Elképesztő különbségek a törlesztőkben: ők jártak a legrosszabbul

Pénzcentrum
2011. szeptember 5. 16:03

Izzasztó hónap áll a magyarországi frankhitelesek mögött, hisz többségük hitelének még soha nem volt olyan magas a törlesztési árfolyama, mint augusztusban. Mivel a frankárfolyam hatalmas ingadozást mutatott, vannak "szerencsések", akik alig több mint 230 forinton törlesztettek, mások viszont 260 forintnál magasabb frankárfolyamot voltak kénytelenek kigazdálkodni. A legjobban azok jártak, akik múlt hét hétfőn (29-én) törlesztettek, a legrosszabb árfolyammal pedig a 10-én törlesztők szembesülhettek. Utóbbiak havi terhe egyetlen hónap alatt több mint tízezer forinttal is nőhetett.

Nem mindegy, melyik banknak tartozik a devizahiteles, hisz mindenhol máskor és másképp állapítják meg a törlesztés árfolyamát. Egy közös pont azonban van ezekben: minden deviza alapú lakáshitel esetében a bank saját középárfolyamát, vagy ennek hiányában a Magyar Nemzeti Bank hivatalos árfolyamát kell használni egy tavaly év végén hatályba lépett jogszabály értelmében.

 


Az időzítés azonban bankonként és sok helyen hitelszerződésenként is eltér: míg az OTP-nél mindenkinél 3-ai árfolyamot vesznek figyelembe a 4-ei törlesztőrészlet-levonáshoz, a Budapest Banknál 10-ei, az Erste Banknál pedig 15-ei középárfolyamon történik a törlesztőrészlet megállapítása és ekkor vonják le az összeget is. A bankok többségénél a hitelszerződésben megállapított, illetve a folyósítás szerinti fordulónap a döntő. Akinél ez éppen munkaszüneti napra esik, általában a következő munkanap megfelelő árfolyamadata a mérvadó.

 


Alapvetően mégsem a bankok gyakorlata, hanem a frank piaci árfolyama határozza meg az aktuális törlesztőrészletet. Ilyen szempontból az idei év augusztusa különösen rosszul alakult a frankhitelesek számára: soha nem volt ilyen magas (243,1 forint) a havi átlagos frankárfolyam.

 


A napi hivatalos árfolyam-adatokból kiderül, hogy a legrosszabbul általában azok jártak, akiknek a törlesztőrészletét 10-én határozzák meg. A Budapest Bank ügyfelei pont közéjük tartoznak. Esetükben az MNB hivatalos árfolyama 263,9 forint volt, és a Budapest Bank honlapján elérhető információk szerint az aznap jegyzett középárfolyamok is döntően 263 forint fölött alakultak. Az OTP-s ügyfelek szempontjából érdekes augusztus 3-ai napon az MNB-középárfolyam 246,7 forint, az utolsó aznapi OTP-s középárfolyam 247,3 forint volt. Az Erste Bank ügyfelei még jobban jártak, hisz esetükben 238 forint környékén alakult az árfolyam. Mindez azt jelenti, hogy frankban ugyanakkora törlesztőrészlet mellett közel 11%-kal kellett a Budapest Bank ügyfeleinek többet fizetniük, mint azoknak, akik az Erste Banknak törlesztenek. Természetesen ez a következő hónapokban akár fordítva is lehet.

 

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)


Vegyünk egy átlagosnak mondható (8 millió forintos hitelösszegű, 20 éves futamidejű, 7%-os THM-mel rendelkező, 158 forintos árfolyamon felvett) lakáshitelt! Ha a törlesztés minden hónap 10-én esedékes, egy hónap alatt csaknem 16 ezer forinttal nőtt a példában szereplő adós törlesztőrészlete.

 


Feltételezve, de meg nem engedve, hogy a törlesztések egyenletesen alakulnak a hónap során, augusztusban az egy hónappal korábbihoz képest 7%-kal, az egy évvel korábbihoz képest pedig 16%-kal volt magasabb egy átlagos törlesztőrészlet csak a frankárfolyam mozgása miatt. Igaz, utóbbi kicsit felfelé torzít, hiszen ekkor még nem volt hatályban az említett rendelet, így korábban általában néhány forinttal magasabb árfolyamon törlesztettek a lakáshitelesek.

 

 

 

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. július 17. 21:16
Új struktúrában és új vezetőkkel működik tovább a WPP Media Hungary, a hazai piac egyik legnagyobb m...
Kasza Elliott-tal  |  2025. július 17. 20:21
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is so...
Kiszámoló  |  2025. július 17. 11:35
Gábor kérdezte, hallottam-e már a Beansapp nevű újabb nagyszerű lehetőségről. 10%-os hozam dollárban...
Holdblog  |  2025. július 17. 11:00
Sokan találkozhattak már olyan, Amerikából származó videókkal, ahol kórházi betegek mutogatják a for...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. július 18. péntek
Frigyes
29. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?