A Pénzcentrum.hu helyszíni tapasztalatai szerint kimondottan jól működött a kártyás fizetés a soproni VOLT Fesztiválon. Mint arról korábban már többször beszámoltunk, a Sziget Szervezőiroda idei rendezvényein (Budai Gourmet, VOLT Fesztivál, Heineken Balaton Sound, Sziget Fesztivál) kizárólag ezzel a paypass-jellegű rendszerrel lehet fizetni.
Meglepően jól, komolyabb fennakadások nélkül működött a Fesztiválkártya az első igazi nagy próbatételnél, a soproni VOLT Fesztiválon - így lehetne leginkább összegezni az elmúlt hétvége tapasztalatait. A rendezvényen 102 ezren vettek részt, a szervezők minden belépőjegyhez adtak egy-egy Fesztiválkártyát is.

A Pénzcentrum.hu helyszíni tapasztalatai szerint a Fesztiválkártya gördülékenyebb kiszolgálást tett lehetővé, elsősorban azért, mert fizetéskor a kártyát csak hozzá kellett érinteni az olvasó-terminálhoz, így maga a fizetés csak néhány másodpercet vett igénybe. Előnyt jelentett továbbá az is, hogy a plasztik kártya kényelmes és higiénikus, mert a sok visszajáró apró, az elázott papírpénz sem okozott kényelmetlenséget. Az sem mellékes, hogy a plasztiklap biztonságos, hiszen a látogatóknak nem kellett állandóan a pénztárcájukat és az összes készpénzüket maguknál hordaniuk.
Így működött
A bejáratnál mindenki kapott egy fekete színű, egyedi sorszámmal ellátott kártyát, amit a feltöltő pontoknál - meglepően sok ilyen volt a fesztiválon- feltölthetett készpénzzel vagy bankkártyával (a kártyás feltöltésnél 100 forint "kényelmi díjat" számoltak fel). Fizetéskor hozzá kellett érinteni a kártyát a pultokon levő terminálhoz, a rendszer pedig levonta a fizetendő összeget. Mint az a hasonló, paypass-rendszerű megoldásoknál szokásos, PIN-kódot nem kért a rendszer.

Tapasztalataink szerint a fesztiválozóknak bejött a megoldás. Legtöbben a gyorsaságot emelték ki, sokan úgy érezték, a korábbi évekkel összehasonlítva hamarabb jutottak italukhoz. Volt olyan fiatal, aki a Pénzcentrum.hu kérdésére arra panaszkodott, hogy a rendszerrel kissé hamarabb folyik ki a pénz a kezéből, kevésbé érzi a készpénz "súlyát", nem figyel arra, mennyit is költ. Ugyanakkor -tette hozzá- ez így van akkor is, ha a boltban kártyával fizet.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 6 százalékos THM-el, és havi 106 085 forintos törlesztővel fel lehet venni a Raiffeisen Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,42% a THM; a K&H Banknál 6,43%; az Erste Banknál 6,67%, a MagNet Banknál pedig 6,8%; míg az UniCredit Banknál 6,9%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni a Sopron Bank, a Takarékbank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Úgy tapasztaltuk, a pultosoknak egyik szeme sírt, a másik nevetett az új rendszer miatt. Mint többen elmondták, a Fesztiválkártya jóval gyorsabbá, egyszerűbbé teszi a fizetést (nem kell a visszaadással, pénzváltással bajlódniuk), viszont jóval kevesebben adnak borravalót, mint korábban. Bár a kártya lehetővé teszi, hogy adjunk borravalót, az általunk megkérdezett pultosok szerint százból alig 5-10 vásárló élt ezzel a lehetőséggel.

A rendszer működésének leginkább sarkalatos pontja a Fesztiválkártyán levő pénzösszeg visszaadása. Szombaton éjszaka, a rendezvény utolsó óráiban meglepően hosszú sorok alakultak ki ugyanis a feltöltőpontoknál. Volt olyan fiatal, aki arról panaszkodott, hogy negyedórát kellett sorban állnia, míg visszakapta a kártyáján maradt összeget. Az egyik feltöltőpont dolgozói szerint jelentősen gyorsítaná a rendszert, ha a visszatérítést is lehetne bankkártyára kapni - ez azonban egyelőre nem lehetséges.
Szinte semmi sem fejleszti olyan gyorsan és hatékonyan a legkisebbek agyát, mint a társasjáték.
Drágulnak az ingatlanok, emelkednek a hitelkamatok: ez pedig szinte egyenes út a lakhatási válsághoz. Nálunk is működhet az, ahogy az USA-ban megoldották?
A Kickstarternek és az Indiegogonak hála a közösségi finanszírozási forma évek óta világszerte népszerű és most megérkezett Magyarországra is, a Brancs formájában
Sokan alábecsülik, mennyire lényeges alaposan átgondolni, milyen vállalkozási és azzal együtt adózási formát válasszanak induló cégük számára.
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


