Még idén vegyek lakást, vagy elhalasszam a vásárlást a következő évre? Jogosult vagyok egyáltalán még lakáshitelre, ha igen milyen feltételekkel? Mennyi hitelt kaphatok és egyáltalán mekkora lakást nézzek? Ilyen és ehhez hasonló kérdések merülnek fel a vásárlókban a lakáskeresés előtt. A korábbi piaci kimutatásokkal ellentétben az év végére átalakulóban van a kereslet, jövőre pedig újra a kisebb lakások kerülhetnek az érdeklődés középpontjába.
A lakáspiac elemzése során néhány hónappal ezelőtt még arról számolhattunk be, hogy bár csökkent az építési engedélyek száma, a megvalósuló projektek lakásainak átlagos alapterülete növekszik. Az elmúlt két évben megcsappant az újépítésű garzon- és másfél szobás lakások népszerűsége és helyettük az egy egész plusz két félszobás, valamint a két egész plusz egy félszobás lakások vették át a főszerepet.
A projektek finanszírozása teljesen megváltozott. Nem sokkal ezelőtt még egymás alá licitáltak a bankok, hogy - részben a további ügyfelszerzés reményében - finanszírozzanak egy-egy társasházi beruházást, napjainkban sok fejlesztő viszont hiába kopogtat a hitelintézetek ajtaján. A kockázati tényezők hatására szigorodtak a feltételek, a fejlesztők a forráshiány mellett eladási gondokkal is küzdenek.
Korábban a kedvező hitellehetőségek hatására felbátorodott beruházók fokozatosan növelték a lakások átlagos alapterületét, az alacsony kamatozású lakossági hitelek és az önerő nélküli lakáslízing pedig folyamatos és stabil felvevőpiacot biztosított. A vevők megfelelő jövedelem esetén különösebb nehézségek nélkül akár a teljes vételárral megegyező összegű hitelhez jutottak, ennek következtében nem sokat hezitáltak, amikor belevágtak a lakásvásárlásba.
A pénzügyi környezet változásával a beruházói oldal egyre súlyosabb gondokkal találta szemben magát, a megszigorított feltételek és a hitelkonstrukciók szűkítése a vásárlások elhalasztására kényszerítette a potenciális vásárlók jó részét.
Az építőiparnak ugyanakkor nem könnyű azonnal alkalmazkodni a megváltozott piaci igényekhez. Néhány évvel ezelőtt szintén a kislakások voltak a felkapottabbak, számos beruházó ennek megfelelően alakította ki a következő projektek lakáskínálatát. Mire ezek elérték, vagy meghaladták a szerkezetkész állapotot, a piac a három lakószobával rendelkező hajlékok felé fordult.
Nem kell attól tartani, hogy a piacon ragadt lakások sokáig árválkodnak majd üresen a lakóparkokban, előbb-utóbb mindegyik gazdára talál. Ami a beruházó szempontjából ilyen esetekben problémás lehet, azok a projekt értékesítésének elhúzódásából adódó veszteségek és a tőkeátcsoportosításból eredő többletköltségek.
A hitelpiaci szereplők több fórumon is arról számoltak be, hogy a törlesztőrészletek őszi szárnyalása sem vetette vissza a lakosság hitelfelvételi kedvét. A hitelintézetek azonban a magasabb önerővel és a hitelkamatok emelésével hamar letörték a töltény nélkül tüzelők szarvát. A finanszírozási lehetőségek szűkítése az olcsóbb lakások felé terelhetik az igénylőket, akik ennek következtében újra a kisebb lakások felé fordulhatnak.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Aki nem enged az igényeiből és azonos alapterületű lakást választ, az azonos hitelösszeget feltételezve megnövekedett havi törlesztési kötelezettségre számíthat. 2009-től a pénzintézetek szerint is az euró alapú igénylések felé tolódhat el a piac, ám ezeknek a konstrukcióknak több százalékponttal magasabb a hiteldíja, mint a válság előtt frankhiteleknek.
Egyre gyakrabban hallani a lakáspiacról olyan feszültséggel teli visszhangokat, melyek a már lefoglalózott, de a változások miatt visszamondott lakások körüli vitákról szólnak. A vásárlók között akadnak olyanok, akik az új feltételrendszernek nem felelnek meg, hitelképtelenné váltak és a befizetett önerő visszaszerzésére indítottak kilátástalannak tűnő harcot az eladóval.
Az adásvételi szerződésben rögzített foglalók sorsát a polgári törvénykönyv szabályozza, aminek traktusai szerint a már befizetett foglaló elvész, ha a vevő nem tudja teljesíteni a szerződésben vállalt fizetési kötelezettségeit és visszalép a lakásvásárlástól. Ilyen esetekben az eladó jóhiszemű hozzáállásán, illetve jóindulatán múlik, hogy részben, vagy egészben visszafizeti a bajba került vásárlók pénzét.
A 2009-es újlakás kínálat választ adhat arra a felvetésre, hogy a megváltozott piaci igényeknek megfelelően csökkennek-e az átlagos lakásméretek. A még tervezési fázisban lévő beruházások átfazonírozása mindenesetre megkezdődött, nem egyszerűsítik a tervezők dolgát a jövőre életbe lépő új építőipari szabályok sem.
A lakásvásárlásról lemaradt ügyfelek ugyanakkor élénkíthetik a bérlakás piacot, a hitelfelvétel miatti aggodalom helyett valószínűleg többen az albérletet választják.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


