témájú sikersztori a Brancsnál: közösségi előfinanszírozásból nyithatja meg főzelékbárját az ötletgazda Szatmári Ferenc, azaz Főzelékes Feri.
Október a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar, azaz az ADHD rendellenesség tudatosításának hónapja, amiben Magyarországon az iskoláskorú gyerekek 8-10 százaléka érintett.
-
Új trendek a csapatépítésben, egyre messzebb utaznak a cégek
A rendezvénypiac aktuális helyzetéről Vígh-Guttmann Barbarát, az Adventor Hotel Kft. értékesítési vezetőjét kérdeztük.
-
Egyre többen keresik a Dunához közeli lakásokat
Elindult az értékesítés a Waterside Residence-nél: a nagyobb alapterület a népszerűbb.
-
Alacsonyabb árak jönnek a nyugdíjasoknak több Lidl-terméknél is
A vevőknek igazolniuk kell az életkorukat is: mutatjuk a részleteket.
- A héten is támad a NAV, számos helyszínen lesz speciális ellenőrzés, itt a lista
- Dejan Sztankovics megmagyarázta a Fradi meghökkentő döntetlenét
- Szijjártó Péter: Magyarország elítéli a vallásukat gyakorló Fülöp-szigeteki katolikusokat ért támadást
- A tudósok végre rájöttek, hogy mitől viszketünk
- Kutatás: a magyarok többsége szerint több női vezető kell, de nem kvóták árán
- Ürge-Vorsatz Diána: mi is felelősek vagyunk az Amazonas fáinak kivágásáért
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


