20 °C Budapest
woman hand hold shopping cart with Abstract blur supermarket aisle background

Szlovákia vagy Magyarország a drágább? 55-88%-os árkülönbség van a Piros Arany, az étolaj árai között

2024. február 7. 13:02

Mind a Piros Arany, mind a Gulyáskrém, de még a Fokhagymakrém és a Vénusz étolaj is jóval drágább egy párkányi szupermarketben, mint az itthoni boltokban. Az eltérések ráadásul kifejezetten nagyok, ugyanazok az ikonikus magyarországi termékek akár 75-88 százalékkal is drágábbak a határ túloldalán. Úgyhogy nem ár figyelni, hogy a bevásárlóturizmuskor, milyen termékeken próbálunk meg spórolni.

Időről-időre mindig felbukkan egy-egy legendás magyar termék, aminek az ára a körülöttünk lévő országokban, Ausztriában, Szlovákiában, Romániában vagy távolabb, akár Németországban olcsóbb. Ennek azonban az ellenkezője is könnyen előfordulhat. Egyik olvasónk a magyar határhoz igencsak közeli Párkányból jelentkezett be, és egy ottani Billa üzletből küldött képeket, aminek segítségével a Piros Arany, a Gulyáskrém és a Venus étolajok árát tudjuk összehasonlítani az itthoniakkal.

A friss képek tanúsága szerint a párkányi Billában a klasszikus 70 grammos Piros Arany 1,59 euróba, a 160 grammos darab 2,19 euróba kerül. Ez február 7-i középárfolyamon (1euró = 387 forint) számolva a kisebb termék esetében 615 forintos, a nagyobb termék estében 848 forintos árcímkét jelent. Maradva a szószoknál, a 70 grammos Gulyáskrém ára szintén 1,59 euró, azaz mintegy 615 forint, miközben a 70 grammos Fokhagymakrém 1,99 euróba, tehát átszámolva 770 forintba kerül.

Forrás: Pénzcentrum, árak a párkányi Billában
Forrás: Pénzcentrum, árak a párkányi Billában

Ehhez képest idehaza sokkal barátságosabb árakkal találkozhatunk. A Spar online felületén például a 70 grammos Piros Arany 419 forintba, a 160 grammos 659 forintba kerül. Eközben a gulyáskrém csak 399, míg a fokhagymakrém 489 forintba kerül. Nagyon hasonló árakat találtunk az Auchanban, és a Kiflinél is, de például a Groby-nál például a 70 grammos Piros Arany csak 399 forint, míg a 160 grammos csak 629 forintba került, de itt volt a legolcsóbb a Fokhagymakrém is, 439 forint. Azt lehet tehát mondani, hogy a vizsgált termékek esetében

a párkányi termékek a legolcsóbb hazai termékeknél 35, 54, sőt 75 (!) százalékkal is drágábbak voltak.

Ehhez képest, a legdrágább hazai termékek áránál is 29, 43, 57 százalékkal magasabbak voltak a párkányiak. Az összehasonlításból egyértelműen kitűnik tehát, hogy a szlovákiai üzletben jócskán drágábban áruljak sokak kedvenc ételízesítő krémjeit. Az eltérések ráadásul egyáltalán nem kicsik, úgyhogy aki a hátáron túlra akar menni vásárolni, ezeket termékeket nagy ívbe kerülje el, itt ugyanis nem lehet spórolni.

Mi a helyzet a Venus étolajjal?

A krémeken túl megnéztük azt is, hogy mennyibe kerül Szlovákiában illetve Magyarországon az 1 literes Vénusz étolaj, itt összesen 3-félét vizsgáltunk, és ami az érdekesség, hogy a párkányi Billában mindegyik ugyanannyiba, 3,39 euróba, azaz mintegy 1 312 forintba került. Idehaza viszont jó nagy szórás figyelhető meg a termékek árazása között. Van amelyik 695-699, van amelyik 776-849, de akad olyan is, amelyik itthon 1 109 forintba kerül.

