A 100 millió forintot meghaladó ingatlanok darabszáma a teljes budapesti kínálat bő 30 százalékát teszi már ki.
Az építmény tervezésének díját januártól a becsült kivitelezési költség százalékában kell meghatározni, és nem lehet kisebb a meghatározott legalacsonyabb díjnál, illetve nem lehet több a meghatározott legmagasabbnál. Az erről szóló rendelet tervezete a kormány honlapján jelent meg.
Amennyiben az építtető nem határozza meg a kivitelezési költséget, úgy a beruházás költségkeretének a 80-90 százalékát kell a tervezési díj alapjának tekinteni. A tervezési díj kiszámításának első lépcsője az, hogy meg kell határozni a díj legalacsonyabb és legmagasabb összegét. Például a 40 és 100 millió forint közötti kivitelezési költségnél a legalacsonyabb díj 5,9, míg a legmagasabb 9,6 százalék. Ahogyan emelkedik a kivitelezési költség, úgy csökkennek a szorzók. Például a 20 milliárd forint feletti épületnél a legalacsonyabb tervezési díj már csak 2,5, míg a legmagasabb 4 százalék.
A következő lépés a legalacsonyabb és a legmagasabb tervezési díj korrigálása az építménytípus szerinti szorzóval. Például egy egyszerű épületnél a szorzó 0,8, míg egy bonyolultnál 1,2. Az így kiszámított legalacsonyabb és legmagasabb tervezési díj között alkudhat a tervező és a megbízója.
A végső díj 45 százaléka az engedélyezési, míg 55 százaléka a kivitelezési terv elkészítésének az ellenértéke. A szakmai kamarák feladata az, hogy díjszámítási szabályzatban osszák fel a tervezési díjat az építész és a szakági tervezők között.A tervezet szerint a rendelet január első napján lép hatályba.

Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Nem enyhül az élelmiszer-infláció, de nem mindenhol kell mélyebben a zsebünkbe nyúlni
A Lidl-nél például bővítik az akciós termékek körét.
-
Multi élelmiszerláncok: családtámogatás az árakon és a munkatársakon keresztül (x)
Évente több száz milliárdos nagyságrendben fektetnek be az árak letörésébe, valamint munkatársaik bérezésébe és egyéb juttatásaiba az árharcos multinacionális nemzetközi élelmiszerláncok.
-
Másodszor emel bért idén a Rossmann (x)
300 millió forintot fordít munkatársai fizetéseinek növelésére az idén 30 éves drogéria, amely tavaly elnyerte a Kincentric Legjobb Munkahely díját.
-
A környezetbarát IT eszközöké a jövő (x)
A világ első szén-dioxid-semleges üzleti laptopja új fejezetet nyithat fenntartható digitalizációban.
- Jön egy fontos NAV-határidő, milliók múlhatnak rajta
- Magyar tudósok: döntő felfedezés a denevérkullancsokról
- A Balaton egyik nagyágyúja hatalmas sikereket könyvelhet el
- Készüljön némi fennakadásra, ha az Erzsébet híd felé visz az útja!
- Jön a hidegfront, hová tűnik az októberi nyár?
- Horribilis büntetést kapott a notórius szabályszegő horgász a Balatonon
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


