12 °C Budapest

Olcsó hitel BAR-listásoknak is - ki itt belépsz...

Pénzcentrum
2007. április 26. 05:40

Mézesmadzag vagy aranyfonál: mitől válnak becsapottá a vevői klubok tagjai? Napjaink szinte természetes kellékévé váltak azok a hirdetések és szórólapok, amelyek kedvező feltételek mellett, szinte hihetetlenül alacsony törlesztőrészletekkel ajánlanak kölcsönt bárkinek, akár BAR listásoknak is. A fogyasztóban ekkor jogosan merül fel a kérdés: vajon mivel tudnak többet nyújtani ezek a vállalkozások, mint a kereskedelmi bankok, akik az adóslistán szereplőknek nem vagy csak kedvezőtlenebb feltételekkel nyújtanak hitelt.


A szórólapokon álló ajánlatok mögött alapvetően vagy egy hitelközvetítési tevékenységet végző pénzügyi vállalkozás, vagy egy fogyasztói csoportok szervezésével foglalkozó cég áll. A következőkben utóbbi megoldással foglalkozunk tüzetesebben, hiszen ez az, amely minden olyan ügyfél számára megoldást jelenthetne, akit a bankok hitelképtelennek ítélnek.


A hangsúly azonban a feltételes módon van, mert a fogyasztói csoportokban való részvétel alapos megfontolás tárgyát kell, hogy képezze, mert a másnevén vevői klub néven ismert konstrukció alapvetően hosszú távú megtakarítási módozatként értelmezhető. A konstrukcióval kapcsolatos legtöbb félreértés és későbbi igencsak fájdalmas panasz az alapelvek nem ismeretéből vagy meg nem értéséből származik.


Fogyasztói csoport: átverés vagy megoldás


A fogyasztói csoportokat hazánkban elsőként a 90-es évek elején kezdték alkalmazni, de a konstrukció már jóval korábban is létezett. A konstrukció alkalmazásának általánossá válását a rendszerváltás után a hitelhez jutás nehézsége, és a hitelfelvevőre óriási terhet rovó, gyakran 30 százalék felett alakuló hitelkamatok indokolták.


Ebben az időszakban főként autóvásárlási céllal jöttek létre fogyasztói csoportok, a későbbiekben azonban előtérbe kerültek az egyéb ingóságok és főként az ingatlan, melynek megvásárlása manapság is jellemző célja a vásárlói kluboknak.


Hitel, pénzügyi szolgáltatás és vásárlói klub: ebből lesz a kalamajka


A vásárlói klub egy olyan önkéntes csoportosulás, melynek tagjai kötelezettséget vállalnak arra, hogy az általuk megszerezni kívánt tárgy értékének adott hónapra vetített részletét az előre megállapított futamidő alatt folyamatos befizetik a csoport számlájára.


A befizetések fejében a tagok részt vesznek a meghatározott időnként megtartott közgyűlésen, ahol kisorsolásra kerül az a csoporttag, aki vásárlási jogosultságot szerez, vagyis hozzájut ahhoz az ingóhoz vagy ingatlanhoz, melyet meg akart vásárolni.


A csoportok azonban általában nem egy baráti körből kerülnek ki (bár ez az első fogyasztói csoportok esetében mindenképpen így kellett legyen), azokat erre a célra létrejött társaságok szervezik, akik az általuk elvégzett tevékenység fejében egy egyszeri regisztrációs-, és a havi törlesztőrészlet egy részét kitevő, a működési költségeiket fedezésére szolgáló díjat kérnek.


Eddig minden szép: hol itt a probléma?

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)


A fogyasztói csoportok szervezésével foglalkozó társaság természetesen nem végez sem hitelezési, sem hitelközvetítési tevékenységet, ezért nem tartozik sem a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, sem egyéb kormányzati ellenőrzési szerv felügyelete alá. Ennélfogva nem is használhatná a hitel kifejezést, a korábbiakban azonban a hirdetésekben volt erre példa bőven.


A cégek gyakorta keltették azt a látszatot, hogy az általuk ajánlott konstrukció egy hitelszerződés, így a hitel teljes összege a szerződés megkötése után folyósításra kerül, kihasználva ezzel azokat az elkeseredett fogyasztókat, akik olvasás nélkül aláírták a szerződést abban a reményben, hogy most forráshoz juthatnak, de csalódniuk kellett.


A cégek ugyanis "elfelejtették" őket arról tájékoztatni, hogy a vevői klubok esetében a szerencse is szerepet játszik abban, hogy ki milyen hamar jut hozzá az ajánlott forráshoz, hiszen mint azt már a korábbiakban is említettük, a vásárlási jogosultságot sorsolás útján szerzik meg a csoport tagjai, így előfordulhat, hogy valaki csak az általában 15 éves futamidő legvégén jut hozzá az ígért összeghez.


Ezt úgy próbálják kivédeni, hogy a másik rendelkezésre álló lehetőséget választják és az előtörlesztést vállalónak ajánlják fel a vásárlási lehetőséget, vagyis annak, aki vállalja, hogy rövidebb futamidő alatt, magasabb költségek mellett teljesíti a fizetést.


S ha valaki időközben rájönne, hogy ez nem az, amit ígértek, vagy amit szeretett volna, visszakaphatja pénzének egy részét (kivéve az előre befizetett regisztrációs díjat, amely általában a végösszeg 3-5 százaléka), de csak a futamidő végén, vagyis körülbelül 10-15 év múlva.


 

Mit szólnak mindehhez az illetékesek?

Mit szólnak mindehhez a felügyeleti szervek?

PC BLOGGER & PODCASTER
Holdblog  |  2024. április 25. 06:51
Soft landing, azaz puha landolás. A végső kimenetel, amiben a 2021 végi, első poszt-Covid inflációs...
MEDIA1  |  2024. április 24. 23:45
Bár a több mint 20 éve működő művészeti adatbázis és hírportál csapata Facebook-posztban búcsúzott e...
Kiszámoló  |  2024. április 24. 18:32
A friss Magyar Közlönyben jelent meg a kormányrendelet, ami megváltoztatja az eddigi jótállási előír...
Bankmonitor  |  2024. április 24. 11:33
Várhatóan 2024 júniusában indul az új otthonfelújítási program. A támogatásból az 1990 előtt épült c...
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 25. csütörtök
Márk
17. hét
Április 25.
Malária világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem