A Northern Rock körül keveredett betétbiztosítási botrány legújabb fejleménye alapján sokan úgy gondolják, a szigetországban átestek a lónak arra a bizonyos másik oldalára, most már túlságosan magas betétvédelmet szeretnének kínálni.
Mint azt a bankpánikról szóló cikkünkben is kiemeltük, az akkori helyzettel kapcsolatban a szakértők úgy vélekedtek, a bank megrohanását a túlságosan alacsony betétbiztosítási védelem okozta.
A további pánikrohamot kivédendő ezután gyorsan bevezették, a Northern Rock betéteinek 100 százalékos mértékű védettségét. Erre azért volt szükség, hogy a tömeges kimenekülés után az intézmény képes legyen ügyfeleket szerezni, hiszen valamiből kell tudni finanszíroznia kihelyezendő hiteleit.
A következő lépés a britek részéről a betétbiztosítás értékhatárának felemelése volt, 33 ezerről 35 ezer fontra (átszámítva 12 millió forint), ráadásul a védelem az értékhatárig 100 százalékos.
Az Európai Unió betétbiztosítási értékhatárának minimuma jelenleg 20 ezer euró (~ 5 millió forint), ezt láthatóan meghaladja mind a brit, mind pedig a magyar érték. Itthon személyenként és hitelintézetenként 6 millió forintig garantáltak a betétek, de 1 millió forint felett 10 százalékos az önrész (vagyis 90 százalékot kapunk vissza).
Visszatérve a britekhez, a jelenlegi tervek szerint a felső határt 100 ezer fontra (36 millió forint) emelnék. Ez a lépés most a másik oldal, vagyis a banki szakemberek heves tiltakozását váltotta ki.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 30 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,62 százalékos THM-el, havi 221 733 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a Magnet Bank ahol 6,71%, az UniCredit Banknál 6,78%, az Ersténél 6,82, míg a CIB Banknál 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Szerintük ugyanis a megemelkedett határ leginkább a kis hitelintézetek ellehetetlenülését váltaná ki, melynek következtében a kisebb bankok vagy eltűnnének a piacról, vagy csökkentenék az általuk kínált kamatokat.

Brutális vagyonon ül a 100 leggazdagabb magyar: ennyi pénze van Mészáros Lőrincnek, Csányi Sándornak
Egy év alatt 14 százalékkal, 12 579 milliárd forintra nőtt a száz leggazdagabb magyar vagyona
-
A szépségápolásra a gazdasági nehézségek ellenére sem sajnálják a pénzt a magyarok + Videó
Miközben sok kiskereskedelmi vállalat a fogyasztás lassulásával küzd, a szépségipar továbbra is szárnyal Magyarországon.







