7 °C Budapest

Öregkorunkra szebb lesz az élet

2010. március 26. 16:02

Teljesen alaptalanok a morgós öregekről szóló pletykák, legalábbis azok, amelyek szerint minden idős embernek fáj az élet. A legújabb felmérések szerint ugyanis az idősek sokkal inkább hajlamosabbak a pozitív dolgokra visszaemlékezni.

Hiába állítják morgós elviselhetetlen karaktereknek az öregeket és hiába tud mindenki legalább egy olyan nyugdíjast mondani az ismeretségi körében akinek semmi sem jó, a felmérések szerint az idősek többsége igenis derűsnek látja az életet és a jó dolgokra emlékszik csak vissza.


Az amerikai Duke Egyetem kutatói 18-31, illetve 61-80 éveseket kértek meg arra, hogy fotókat nézegessenek, miközben az agyhullámaikat vizsgálják. A képek egy része felkavaró volt - háborús képek, balesetek -, másik felük viszont igencsak pozitív és lelkesítő. Ezután megkérték őket, hogy emlékezzenek vissza annyi képre, amennyire csak tudnak.

Az agyképekből kiderült, hogy a fiatalok és az öregek másképp dolgozzák fel a vidám képeket: az öregeknél az érzelmeket közvetítő területek sokkal közelebb állnak az emlékeket elraktározó területekhez, mint a fiataloknál. Ennek köszönhetően amikor az öregeket jó élmény éri, az könnyebben válik emlékké, mint a fiatalabbak esetében. Az eredmények alátámasztják annak a korábbi kutatásnak a következtetéseit, melyek szerint az idősek agya könnyebben kiszűri a rossz emlékeket.

HR BLOGGER
hrdoktor  |  2025.12.03 14:08
Az év végi időszak gyakran jár a szokásosnál nagyobb munkahelyi terheléssel. Ha azonban sikerül jól...
legacykft  |  2025.11.25 17:46
Vajon miért érezzük azt olyan gyakran, hogy két külön világ között próbálunk lavírozni? Hogy a munka...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
laskainelli  |  2025.11.13 08:15
Sokan élik meg azt a frusztráló érzést, hogy a párkapcsolatuk mintha egyhelyben toporogna. Nincs nag...
vezetoi-coaching  |  2025.11.06 13:37
Guys, plagizáltam… már ez is baj, de pláne, hogy nem is tudom, hogy történt… Oltári gáz. Ezt a damag...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. december 6. szombat
Miklós
49. hét
December 6.
Mikulás
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2025. december 6. 19:19
Agrárszektor  |  2025. december 6. 19:31