Jelentős emelkedést mutatott az elmúlt időszakban a Fotex árfolyama, amelynek forgalma is jelentősen megnőtt. Mi állhat az emelkedés hátterében? Valós fundamentális teljesítmény? A BUX index tagság? Vagy csak egyszerűen kivezetési pletykák?
Mi a harmadik lehetőséget, a piaci pletykákat tartjuk az árfolyamemelkedés indokának. A piacon már régóta jelen lévő szóbeszéd az utóbbi időben tovább finomodott, már indoklások is elhangzanak, hogy mi lehet a közeljövőben esedékes kivezetés indoka.
A piacon a kivezetés indokaként olyan információk vannak jelen, hogy a társaságot fő tulajdonosa, Várszegi Gábor (ill. az érdekeltségébe tartozó társaságok) ketté kívánja választani egy kiskereskedelmi és egy ingatlanhasznosító cégre. A szándékot és az ötletet mi reálisnak tartjuk, mivel egyáltalán nem indokolt, hogy egy kiskereskedő cég saját tulajdonú ingatlanokban tevékenykedjen, s hogy nehezen lehessen elválasztani az eredménytermelő képességet. A kettéválasztás előtt - piaci pletykák szerint - a céget ki kívánják vezetni a tőzsdéről, amely szintén indokolhatónak tűnik. Az ingatlanok valós értékéről nincsenek megbízható információk, a könyv szerint értékük meghaladja az 12 milliárd forintot, a valós érték valószínűleg ennél jóval magasabb. Az egy részvényre jutó piaci értéken számolt ingatlanvagyon meghaladhatja a 200 forintot. A BVPS (egy részvényre jutó nettó eszközérték) 333 forint, a kiszorításkor irányadó társasági BVPS (erre még nincsenek 2003-ról adatok) 240 forint felett lehet. A jelenlegi árfolyam (amennyiben a pletykák valós alapról táplálkoznak) nem tekinthető a valóságtól elrugaszkodottnak.
Ennek ellenére nem állítjuk, hogy a piaci pletykák valós folyamatokról szólnak. A Fotexet folyamatosan végig kísérik a pletykák, ami persze nem véletlen. A Fotex jelenleg a piac egyik legkevésbé transzparensebb likvid cége, amely egy BUX komponenssé avanzsáló társaság esetében több mint furcsa. A Fotexet több alkalommal kerestük a konkrét üggyel, illetve általános információkkal kapcsolatban mind telefonon, mind faxon keresztül, érdemi válaszokat azonban a fenti kérdésekre a társaságtól nem kaptunk.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