Ennek tudatában azt mondhatjuk, hogy a legolcsóbban árazott magyar étolajnál a szlovák ugyanolyan termék 88 (!) százalékkal drágább. Egyes hazai áruházak viszont az 'Omega' megjelenésű terméket igencsak felárazzák, aminek következtében az az egy termék igencsak megközelíti a kinti árazást. Ennél a darabnál a párkányi már csak 18 százalékkal kerül többe.

Forrás: Pénzcentrum, árak a párkányi Billában
Forrás: Pénzcentrum, árak a párkányi Billában

Összegzés

Jól láthatjuk tehát, nem feltétlenül igaz az a tétel, amit sokan hihetnek idehaza, hogy külföldön, most például Szlovákiában szükségszerűen olcsóbb bevásárolni vagy hogy minden termék olcsóbb ott, mint itt. Hiszen ahogy látjuk az ikonikus magyar krémek, de a különböző étolajok is jócskán olcsóbbak Magyarországon, mint Szlovákiában. Ugyanezt támasztja egyébként alá a Pénzcenturm videóblogjának a CashTagnek is a néhány héttel ezelőtti, három országon átívelő bevásárlótúrája is.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Ahol kiderült, egy adott bevásárlólista (Lidl) mentén haladva bizony a nagy bevásárlás Magyarországon volt a legolcsóbb, Szlovákiában a második, és azért még mindig Ausztriában a legdrágább. A kosárba ezek a termékek voltak

  • fehér kenyér,
  • felvágott,
  • burgonya,
  • csirkemell,
  • étolaj,
  • sajt,
  • tej,
  • kristálycukor
  • és liszt került.

És a vásárláskor törekedtünk arra, hogy lehetőleg a termékek Lidl-sajátmárkásak, a legolcsóbbak, illetve azonos kiszerelésűek legyenek. Ha pedig egy termék éppen akciós volt, és így a legolcsóbb, akkor is azt vásároltuk meg. Így alakult ki a következő végeredmény:

  • a magyar Lidl-ben a termékekért 4066 forintot,
  • az osztrák Lidl-ben a termékekért 7500 forintot,
  • a szlovák Lidl-ben a termékekért 6170 forintot fizettünk.

Igaz ugyan, hogy az árversenyt Magyarország nyerte, ugyanakkor ebben nagy szerepe volt az akciós termékeknek. Amennyiben viszont a vásárlások végösszegét a különböző országok átlagbéréhez viszonyítjuk, úgy kiderül, hogy a bevásárlás értéke  

  • Ausztriában a 0,7 százalékát,
  • Magyarországon az 1,2 százalékát,
  • Szlovákiában az 1,6 százalékát

teszi ki az átlag fizetéseknek. Magyarország tehát e tekintetben csak a második helyet foglalja el, igen nagy lemaradással Ausztria mögött. Reálértéken tehát még mindig elég sokat fizetnek az élelmiszerekért a magyarok, árak ide vagy oda.

A Pénzcentrum kötelező visszaváltási rendszer kutatása

A Pénzcentrum és a Debreceni Egyetem közösen végez kutatást, hogy felmérje és megvizsgálja, hogy milyen társadalmi hozzáállás jellemzi ezt az átállást. A kérdőív kérdései úgy lettek összeállítva, hogy a legtöbb aspektusból keletkezzen adat arra vonatkozóan, hogy milyen hatással lehet a lakosság mindennapjaira a visszaváltó rendszer, és hogy képet kapjunk arról, hogy milyen az alapvető társadalmi hozzáállás a kérdésben. A kérdőív teljesen anonim és önkéntes, mentes mindenféle gazdasági vagy politikai szándéktól. A kutatás eredményeiről a Pénzcentrumon megjelenő cikkekben folyamatosan beszámolunk majd. Előre is köszönjük, hogy válaszaival segíti kutatásunkat!

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem