Érdekes jelenségre lettek figyelmesek a kutatók: a két anya génjeiből mesterségesen "előállított" egerek 30 százalékkal hosszabb ideig élnek, mint a hagyományos módon született társaik.
Két japán tudós évek óta kísérletezik azzal, hogy két anya petéiből hozzon létre új egéregyedeket. Ehhez egy újszülött egér petesejtjére van szükség, melyet úgy manipulálnak genetikailag, hogy spermiumként viselkedjen. Ezt azután beültetik egy felnőtt egér petéjébe, és ha sikeres a megtermékenyítés, máris létrejön egy egérembrió, melynek két anyja van, apja viszont egy sem.
Megfigyelték viszont, hogy az így született egerek hosszabb ideig élnek, mint a hagyományos módon létrejött társaik. Hogy hivatalos színezetet kapjon a kísérlet, 13-13 ilyen, illetve olyan módon született egerek vizsgáltak meg a tudósok. Minden egér ugyanolyan steril környezetben lakott. A két anyával rendelkező egerek látványosan kisebbek voltak a normál testvéreiknél, és a súlyuk is nagyjából a kétharmadára rúgott a megszokottnak. A kisebb állatok azonban átlagosan 842 napig éltek, 186 nappal tovább, mint az apával és anyával is rendelkező rokonaik.
A kísérlet jól illeszkedik azoknak a korábbi elméleteknek a sorába, mely szerint a férfiak a táplálékszerzés és a női nem meghódítása kedvéért nagyobbra nőttek, cserébe rövidebb élettel áldotta meg őket a sors.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
A régi konvektor új élete - a gázkonvektor korszerűsítése fillérekből (x)
Magyarországon százezres nagyságrendben üzemel gázkonvektor az otthonokban. Ezek többsége több mint 30 éves, mechanikus szerkezet, amely korlátozottan szabályozható, így gyakran alul- vagy túlfűt. A jó hír, hogy van egy kifejezetten olcsó megoldás a régi konvektor korszerűsítésére, amellyel a szerkezet szabályozhatóbb, így energia- és költséghatékonyabb lesz.