14 °C Budapest

Nincs hová menekülni: világszerte zuhannak az ingatlanárak!

Pénzcentrum
2008. december 16. 05:55

Ekkora csapás a Nagy gazdasági világválság óta nem érte a globális pénzügyi rendszereket és az évtizedes lakásár robbanást követően alig akad olyan kivétel az országok vizsgálata során, ahol ne csökkennének az ingatlanárak - áll a Global Property Guide legfrissebb, mind az öt kontinens ingatlanpiacának elemzésében.

A számok azt mutatják, hogy az idei év második felében csúcsosodtak ki a 2007-ben a tengerentúlról elindult hitelválság hatásai. A vizsgált 29 ország között mindössze hét olyan akadt, ahol a harmadik negyedév végén éves összevetésben reálértéken nem csökkentek a lakásárak. A lista első harmadában szereplő államoknak sincs túl sok okuk az optimizmusra, mivel az utolsó negyedév statisztikái szerint átlagosan náluk is stagnáltak, vagy csökkentek az árak.

A harmadik negyedév statisztikáinak összesítése során több olyan országból is kedvezőtlen hírek érkeztek, melyek korábban jóval az átlag felett teljesítettek. Reálértéken számítva 10 %-ot meghaladó csökkenést mértek Írországban, az Egyesült Királyságban és a válság origójának számító Egyesült Államokban egyaránt.

Habár az utolsó negyedév adatai majd csak az újévben állnak rendelkezésre, említést érdemel, hogy éves szinten jelentősen csökkentek a lakásárak Izlandon. Máltán, Portugáliába, Norvégiában, de még Luxemburgban is. A szervezetnek csak az év végén szolgáltatnak majd adatot a franciák, az olaszok, a németek és az oroszok is, de már most megállapítható, hogy még ezek az erős gazdasággal rendelkező országok is megérezték a válság hatásait.

Európában alig akad ellenpélda, Szlovákia, Bulgária, Ciprus és Svájc tartozik a kivételek közé. Svájc kiegyensúlyozott adatain túl azonban nem mehetünk el szó nélkül a másik három ország adatai mellett. Az előző években még kétszámjegyű emelkedést produkáló kelet-európai országokban a hitelpiac befagyása miatt még csak most következhet a fordulópont.

A vártnál kedvezőtlenebb eredmények érkeztek a Dél-Afrikából, Új-Zélandról és Izraelből is. Az öreg kontinensen a skandináv országokban, Ausztriában és Hollandiában is mérséklődtek az árak, de Kanada, Indonézia és a Fülöp-szigetek is a negatív tartományba szorult.

Kína (Sanghaj), Hongkong és Szingapúr teljesítménye az utolsó negyedév tükrében nem ragyog annyira fényesen. A júliustól októberig terjedő időszakban egyik ország sem tudott a várakozásoknak megfelelő eredményt, ingatlanpiacaikat a stagnálás és a bizonytalanság jellemzi.

A tengerentúlon mért lakásár-zuhanás mindenkit felülmúlt az elmúlt 12 hónapban. A 20 legjelentősebb szövetségi állam ingatlanpiacát vizsgáló Case-Shiller-index alapján egy év alatt reálértéken - a tavalyi 6,62 %-os csökkenést követően - 20,75 %-kal estek az árak. Az Egyesült Államokban területileg eltérő mértékű hatásokat mértek, Arizona, Nevada, Kalifornia és Florida tartozik a leginkább sújtott államok közé.

Nagy-Britanniában egy évvel ezelőtt még 7,59 %-os emelkedést mértek, de az idei statisztikák megmutatták, hogy egy évtizedes szárnyalás után ez volt a brit lakáspiac hattyúdala. A szigetország lakástulajdonosai átlagosan 14,44 %-ot veszítettek a vizsgált időszakban, az előrejelzések szerint a visszaesés üteme nem tompul a következő negyedévben sem.

A harmadik negyedében Nagy-Britannia eredménye a legkedvezőtlenebb, a 6,67 %-os negyedéves zuhanás nem sok jót vetít előre az előttünk álló időszakra. A duóhoz csatlakozott a korábban slágerpiacnak számító Írország is, ahol a tavalyi 6,38 %-os csökkenés után idén 13,74 %-os visszaesést mértek.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

A lakáspiac alakulásáról világszerte megállapítható, hogy egy példa nélküli növekedéssel teli évtizedet követően az ingatlanpiac mindenhol megszenvedte a hitelpiacok hibernálását. Közgazdászok szerint az árzuhanás egy több évtizedes folyamat betetőződése, ami a Bretton Woods-i árfolyamrendszer 1971-es összeomlásával kezdődött, amikor is az Egyesült Államok felfüggesztette a dollár aranyhoz kötött árfolyamát.

A listán szereplő országokat két csoportba lehet sorolni, az 1-esbe tartoznak azok az államok, ahol a lakásárak zuhanása gazdasági visszaeséshez vezetett, a 2-esbe pedig azok, ahol a globális recesszió a lakásárak csökkenését eredményezte. Az első kategóriába tartoznak az USA, Nagy-Britannia, Írország és Spanyolország, ahol az ingatlanpiacon képződött árbuborék kipukkanása vezetett a pénzügyi hanyatláshoz.

A második csoportba pedig olyan - egyébként stabilnak mondható gazdasággal és megfelelő pénzügyi rendszerrel rendelkező - országok tartoznak, mint például Kanada, Hollandi, vagy Norvégia. Akadnak a listán azonban olyan országok is, melyek pénzügyi rendszere, gazdasága és lakáspiaca egyaránt rendkívül sebezhető volt és az ezeket ért egyidejű támadás hatványozta a problémákat.

A központi bankok válasza nem sokat váratott magára, a Fed (amerikai központi bank) többszöri kamatvágást követően 1 %-ban mérsékelte az irányadó kamatlábat, őket követte Japán (0,3%), valamint Kína (5,58 %). Decemberben lépett az Európai Központi Bank (2,5 %), Anglia (2 %), Svédország (2%), Új-Zéland (5%), majd India (6,5 %).

A kamatvágáson túl minden egyes országban élénkítő monetáris csomagok is bevezetésre kerültek. Aggasztó ugyanakkor, hogy egyes országokban a kereskedelmi bankok a hitelkamatok tekintetében nem követték a központi bankok iránymutatását és magasan tartják a kamatszintet.

A Global Property Guide elemzői arra számítanak, hogy a negatív folyamatok 2009-re is átnyúlnak. A lakásárak alakulását nagyban befolyásolja majd az egyes országok gazdasági növekedése, a lakáspiac lendülete és a mindenkori kamatszint. Az utóbbi időben mindhárom tényező belső összefüggései negatív irányba hatottak, ezért nehéz - és felelőtlenség is lenne - a jövőre vonatkozóan optimista jóslatokba bocsátkozni.

Üde színfolt lehet a palettán Dél-Amerika és a Közel-Kelet ingatlanpiaca, ezekben a térségekben még mindig magasak a megtérülési mutatók. Bár nem szabad elfelejteni, hogy mindkét régió nagyban ki van téve a külföldi vásárlók tőkeerejének, a recesszió miatt csökkenő vásárlóerőre utaló első intő jelek már mindkét térségben megjelentek.

NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 26. péntek
Ervin
17. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem