A friss bírósági döntés értelmében Tarsoly Csaba családjának el kell hagynia a budai Üdülő utcai luxusvillát, amelyet eddig ingyen használtak.

Rengeteg idős magyar perli emiatt a saját családját: komoly pénzbüntetést is kaphatnak a gyerekeik
Nagy számban indítanak eljárást saját családjuk ellen olyan nagyszülők, akik nem tarthatják a kapcsolatot unokáikkal valamilyen, a szülőkkel kialakult konfliktus miatt - mondta a Pénzcentrumnak Dr. Sass Rita családjogi ügyvéd. Ugyanakkor hozzátette: arról nincs információ, hogy a többi gyámhatósági ügyhöz viszonyítottan milyen ezeknek az aránya. A szakértő segítségével végigvettük, mit tehetnek azok a nagyszülők, akik érvényesíteni szeretnék kapcsolattartási jogukat az unokákkal. A szülők akár pénzbüntetést is kaphatnak, ha a hivatalos határozat ellenére sem engedik gyermekeiket a nagyszülőkhöz.
Sok családban előfordul, hogy a szülők és a nagyszülők közötti konfliktusok odáig fajulnak, hogy az idősebb generáció teljesen kiszorul az unokák életéből. Egy megromlott viszony, régi sérelmek vagy eltérő nevelési elvek miatt a szülők akár úgy is dönthetnek, hogy megszakítják a kapcsolatot a nagyszülőkkel, ezzel elzárva az unokákat tőlük. Ez nemcsak érzelmileg megterhelő a nagyszülők számára, hanem az unokák is elveszíthetnek egy fontos támogató közeget, amely hozzájárulhatna a fejlődésükhöz és érzelmi biztonságukhoz.
Így járt a Pénzcentrum egyik olvasója is, akinek annyira elmélyült a konfliktusa fiával és feleségével, hogy jó ideje nem látta már 2 és 6 éves unokáját sem. Pedig állítása szerint a gyerekekkel jól kijönnek, igazi nagyszülő-unoka kapcsolat van köztük - és nem is laknak messze egymástól. Az idős hölgy egyelőre tanácstalan, mit lehet tenni annak érdekében, hogy ha a szülőkkel nem is, de két unokájával megmaradjon a kapcsolata.
Nos, kevesen tudják , hogy a nagyszülőknek joguk van a kapcsolattartáshoz, és ha a szülők ezt indokolatlanul akadályozzák, jogi eljárást is indíthatnak. Magyarországon a törvény lehetőséget biztosít arra, hogy a nagyszülők bírósághoz forduljanak, ha szeretnék tartani a kapcsolatot az unokájukkal, de ebben is természetesen a gyermek érdeke az elsődleges szempont. Egy családjogi ügyvéd segítségével vettük át, mit tehetnek a hasonló helyzetbe került nagyszülők.
Milyen jogai és kötelezettségei vannak a nagyszülőknek?
Megkeresésünkre Dr. Sass Rita kiemelte, elsőként fontos tisztázni a nagyszülők jogait és kötelezettségeit az unokáikkal kapcsolatban. A 2013. évi V. törvény (Ptk.) szerint a kiskorú gyermek szülői felügyelet vagy gyámság alatt áll. A szülői felügyelet magában foglalja a gyermek nevének, gondozásának, nevelésének, tartózkodási helyének, vagyonának kezelését és törvényes képviseletét.
A szülők ezt a jogot és kötelezettséget közösen gyakorolják, így a gyermekkel kapcsolatos döntéseket együtt hozzák meg. A szülők különválása önmagában nem szünteti meg a közös szülői felügyeletet. Ha a felek erről megállapodnak, egyezséget köthetnek, amelyet a bíróság hagy jóvá. Ha nincs megegyezés, a bíróság dönt a felügyeleti jog gyakorlásáról, figyelembe véve a gyermek testi, szellemi és erkölcsi fejlődésének biztosítását.
Amennyiben a szülői felügyelet közös marad, a szülők továbbra is együtt döntenek minden fontos kérdésben. Ha az egyik szülő kapja meg a felügyeleti jogot, ő válik gondozó szülővé, míg a különélő szülő csak a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben (pl. névváltoztatás, tartózkodási hely, iskolaválasztás) vehet részt a döntéshozatalban. A felügyeleti jog gyakorlásával együtt rendezni kell a kapcsolattartás és a gyermek szükségleteinek finanszírozása kérdését is. A szabályozás célja, hogy a gyermek fejlődésének biztosítása elsődlegesen a szülők felelőssége legyen.
Mindezek ismerete azért fontos, mert a leírtakból kitűnik, hogy a kiskorú gyermek testi, szellemi, erkölcsi, és minden egyéb értelemben vett fejlődésének biztosítása alapvetően a szülők kötelezettsége. Ebből adódik, hogy amennyiben ezen kötelezettségüknek a szülők eleget tesznek, a nagyszülőket az unokákkal szemben kötelezettség nem terheli. A nagyszülőnek kötelezettsége abban az esetben keletkezhet, amennyiben a szülők az őket terhelő kötelezettségeiknek nem képesek eleget tenni. Ilyen esetekben a gyermek érdekének védelmében a nagyszülő is kötelezhető bizonyos - szülők által el nem látott - feladatok elvégzésére
- magyarázta a szakértő, aki szerint ezen kötelezések köre nagyon széles skálán mozog. Például abban a nem várt esetben, ha a különélő szülő nem fizet gyermektartásdíjat és ebből adódóan a gyermek indokolt szükségleteinek kielégítése veszélybe kerül, helyette a nagyszülő is kötelezhető arra, hogy gyermektartásdíjat teljesítsen a gondozó szülő részére, azonban ha a gyermek mindkét szülőjének megszűnik a szülői felügyelet gyakorlására való jogosultsága, úgy a nagyszülő akár gyámként is rendelhető, ilyenkor a nagyszülő a gyámság alatt álló gyermek gondozójává, nevelőjévé válik, tehát - csaknem - teljesen szülői szerepbe lép.
Amennyiben a nagyszülő a szülők helyett különböző feladatokat lát el, úgy természetesen nem csak kötelezettségei keletkeznek (gyermektartásdíj teljesítése, nevelés, gondozás ellátása stb.), hanem ezzel egyidejűleg különböző jogosultságai is, amelyek a gyermek érdekének védelméhez szükségesek (pl. törvényes képviselet ellátása, vagyonának kezelése) - a nagyszülő akár a szülői felügyelet legtöbb részjogosultságát is gyakorolhatja a szülők helyett.
„Alapesetben”, tehát amennyiben a szülők a gyermekkel kapcsolatos feladatok teljes körét képesek ellátni, és a nagyszülőnek a gyermekkel szemben kötelezettsége nem áll fenn, úgy a nagyszülőt az unokával történő kapcsolattartás joga illeti meg. Ez alkotmányos alapjog, gyermekjog, illetőleg alapvető emberi jog, ami nevesítve van a Ptk.-ban, valamint a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997. (IX. 10.) Korm. rendeletben (Gyer.) is
- részletezte.
Mik a nagyszülői kapcsolattartás szabályai?
Dr. Sass Rita tapasztalatai szerint előfordul, hogy a szülők együtt zárkóznak el a nagyszülői kapcsolattartástól, de ennél gyakoribbak az alábbiakban részletezett esetek.
Sokszor okoz problémát, hogy a különélő szülőnek olyan szűk kapcsolattartása van a gyermekkel (pl. minden második héten szombattól vasárnapig), hogy ez idő alatt a különélő szülő ágáról a nagyszülő nem tud érdemben időt tölteni az unokával, hiszen azt abból a kevés időből venné el, ami a különélő szülőnek jár. Olyan is előfordul persze, hogy a különélő szülő egyáltalán nem él a kapcsolattartási jogával, ebben az esetben teljesen ellehetetlenül a különélő szülő ágáról a nagyszülő kapcsolattartása. Gyakorinak mondható még, hogy a különélő szülő olyan rossz viszonyt ápol a szüleivel, hogy saját kapcsolattartási idejéből semennyit nem kíván a nagyszülőnek (saját felmenőjének) „átadni”
- sorolta a családjogi ügyvéd. Hozzátette: amennyiben a fenti esetek valamelyike fennáll és ez azzal párosul, hogy a gondozó szülő sem együttműködő a másik ágon lévő nagyszülői kapcsolattartás biztosításában, vagy annak bármilyen egyéb akadálya van, úgy ezen tárgyban hatósági döntés kérhető.
A nagyszülői kapcsolattartásokat illető eljárások – saját praxist alapul véve – meglehetősen nagy számban vannak folyamatban, de arról nincs információm, hogy a többi gyámhatósági ügyhöz viszonyítottan milyen ezeknek az aránya. Biztosan kijelenthető ugyanakkor, hogy gyakori eljárástípusról van szó
- mondta Dr. Sass Rita. Kiemelte, a nagyszülői kapcsolattartás szabályozására irányuló eljárás lefolytatására - és persze annak végén a felekre nézve kötelező rendelkezést tartalmazó döntés (határozat) meghozatalára - a szülői felügyeletet gyakorló szülő lakóhelye szerint illetékes gyámhatóság bír hatáskörrel. Az eljárás az erre irányuló kérelemnek a gyámhatóságra történő előterjesztésével veszi kezdetét. Jellemzően a nagyszülő kéri a gyámhatóság közreműködését, de ugyanettől a szülők sincsenek elzárva. Az egy háztartásban élő nagyszülők együtt is előterjeszthetnek kérelmet.
A kérelemben elő kell adni a fennálló élethelyzetet (tényállás), és azt, hogy a nagyszülő pontosan milyen módon, időtartamban kíván kapcsolatot tartani az unokával, ezen kívül pedig csatolni kell a nagyszülő állításait igazoló bizonyítékokat (pl. levelezések, gyermektől kapott rajzok stb.), illetőleg lehetőség van bizonyítási indítványok (szakértői vizsgálat elrendelése, tanúk meghallgatása iránti kérelem stb.) megtételére is
- ismertette a szakértő. A kérelmet a gyámhatóság megküldi a másik félnek, és nyilatkozattételre hívja fel az abban foglaltak tárgyában. Ezt követően kerül sor az első tárgyalásra, ahol a gyámhatósági ügyintéző és a felek (esetlegesen jogi képviselőik) vannak jelen, ennek célja minden esetben az, hogy a felek megkíséreljék egyezség útján rendezni a jogvitát. A gyámhivatalnak az egyezség létrehozása során törekednie kell a felek és a gyermek közötti megegyezésre.
Amennyiben létrejön az egyezség a felek között, úgy azt a hatóság jóváhagyja és határozatba foglalja, persze csak akkor, ha az megfelel a gyermek érdekének, az ítélőképesség birtokában lévő gyermek véleményének és a kapcsolattartás céljának. Az ítélőképessége birtokában lévő gyermek véleményét tehát ki kell kérni, azzal, hogy nem lehet az egyezséget jóváhagyni, ha az ellen az ítélőképessége birtokában lévő gyermek kifejezetten tiltakozik
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
- húzta alá. Abban a nem várt esetben, amennyiben a felek között nem jön létre egyezség, úgy a gyámhatóság a tényállás tisztázása érdekében bizonyítási eljárást folytat le, azzal, hogy a hatóság szabadon választja meg a bizonyítás módját, és a rendelkezésre álló bizonyítékokat szabad meggyőződése szerint értékeli. A bizonyítási eljárás során a hatóság személyesen meghallgatja a feleket és a tanúkat, okirati bizonyítékokat értékel (pl. felek között levélváltás), jellemzően környezettanulmányt szerez be a felek lakóhelyéről, megkeresheti a gyermek intézményét pedagógiai vélemény bekérése okán, és persze sor kerül a gyermek meghallgatására is (kivéve, ha ez a gyermek életkorából adódóan ellehetetlenül).
A gyermek meghallgatását foganatosíthatja a gyámhatósági ügyintéző a gyámhatóság helyiségében, de jellemzően - ehelyett vagy emellett - pszichológus-szakértői vizsgálat is lefolytatásra kerül. Ennek során a szakértő megvizsgálja a feleket és a gyermeket is, ezáltal számos olyan kérdésben tud állást foglalni, amelynek vonatkozásában a gyámhatósági ügyintézőnek nincs kompetenciája. Megállapítja a felek személyiségjegyeit, tulajdonságait, egymáshoz és a gyermekhez való kötődésüket, illetve a gyermek személyiségjegyeit, tulajdonságait, a felekhez való kötődését, az esetleges elakadások okait, észleli, ha fennáll – közvetett, közvetlen – ellennevelés, befolyásolás bármelyik fél részéről. Mindezek okán a szakértői vélemény jellemzően az eljárások legnagyobb bizonyító erővel bíró bizonyítéka
- tette hozzá Dr. Sass Rita. Hangsúlyozta: a gyermek meghallgatására tehát minden esetben sor kerül, de a hatóság a gyermek véleményéhez nincs kötve, azt felülbírálhatja, amennyiben úgy értékeli, hogy a gyermek érdekében más tartalmú döntés meghozatala szükséges az általa kívánthoz képest.
