Van, aki csak földszinti ingatlant venne: mi viszi rá őket erre?

2017. február 23. 14:03

Bár a múlt század elejéig földszinti lakásban élni kiváltság volt, a lakásvásárlási szempontok változásával veszített presztízséből az utcaszint, a tendencia pedig az árakban is jelentkezett. Az építtetők különböző módszerekkel igyekeznek feldobni ezeket az ingatlanokat, bár van néhány olyan előnyük, ami továbbra is keresetté teszi őket a piacon. Két oka is van, hogy vidéken jobban szeretik a földszinti lakásokat.

Az 1800-as évek végéig kifejezetten nagy kiváltság volt a legalsó szinten lakni. Többnyire kényelmi okok indokolták ezt: nem volt szükség liftre és nem volt gond a vízellátással sem, ami az emeleti lakások esetében sokszor kihívást jelentett. Az utcai porta, a közvetlen kapcsolat is felértékelte ezeket az ingatlanokat. A századfordulón azonban ebben óriási változás állt be, ami azóta is tart.

A KSH tavalyi felméréséből kiderül, hogy a lakáskeresési szempontok között előretört a biztonság és a környezet minősége is az ár, a méret és szobaszám mellett. Ez is indokolja, hogy a társasházakban preferáltak lettek a felsőbb szinti ingatlanok. A földszinti ingatlanok ellen szóló érvek többnyire az elmúlt századi építési technikából adódnak. Legtöbben a kevés napfényt, az utcai zajt, a biztonsági kihívást, légszennyezést említik hátrányként a földszinti ingatlanoknál.

Ennyire öregek a magyar lakások

A hazai lakásállomány átlagéletkora meghaladja az ötven évet, tehát idehaza a legtöbben múlt századi lakásban élnek, éltek. Széles a skála: míg Budapest belvárosában akadnak átlagosan 80-90 éves átlagéletkorú területek is, addig például az agglomerációban ez a szám alig 30-35 év. Az ingatlanok kicsit több mint tizede az ezredforduló óta épült, a lakásállomány egészséges megújulási üteme pedig kb. száz esztendő, tehát egy évszázad alatt érdemes kicserélődnie a teljes épületállománynak, véli Valkó Dávid.

Vidéken jobban szeretik a földszintet

Az elmúlt évek ingatlanpiaci fellendülése és az új lendületet kapó társasházépítések azonban elhozhatják a földszinti lakások rehabilitációját is. Részben a keresletnövekedés mindent felszívó hatása, és a magasabb emeletekkel szembeni árelőny miatt jobb most ezeknek a lakásoknak a piaca. Ugyanazért az ingatlanért a földszinten ma is kb. 5-10 százalékkal alacsonyabb áron lehet hozzá jutni, a végső árat azonban sok minden befolyásolhatja (például a felújítás mértéke, a lakás állapota, vagy akár a kertkapcsolat megléte is).

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Ez utóbbi, az önálló kert a társasházépítők egyik aduásza is, akik emellett magasföldszint alkalmazásával, vagy éppen a teljes akadálymentesítéssel próbálják vonzóbbá tenni ezeket az ingatlanokat

 - mondta Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője. A földszinti lakásokat jellemzően a kert miatt gyerekes családok, vagy a könnyebb megközelíthetőség miatt az idősek vásárolják szívesen.

Sokat számít a településméret is, a földszinti lakások vidéken jóval kelendőbbek. Ennek oka, hogy a fővárosinál jobb közbiztonság, alacsonyabb a forgalom, ebből adódóan kisebb is a zajterhelés. Ráadásul a vidéki lakosságra jobban jellemző az elöregedés, hiszen a fiatalok jó része a fővárost választja, helyükre pedig a kisebb falvakból idősek költöznek a jobb szociális infrastruktúra miatt, az idősebb korosztály pedig előnyben részesíti a földszinti lakásokat.

NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. július 15. kedd
Henrik, Roland
29. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?