Arról szól a piac, mint amiről az elemzői eredményvárakozások. A portfolio.hu által számított elemzői EPS konszenzus szerint a kontraszt továbbra is hatalmas a blue chipek között. A Mol-tól és az OTP-től az elemzők lényegesen magasabb eredményt várnak, mint 1 negyedévvel korábban, nem véletlen, hogy mindkét papírnak ott van az árfolyama, ahol van. A Richter valamelyest javult, a Matávra viszont
nem véletlenül került rá a szakajtó a piacon. Lássuk, mint várnak az elemzők 2004-től és 2005-től.Annyit érdemes előrebocsátani, hogy írásunk további részében az OTP mellett piedesztálra állítjuk a Molt is, kicsit megsiratjuk a mid-capeket, s magyarázzuk a Matáv bizonyítványát.
A piac egészétől a portfolio.hu által megkérdezett 14 elemzőcsapat továbbra is növekedést vár az eredmények tekintetében. A BUX súlyokkal számolt piaci EPS 2004-ben 19.7, 2005-ben 5.9%-kal nőhet. A BUX-szal súlyozott eredményt tekintve az előző negyedéves felmérés óta 2004 tekintetében hatalmas növekedés volt. A piac sokkal optimistább, ez azonban az OTP, a Mol és a Richter javuló kilátásainak köszönhető. A kiváló bázis ugyanakkor azt is jelenti, hogy 2005-ben az eredmények reálértéken történő növeléséért kell harcolnia a piacnak. Ebben szerepet játszik, hogy a Mol számára 2005 korántsem lesz olyan kiváló, mint 2004.
A Mol nélkül számolt piaci EPS növekedés jóval kiegyensúlyozottabb képet mutat. 2004-ben itt növekedett az optimizmus (a Matávnak nem sikerült elrontania az OTP és a Mol örömét). Összességében mind 2004-ben, mind 2005-ben 14% körüli profitnövekedést várható.
Az eredményvárakozások tehát számottevő növekedést mutattak 2004 vonatkozásában, nem véletlen, hogy a piac új csúcson van. Mint ahogy az sem véletlen, hogy azok a papírok húzták fel az indexet, amelyek végül is felhúzták.
Mivel augusztusban napvilágot láttak már az első féléves eredmények is, ezért a 2004-es előrejelzések tovább finomodtak a 3 hónapival ezelőtti felmérésünkhöz képest. Az optimizmus nagyobb lett, azonban ez pusztán éltanulónak köszönhető, a középmezőnyben találkozhatunk fekete bárányokkal is.
Az eminensek eminense természetesen az OTP. A külföldi befektetési bankok elemzői OTP lázban égnek, az eredményvárakozások a kiváló első féléves számoknak és a megemelt (de a piac által szokásosan konzervatívnak gondolt) eredményvárakozásoknak köszönhetően az egekbe szöktek.
A bank EPS várakozásai egy negyedév alatt 11%-kal nőtt. A növekedés egy év alatt 58%-os. Az első 2004 konszenzus óta (2003. március) a növekedés 71%-os. Az elemzők 460 forintos egy részvényre jutó eredményt várnak 2004-re, amely azt jelenti, hogy a papír 9.4-es PE mellett forog. Nem árulunk el nagy titkot, de az elemzők 2005-től a növekedés látványos folytatását várják, de erről majd később... Egy apró titkot elárulunk: Most az elemzők pont akkora profitot várnak az OTP-től 2004-re mint 1 negyedévéve 2005-re. A bank 1 negyedév alatt 1 évet ugrott a piac szemében.
A másik eminens tanuló magyar papírok nem túl nagy létszámú osztályában a Mol. A Mol 2004-es eredményvárakozásai az elmúlt 6 felmérés alkalmával egy viszonylag szűk sávon belül mozogtak. Bár júniusban a 2004-es eredményvárakozások a legmagasabb voltak, az igazi kitörést csak most sikerült elérni. A robosztus első féléves eredmény megtette hatását, s 990 forintról 1,235 forintra nőtt az EPS várakozás. A növekedés közel 25%-os.
A Richter esetében az elemzői várakozások területen enyhe javulást tapasztalhatunk, azonban a papírban sokkal visszafogottabbak az elemzők, mint fél évvel ezelőtt. A blue chipek közül természetesen a Matáv a legnagyobb vesztes. Az átalakítások és leépítések nyomán jelentkező rendkívüli költségek hatására 25%-kal 40 forintra csökkent az EPS várakozás. A következő negyedévre megelőlegezünk további 10% visszaesést, mivel jelenleg az elemzők egy része még nem frissítette modelljét. Nem véletlen, hogy a Matáv még mindig 800 forint körül ingázik.
