Meglódult a cégalapítási kedv az építőiparban

Pénzcentrum
2008. július 28. 08:57

Csaknem kétszer annyi céget alapítottak az építőiparban idén az első félévben, mint tavaly ilyenkor. Hasonló fellendülésre csak 2003 első félévében volt példa, de a 3859 új cég így is rekordnak számít az ágazatban - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból. Ezzel párhuzamosan rekord szinten van a felszámolások, a végrehajtások és a végelszámolások száma is az ágazatban.

Soha annyi céget nem alapítottak még az építőiparban egy félév során, mint 2008 első hat hónapjában: a tavalyi 2034-gyel szemben idén 3859 cég alakult június végéig. A sok új cég miatt folytatódott a működő cégek számának lassú emelkedése, az első félévben 63140 építőipari vállalkozás tevékenykedett az országban 1650-nel több, mint egy évvel korábban. "A növekedés ebben az esetben hátrányos az ágazatra nézve, hiszen az építőipar speciális jellegéből adódóan sajnos jellemző, hogy sok felszámolásba vitt cég tulajdonosa új vállalkozást alapítva ott folytatja, ahol abbahagyta, kifizetetlen számlákat hagyva maga után" - véli Csorbai Hajnalka az Opten stratégiai igazgatója.

Szintén elégedetlen a helyzettel Pataki Mátyás, az Építőanyag Kereskedők Országos Egyesülete (ÉKE) elnöke. Szerinte a magyar építőipar szerkezetének kedvezőtlen sajátossága, hogy rendkívül sok tőkeszegény vállalkozás működik a piacon. "2006 óta azt várjuk, hogy a megrendelés állomány csökkenése miatt megindul egy egészséges koncentráció a piacon, de a most közzétett adatokból sajnos ismét nem ez rajzolódik ki" - mondja az elnök. Szerinte ezt a tendenciát részben a kedvezőtlen adózási környezet tartja fenn, ezért az ágazat nagyon várja az adóterhek beharangozott csökkentését.

Az Opten adataiból az is kiderül, hogy az ágazat rosszabb helyzetben van, mint a cégek általában. Miközben az összes cég körében a felszámolások száma 11 százalékkal emelkedett a tavalyi első félévhez képest, addig az építőiparban a növekedés üteme 21 százalék, és a felszámolás alá került 5600 cég rekord értéket jelent. "Rendkívül rossz képet fest az ágazat belső viszonyairól, hogy míg a többi cég körében egy végelszámolásra egy felszámolás jut, addig az építőiparban több, mint kettő. Ez azt jelenti, hogy a nehéz helyzetbe került vállalkozások lényegesen ritkábban választják a tevékenység tisztességes feladásának útját, inkább eladósodott cégeket hagynak magukra a tulajdonosok." - állítja az Opten igazgatója.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Újraindul a STRT Holding inkubációs programja, a Launchpad

Az STRT Holding közleménye szerint 8+30 millió forint befektetés és tapasztalt mentorgárda várja a jelentkezőket.

Egykor kubai textilmunkásoktól volt hangos, most közösségi finanszírozásból újul meg a patinás budapesti gyárépület (x)

A hiánypótló naturális, és letisztult berendezési trendeket kedvelő fotós közösség számára a Nordix már nem ismeretlen.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. március 28. csütörtök
Gedeon, Johanna
13. hét
Március 28.
Nagycsütörtök
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem