Bár az áruházak polcain még mindig találni jó néhány, árában csúcson lévő árut, vannak azért szép számmal olyanok is, amik olcsósodnak.
Az ősz beköszöntével egyre többen nyúlnak zsebkendő után. Fejfájás, orrfolyás, torokkaparás - változatos tünetek jelentkezhetnek. Épp ezért érdemes végiggondolni, otthon milyen gyógyszerekre, gyógyhatású készítményekre lehet szükség, mi az, ami nem hiányozhat a házipatikából.
Megviseli az emberi szervezetet az évszakváltás. A hirtelen lehűlés, a változékony időjárás hatással van egészségügyi állapotunkra is. Ősszel egyre többen nyúlnak a zsebkendő után: tombol a nátha és megjelenik az influenza is. Utánajártunk, milyen gyógyszerekre, gyógyhatású készítményekre lehet szükség otthon ebben az időszakban.
- mondta a Pénzcentrumnak dr. Marjai Tamást, a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének szakmai igazgatója.
A szakember szerint az enyhe felső légúti megbetegedésekben nincs szükség vírusellenes vagy antibiotikus terápiára, a kezelés mindössze a tünetek kezelésére szorítkozik. Nagyon fontos ilyenkor, hogy ha tehetjük, maradjunk otthon, és pihenjünk sokat, valamint ügyeljünk a fokozott folyadékbevitelre. Tüneti kezelésre viszont szükség lehet, épp ezért célszerű átnézni a házipatikát, és ha valami hiányzik, beszerezni at a legközelebbi gyógyszertárban:
Láz- és fájdalomcsillapítók
A leggyakoribbak az ibuprofen és a paracetamol tartalmú készítmények. Ezek használatával kapcsolatban nagyon lényeges, hogy több készítményben is megtalálhatóak, ezért figyeljünk arra, hogy ne vegyük be ugyanazt a hatóanyagot több különböző néven. Emellett fontos megjegyezni, hogy nem szükséges a drasztikus lázcsillapítás sem. Önmagában az emelkedett hőmérsékletet nem feltétlenül szükséges csökkenteni, csak ha rossz közérzettel párosul.
Gyerekek számára számos szirupos készítmény létezik, míg a nyelési nehézségekkel küzdő felnőtteknek léteznek már fájdalomcsillapítók por formájában is. Az úton lévőknek lehetnek fontosak azok a készítmények, melyeket víz nélkül is be lehet venni.
Torokfertőtlenítők
Léteznek szopogatós cukorka és torokspray formájában is. Érdemes olyan készítményt választani, amelyik a fertőtlenítő hatás mellett fájdalomcsillapító tulajdonsággal is rendelkezik.
Köptetők és köhögéscsillapítók
A szakember szerint nagyon fontos, hogy hurutos köhögésre köptetőt, míg száraz köhögésre köhögéscsillapítót kell használni. Mind a kétféle hatású készítményből vannak oldatos és szirupos kiszerelések is, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.
Orrdugulás elleni készítmények
Orrdugulás ellen alapvetően orrspray-ket érdemes használni, de vannak olyan kombinációs készítmények, melyek szintén tartalmaznak orrdugulás elleni hatóanyagokat. Az orrdugulás és orrfolyás kezelésében egyaránt hasznosak lehetnek a tengervizes sós orrspray-k és az orrnyálkahártya duzzanatát csökkentő készítmények is.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
- mondta a Pénzcentrumnak dr. Takács Dóra gyógyszerész.
Mennyit kell ezért fizetni?
Érdemes tudni, hogy a házi gyógyszeres dobozban lévő pirulákat általában nem kell az orvosnak felírnia. Vagyis sok a szabadáras termék, ezért nagy különbségek lehetnek az árak között attól függően, hogy melyik patikában vesszük meg a gyógyszereket.
Szétnéztünk néhány gyógszertárban, ez alapján a 20 darabos fájdalom- és lázcsillapítók közel 2000 forintba kerülnek. A gyerekek számára elérhető belsőleges szuszpenziók ára 700-1300 forint körül van: Ben-u-ron szirupot már 675 forintért vásárolhatunk, az Algoflex Baby ára 1000 forint körül van, a Nurofen szuszpenziót 1300 forint körüli összegért szerezhetjük be.
2000 forint körüli összegért vásárolhatunk tengervizes orrspray-t, a torokfertőtlenítők ára változó: már közel ezer forintért is kaphatunk, ennyibe kerül például a Septofort tabletta, a Dorithricin valamivel drágább, 1500 forint körül van az ára, a Faringoprontot és a Tantum Verde tablettákat is hasonló összegért szerezhetjük be. A köhögéscsillapítók ára 2000 forint körül van, a köptetők viszont olcsóbbak: 1000 forint alatt is találhatunk készítményt a patikában.
Mikor menjünk orvoshoz?
"Az egyszerű felső légúti megbetegedések általában 4-10 nap alatt elmúlnak, orvoshoz csak ritkán kell vele fordulni" - mondta dr. Marjai Tamás, azonban felhívta a figyelmet, hogy ha a tünetek 4-6 nap után egyáltalán nem javulnak, sőt erősödnek, akkor fel kell keresni a háziorvost.
Dr. Takács Dóra azt javasolja, makacs, nem múló magas láz esetében, erős nyelési fájdalom, duzzadt, fájdalmas nyirokcsomók esetén is célszerű elmenni a rendelőbe. Emellett a rizikócsoportokba tartozó betegeknek lehet érdemes már enyhe tünetekkel is orvoshoz fordulniuk: például a nagyon kis gyerekeknek, az időseknek, a krónikus szívbetegeknek, és az asztmásoknak.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Berobbant a grillszezon: mutatjuk, mik lesznek az idei újdonságok
Egzotikus ízek is megjelentek a PENNY kínálatában.