Például a hatóság a gyermek kifejezett ellenállása esetén is juthat arra a következtetésre, hogy a nagyszülővel való szeretetteljes viszony helyreállítása, elmélyítése érdekében biztosít kapcsolattartást a nagyszülőnek, feltéve persze, hogy veszélyeztető körülmény utóbbi esetében nem került megállapításra, és a gyermek elzárkózásának oka más, orvosolható, esetlegesen nem is a nagyszülőnek felróható körülmény. A gyámhatóság az eljárás végén az összes beszerzett bizonyíték együttes mérlegelésével állapítja meg a tényállást és ebből vonja le a szükséges jogkövetkeztetést, dönt a nagyszülői kapcsolattartás tárgyában
- magyarázta.
Hogyan lehet kapcsolatot tartani az unokákkal?
Kérdésünkre a jogi szakértő kifejtette: a kapcsolattartásnak számos módja van: történhet pl. az elvitel joga nélkül a gyermek lakóhelyén szülői jelenléttel, vagy a lakóhely szerinti család -és gyermekjóléti központ kapcsolattartási ügyeletén családsegítő, pszichológus felügyelete mellett, esetleg csak helybiztosítással, tehát a kapcsolattartási ügyeleten, de közreműködő személy jelenléte nélkül, továbbá távkommunikációs eszközön keresztül is.
Amennyiben az elvitel jogával történik a kapcsolattartás, úgy annak időtartamát a gyámhatóság szabja meg az adott ügy körülményeire különös figyelemmel; ilyenkor a gyámhatóság mérlegeli a különélő szülő kapcsolattartását, a gyermek egyéb elfoglaltságait is, hogy a nagyszülői kapcsolattartás a lehető legjobban illeszkedjen a gyermek életébe.
Ez sokszor komoly nehézséget jelent, ugyanis a különélő szülő kapcsolattartási időtartamát a gyámhatóság ennek az eljárásnak a keretében nem rövidítheti le, így amennyiben a különélő szülőnek bő kapcsolattartási joga van, úgy nehéz az érdemi közös időtöltésre „helyet találni” a nagyszülő számára. A nagyszülő a fenti folyamatos kapcsolattartáson túlmenően feljogosítható időszakos kapcsolattartásra is, amely a kettős ünnepeken, illetve az intézményi szünetekben biztosítja a közös időtöltést az unokával
- részletezte tapasztalatait.
Perelni lehet a gyámhatóság döntését
Kiemelte, a gyámhatóság határozata ellen közigazgatási pert indíthat az a fél, aki annak rendelkezéseivel nem ért egyet, de a határozat a közléssel véglegessé válik, tehát már addig is kötelezi ez a határozat a feleket, amíg a közigazgatási pert lefolytató Törvényszék a gyámhatóság döntésével kapcsolatban állást foglal.
A közigazgatási pert keresetlevél előterjesztésével lehet megindítani, amelyet a döntést meghozó gyámhatósághoz kell címezni. A gyámhatóság a keresetlevélben foglaltak alapján saját hatáskörben megváltoztathatja a döntését, vagy amennyiben ezt nem teszi meg (tehát a határozatban foglalt álláspontját fenntartja), úgy felterjeszti az eljárás iratanyagát - a Kormányhivatal, mint felügyeleti jogkör-gyakorló útján - az illetékes Törvényszékre. A Törvényszék a közigazgatási peres eljárás végén ítéletében dönt a gyámhatóság határozatának hatályon kívül helyezéséről és új eljárás lefolytatásáról, a határozat részben-egészben történő megváltoztatásáról vagy a határozat helyben hagyásáról.
Abban az esetben, ha a határozatban elrendelésre kerül a nagyszülői kapcsolattartás, úgy a gondozó, nevelő szülő kötelezettsége a gyermeket a kapcsolattartásra mind érzelmi, mind fizikai értelemben felkészíteni, a gyermeket a kapcsolattartás kezdő időpontjában a nagyszülőnek átadni, a kapcsolattartás zavartalan lefolyását elősegíteni, majd a kapcsolattartás végeztével a gyermeket visszavenni.
Amennyiben a szülő a határozatban foglalt – fentiekben részletezett – kötelezettségét megsérti, ezáltal pedig a nagyszülő és a gyermek kapcsolattartási joga sérül, úgy a nagyszülő a kapcsolattartás végrehajtását a bíróságtól – nemperes eljárásban - kérheti.
