-1 °C Budapest

Drámaian nő a hitelt nemfizetők aránya!

Pénzcentrum
2008. február 5. 07:30

Az ezredforduló óta, az összevethető adatok alapján tavaly volt a legmagasabb azon gyenge hitelképességű amerikaiak aránya, akik több mint 60 napos hitel visszafizetési késedelembe estek - világít rá az igen kedvezőtlen folyamatra a Nemzetközi Valutaalap (IMF) napokban megjelent globális pénzügyi stabilitási jelentése.

A jelenleg is ható globális pénz- és tőkepiaci turbulencia egyik fontos kiinduló pontja, a fent jelzett sub-prime hitelpiac kvázi összeomlása a különféle csatornákon át a globális gazdasági növekedési kilátásokat is érdemben rontotta. Erről bővebben lásd:

2008.01.30 15:25
IMF: öt éve a leglassabb lehet idén a világgazdaság növekedése

Az IMF szerint ezen romló kilátások fokozhatják a nagy pénzügyi intézmények veszteségeit, amelyek a sub-prime hitelpiaci problémákon keresztül már eddig is mintegy 100 milliárd dolláros veszteséget, illetve potenciális veszteséget szenvedtek el.

Egyre nagyobb tömegek estek legalább 60 napos fizetési késedelembe a sub-prime jelzáloghiteleik törlesztése kapcsán az elmúlt években az Egyesült Államokban (ld. alábbi ábra). Ez az arány a 2007-ben újonnan kihelyezett hitelek esetében már megközelítette a 14%-ot, amely időarányosan (azaz az eltelt idő alapján vizsgálva) a legkedvezőtlenebb folyamat az ezredforduló óta.


Az IMF pénzügyi stabilitási jelentésében arra is felhívta a figyelmet, hogy az Egyesült Államokban nemcsak a sub-prime, hanem az ún. prime kategóriában (a legjobb hitelminősítésű adósok körében) is emelkedik a hitel nemvisszafizetési ráta, igaz nagyon alacsony szintről. Azt is jelezte, hogy a lakossági hitelpiac más szegmenseiben is a hitelportfolió minőségének romlása mutatkozik.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,89 százalékos THM-el, havi 150 768 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az ERSTE Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,89% a THM, míg a MagNet Banknál 7,03%; a Raiffeisen Banknál 7,22%, az UniCredit banknál pedig 7,29%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Jelzálogpiaci szakértők szerint amennyiben egy adós két évig problémamentesen törleszti kölcsönét, úgy már jelentősen csökken az esélye annak, hogy a továbbiakban probléma adódjon a hiteltörlesztéssel.

Az Egyesült Államokban az egyre nagyobb tömegeket érintő hitelvisszafizetési probléma két fő folyamatból táplálkozik. Egyrészt a korábbi évekre jellemző ingatlanpiaci árrobbanás kifulladt, az ingatlanárak esni kezdtek 2007 során (éves szinten 5-10%-kal). Ez azt jelenti, hogy csökken a jelzáloghitel szerződések mögötti fedezetek értéke. Erre a bankok szigorodó törlesztési kondíciókkal reagálnak.

2008.01.29 15:42
Rekordmértékű lakásárzuhanás Amerikában

Másrészt az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 2004 közepén kezdett, két évig tartó jelentős kamatemelési sorozata fokozatosan átszűrődött a hitelpiaci törlesztőrészletekbe (a változó kamatozású, több mint egy éves kamatfixálási periódusú kölcsönökben is érződött a növekvő forrásköltségek hatása). Mindez az alábbi ábrán is mutatkozó egyre komolyabb sub-prime piaci problémákhoz vezetett.

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. december 29. 17:24
Bejelentette az RTL, kik vezetik az óév utolsó RTL Híradóját és hogy ki mondja 2026 első perceiben a...
Bankmonitor  |  2025. december 29. 10:09
A BNPL, vagyis buy now, pay later (vásárolj most, fizess később) egy új, egyre népszerűbb fizetési f...
KonyhaKontrolling  |  2025. december 29. 07:45
Az egyik év végi szokásom, hogy egy posztban kiemelem az év legfontosabb bejegyzéseit. Szeretek kics...
Holdblog  |  2025. december 28. 13:58
Az arany évezredek óta tartja magát, mint a pénzügyek egyik királya és az elmúlt évtizedekben egyért...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. december 29. hétfő
Tamás, Tamara
1. hét
December 29.
A magyar kártya napja
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. december 29. 18:28