Mi is lenne velünk a közepes papírok nélkül. Valahogy furcsa izgalommal várjuk mindig a konszenzust a kisebb papírok tekintetében, hiszen általában itt igazi feketelevesben van részünk.
Most a negatívumokról régi kedves ismerőseink; a Rába, a Nabi és a Pannonplast gondoskodtak. Mindhárom társaság esetében jelentősen csökkentek az eredményvárakozások. Nem véletlen, hogy az utóbbi időben ritkán jelent meg olyan hír, hogy napok óta szárnyal a Nabi.
Azonban igazságtalanok lennénk, ha csak a negatív példákat emelnénk ki. Az Egis és az FHB esetében jelentős fejlődés volt megfigyelhető az eredményprognózis tekintetében. Mind két papír esetében jól sikerült a legutóbbi negyedéves riport.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 6 százalékos THM-el, és havi 106 085 forintos törlesztővel fel lehet venni a Raiffeisen Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,42% a THM; a K&H Banknál 6,43%; az Erste Banknál 6,67%, a MagNet Banknál pedig 6,8%; míg az UniCredit Banknál 6,9%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni a Sopron Bank, a Takarékbank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A középmezőny legnagyobb problémája azonban nem a Nabi, vagy a Pannonplast kálváriája. Hanem az, hogy a mid-capek elemzői lefedettsége látványosan csökken. Negyedévről negyedévre nehezebb elemzői becsléseket kicsikarni a kisebb papírokra. A Nabira és a Pannonplastra is csak két elemzői előrejelzés érkezett, a középmezőnynek szembe kell nézni azzal, hogy már csak a piac perifériáján küzdenek és nem a középpontban.
Immár harmadszorra kerülnek publikálásra a 2005-ös eredményvárakozások. A két eminens most is az OTP és a Mol, de találkozhatunk apró meglepetésekkel is. Az OTP esetében a 460 forintos részvényenkénti profitvárakozás 511 forintra ugrott fel. Márciusban még csak 415 forint volt a konszenzus. Az elemzők még nem számoltak a tervezett adóemelés negatív hatásaival.
A Mol esetében 1,148 forintra nőtt az EPS várakozás, amely 15%-os növekedés jelent, igaz most úgy néz ki, hogy 2004-hez képest visszaeső eredmény lesz. A Richter esetében is javult a piac véleménye, de az igazi pozitív meglepetés a Matáv, ahol feltűnő javulást figyelhettünk meg. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy árbevételi soron a pesszimizmus csökkent, miközben a költségek esetében az optimizmus nőtt.
A távoli eredményelőrejelzésekben mindig érezhető, hogy az elemzők még az általában gyengén teljesítő papíroknak is adnak egy esélyt, s pozitív eredményt várnak tőlük. Az egyetlen kivétel a Pannonplast, amely még 2005-ben is veszteséges lehet.
Szinte semmi sem fejleszti olyan gyorsan és hatékonyan a legkisebbek agyát, mint a társasjáték.
Drágulnak az ingatlanok, emelkednek a hitelkamatok: ez pedig szinte egyenes út a lakhatási válsághoz. Nálunk is működhet az, ahogy az USA-ban megoldották?
A Kickstarternek és az Indiegogonak hála a közösségi finanszírozási forma évek óta világszerte népszerű és most megérkezett Magyarországra is, a Brancs formájában
Sokan alábecsülik, mennyire lényeges alaposan átgondolni, milyen vállalkozási és azzal együtt adózási formát válasszanak induló cégük számára.
-
Szakképzett és megbízható mester csak néhány kattintásnyira Öntől! (x)
Otthonfelújítást tervez? Felejtse el a stresszt! Küldjön keresletet és válasszon a több mint 5.000 különböző építőipari vállalkozó közül.
- Kreml: ezután megjósolhatatlan, mi lesz az orosz gáz Jamal-tranzitjával
- Négy okot lát a magas orosz veszteségarány hátterében a brit hírszerzés
- A Fitch is visszavonta a Nemzetközi Beruházási Bank minősítését
- Ilyen lett a városligeti új Néprajzi Múzeum – galéria, videó légi felvételekkel
- Alacsony szintről ütemesen töltődnek a hazai földgáztározók - grafikon
- Kijev: a felperzselt föld taktikáját követik az oroszok
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