A kapcsolattartás végrehajtása iránti nemperes eljárások soron kívüli, gyorsított eljárások, melyeket a kerületi vagy járásbíróságok folytatnak le, tárgyalás tartására jellemzően nem kerül sor, a bíróság az iratokból és a rendelkezésre bocsátott bizonyítékok alapján dönt. Amennyiben a nagyszülő bizonyítani tudja, hogy a kapcsolattartás a szülőnek felróható okból hiúsult meg, vagy azt a szülő megzavarta, úgy a bíróság végzéssel hívja fel a szülőt arra, hogy a jövőben a kapcsolattartásra vonatkozó határozatban foglalt kötelezettségeinek tegyen eleget, továbbá az elmaradt/megzavart kapcsolattartás pótlását rendeli el.
Ha a szülő az e végzésben foglaltaknak sem tesz eleget, úgy azt a bíróság részére a nagyszülőnek kell bejelentenie írásban a pótlásra szabott határidő leteltét követő 15 napon belül. Ilyenkor a bíróság jogkövetkezményt alkalmazhat, pl. pénzbírságot szabhat ki, jelentheti a gyámhatóságnak a szülő veszélyeztető magatartását és a védelembe vételi eljárás megindításának szükségességét, elrendelheti a rendőrség közreműködését a kapcsolattartások megvalósulása érdekében stb
- ismertette Dr. Sass Rita. Azokban az esetekben pedig, amikor a gyermek ellenkezése okán nem valósulnak meg a kapcsolattartások - szintén a kapcsolattartás végrehajtása iránti nemperes eljárásban – elsődlegesen azt vizsgálja a bíróság, hogy a gyermek ellenkezése felróható-e a szülőnek, a szülő a kapcsolattartásra való felkészítés iránti kötelezettségének mennyiben tett eleget. Amennyiben a szülő felelőssége megállapítható, úgy a kapcsolattartás végrehajtásának helye van, azzal, hogy a bíróság esetleges szankciói közrehathatnak abban, hogy a szülő változtasson a hozzáállásán.
Nehezebb az élethelyzet és egyben a jogi helyzet is akkor, amikor a gyermek elzárkózó, de a szülő felelőssége, felróhatósága kizárt. A bírósági joggyakorlat értelmében a gyermek elzárkózása nem képezheti akadályát a kapcsolattartásnak, ez alapján tehát a gyermeknek akarata ellenére is részt kell vennie a kapcsolattartáson, és ebben a szülőnek aktívan közre is kell működnie, ha a kapcsolattartásra vonatkozó határozatban a nagyszülő kapcsolattartása megállapításra került
- összegezte az ügyvéd. Hozzátette: ez alól az képezhet kivételt, ha a kapcsolattartástól való elzárkózásnak komoly, nyomós és a nagyszülői oldalon fennálló okát tudja bizonyítani a szülő a nemperes eljárásban, vagy ha a nagykorúsághoz közel álló gyermek hosszú ideje nem hajlandó részt venni a kapcsolattartásokon.
Ezekben az esetekben a kapcsolattartás végrehajtása mellőzhető, de a szülőtől elvárt, hogy a kapcsolattartásra vonatkozó határozat megváltoztatását is kérelmezze a hatóságtól a további jogviták elkerülése végett - emelte ki.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Még idén elérheti a százmilliárdos álomhatárt ez a magyar étrend-kiegészítő gyártó
Lévai Bálintot, a BioTechUSA vezérigazgatóját és társtulajdonosát kérdeztük.
-
Kiváló minőség a tányérodon – KMÉ-védjegyes termékek a Mecsek Baromfi Kft.-től (x)
A Mecsek Baromfi Kft. friss csirkehúsai elnyerték a KMÉ-védjegyet, amely biztosítja a vásárlók számára a valóban kiemelkedő minőséget.
-
A magyar befektetők fele nagy lehetőséget szalaszt el (x)
Egyre nagyobb az érdeklődés a TBSZ iránt, a befektetők többsége viszont még mindig nem használja ki ennek az adóhatékony befektetési módnak az előnyeit.
-
Hoppá! Tudtad melyik bank lett a legjobb lakossági állampapír forgalmazó? (x)
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) idén is a Gránit Banknak ítélte „Az év Lakossági állampapír forgalmazója” díj ezüst fokozatát.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


