Influenza-vakcina: ha nem kell itthon, eladjuk külföldre

2009. augusztus 31. 10:32

Semmi sem indokolja, hogy kötelezővé tegyék az új, A(H1N1) influenza elleni védőoltást - mondta a Világgazdaságnak Falus Ferenc tiszti főorvos.

Azért nem teszik kötelezővé az új influenza elleni védőoltást, mert annak lefolyása általában nem súlyos. Hasonlóan a szezonális influenzához - normál esetben -, egy hét a gyógyulási ideje. Így mindenkinek saját magának kell eldönteni: megengedheti-e, hogy ennyi ideig távol marad a munkájától. Falus Ferenc tiszti főorvos ezt nem teheti meg, ezért az A(H1N1) és a szezonális influenza elleni védőoltást is fölveszi - mondta. Egyébként a védettség 70-80 százalékos, a fiataloknál jobb, mint az idősebb embereknél. S tény az is, nagyban függ az egyének genetikai és általános állapotától. A szezonális influenza oltási szövődményeiről most készült el az Egészségügyi Világszervezet felmérése, ám az eddigi tapasztalatok szerint nagyon kicsi annak veszélye. Leginkább bőrpírt, a beadást követő néhány napig helyi érzékenységet, karzsibbadást okoz, ritkán enyhe influenzaszerű tünetek fordulnak elő, ezekkel nem kell otthon maradni.

Sokan üzleti érdekeket vélnek a vakcináció erőltetése mögött. A lap fölvetette: mi lesz a megrendelt négymillió vakcinával, ha az emberek mégsem kérik az oltást? Falus Ferenc szerint akkor sem marad a nyakukon a vakcina, hiszen országok sokasága küzd azért, hogy valahonnan beszerezze azt, mert nincs gyártókapacitása. S ugyan még folyik az áralku a céggel, ám az már biztos, az kevéssé haladja majd meg az ezer forintot. Márpedig a világpiacon ennek három-tízszereséért lehet azt eladni. Így az Omninvest által garantált hazai felhasználásra szánt mennyiségért fizetendő 6 milliárd forint busásan megtérülne. Ám erre az eshetőségre a hatóság nem számít, hiszen egészségi és nemzetgazdasági indokok miatt is fontosnak tartja a járvány megelőzését.

A WHO szerint az új influenzavírus által okozott világjárványt nem lehet elkerülni, az őszre érheti el hazánkat. Létfontosságú lenne, ha a cégek krízistervet készítenének, hisz a nagyobb közösségekben történő fertőzés megsokszorozódik, gátolja a termelőmunkát, és így romolhat a szolgáltatások színvonala is. Egy 10-15 hétig tartó pandémia idején 1,5-3,5 millióan betegedhetnek meg, ez óriási veszteség lenne az országnak - mondta korábban Orosz Beatrix, az Országos Epidemiológiai Központ főorvosa.

NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 27. szombat
Zita
17. hét
Április 27.
Morse nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem