Daniel Cameron, Argentína energiaminisztere a napokban óvatosan úgy fogalmazott: "Válság van, de nincs vészhelyzet." Cameron múlt héten végre meghajolt a közgazdászok előtt és beismerte, amit tanácsadói már hónapok óta hangoztattak: az energiahiány komoly fenyegetést jelent az éppen megújulni készülő argentin gazdaság számára - írja az Economist. A probléma a múlt hónapban kezdett látható méreteket ölteni, amikor számos gyár áramszünet miatt volt kénytelen szüneteltetni termelését. (A lakosság is érezhette valamelyest a hiányt, de tőlük nem vonták meg az energiát.) A kormányzat a történtekre válaszul mindenféle figyelmeztetés nélkül 15%-kal csökkentette a Chilébe irányuló gázexportot és leállította az Uruguay számára teljesített áramértékesítést.
A legrosszabb azonban még mindig hátravan, a déli féltekén ugyanis június és augusztus között van tél, így az energiafelhasználás jelentősen megugrik. Ha azt is számításba vesszük, hogy az argentin gazdaság átlagosan körülbelül 10%-kal bővül évente, mellyel az energiaigény is lépést tart , két-három szűkös évet jósolhatunk a dél-amerikai országnak.
Másrészről fontos figyelembe venni, hogy független gazdasági szakértők szerint az energia, mint szűk keresztmetszet, 2-5 százalékpont közé szoríthatja az elkövetkező két évben a gazdasági növekedést . (Ezzel együtt természetesen az energiaigény is mérséklődne, de egy éppen megújulni készülő gazdaságnak minden forrást ki kellene használnia a növekedés fokozására, mely adósság-visszafizetésének forrása lehet.)
A hiányt immár a szomszédos országokkal kialakított kapcsolatok is megsínylik, nem is beszélve a belső politikai feszültségről, melyért a lakosság nagy része Nestor Kirchner elnököt tartja felelősnek.
A gazdasági növekedés csökkenése és a közelgő tél mellett az aszály is érzékenyen érintette Argentína energiagazdálkodását, az ország energiaszükségletének két ötödét ugyanis a vízierőművek fedezik.
Természetesen a kialakult helyzet fő okait nem a természeti tényezőkben kell keresnünk, hanem ez esetben egy ideológiai vitában. Az argentin közszolgáltatások díjai dollárban voltak rögzítve, majd Eduardo Duhalde kormánya (Kirchner elődje) peso-ra váltotta és befagyasztotta ezeket. Eleinte a befagyasztás valóban szükséges volt, főként az esetleges áremelkedés társadalmi hatásai miatt (az éhező lakosság nehezen fogadta volna az áram drágulását), később azonban politikai eszközzé vált.
Az uniós tagállamok közül a második legnagyobb mértékben nőtt az internetet vásárlásra is használók aránya Magyarországon az elmúlt öt évben.
Hova kerül a magyarok elektronikus hulladéka, milyen szemléletváltásra lenne szükség, és legfőképpen hogyan készül kincs a szemétből- erről kérdeztük a RoboKalandot.
Az otthoni kávézásnak is egyre inkább szeretjük megadni a módját, akár egy drágább kávégépről van szó, akár kávékülönlegességről.
A pandémia alatt megugrott a szobanövények, és kertészeti eszközök iránti kereslet, 2020-ban a szobanövények tekintetében 8%-os emelkedést észleltek a piaci szereplők.
-
Szakképzett és megbízható mester csak néhány kattintásnyira Öntől! (x)
Otthonfelújítást tervez? Felejtse el a stresszt! Küldjön keresletet és válasszon a több mint 5.000 különböző építőipari vállalkozó közül.
- Monacóban Leclerc indulhat az élről
- Áder János: bolygónk ökológiai egyensúlyának megóvása mind fontosabb kérdés
- Elismerte a rendőrség, hogy hibázott az texasi iskolai mészárlásnál
- Stratégiai jelentéségű város került orosz kézre
- Meglepő dolgokra használnák a tengeri internetkábeleket
- Koch Máté ezüstérmes Tbilisziben
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


