Holnap, azaz szeptember 28-án délben Kormányinfót tart Gulyás Gergely és Szentkirályi Alexandra.

Nincs mese, bátran kijelenthető, hogy a globális chiphiány is fűti a megugró inflációt. De hogyan is alakult ki ez a helyzet, és mi lehet a megoldás rá? Videóban mutatjuk a válaszokat, és azt is, befektetőként lehet-e ebből profitálni.
Támad az infláció! Októberben Magyarországon 6,5% volt a pénzromlás mértéke, aminek részbeni oka, hogy globálisan a kínálati oldal gyengélkedése is felfelé hajtja az árakat. Ilyen, kínálati oldalhoz kapcsolódó árfelhajtó erő a globális chiphiány, aminek következtében akadozik az autóipar termelése, a használtautó árak emelkednek, a videókártya már drága kincsnek számít, és még az új Palystation játékkonzolra is hónapokat kell várnunk.
De miért van chiphiány? Másfél éve minden rendben volt, most meg úgy tűnik, összeomlott egy jól működő rendszer. A legfőbb ludas ez esetben is a Covid. A lezárások, karantén miatt sok helyen nem tudtak bemenni a gyárakba dolgozni, illetve, amikor kitört a mizéria, rengeteg cégvezető megijedt, és lemondták a megrendeléseiket, a chipgyártók pedig lemondták az alapagyag-rendeléseiket.
A válság ugyanakkor nagyon máshogy alakult, ahogy azt előre sokan prognosztizálták. Az emberek bezárkóztak, rengetegen álltak át home office-ra, és otthon töltötték minden szabadidejüket is. Így ugrásszerűen megnőtt a kereslet a számítógépek, tabletek, játékkonzolok, otthoni okos sportgépek iránt, és ezekbe mind-mind mikrochip kell, vagyis pont az ellenkezője történt annak, amit a cégvezetők a járvány kitörésekor megjósoltak.
Felmerül a kérdés, hogy miért nem gyártanak több chipet, ha többre lenne igény? Hát azért, mert a nagy gyártók már most is 100%-os kihasználtsággal termelnek, a hét minden napján, 24 órában. Ok, de akkor miért nem húznak fel gyorsan 2-3 új gyárat, és a probléma egyből megoldva? Nos, a válasz egyszerű. Egy új gyár felépítése minimum 2 év, és alsó hangon 10 milliárd dollár, ami kb. 3100 milliárd forintnak felel meg.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 millió forintot, 25 éves futamidőre, már 8,1 százalékos THM-el, és havi 151 979 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 8,52% a THM; a K&H Banknál 8,57%; a Raiffeisen Banknál 8,72%, az Erste Banknál 9,02%; míg az OTP Banknál 9,3%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ráadásul igazából csak 3 nagy gyártó van a földön, amelyek képesek nagy mennyiségben chipeket gyártani, az Intel, a Samsung és a Taiwan Semiconductor (TSMC). Az Apple, Sony, AMD, Nvidia mind a tervezésre fókuszálnak és bérgyártatnak, jellemzően a TSMC-vel. Hogyan alakulhatott ki, hogy ettől a 3 gyártótól függ a világ sorsa, hiszen a 2021-es év olaja a mikrochip, ettől ketyeg minden, ettől pörög a gazdaság? Az egyéb tényezőkről, a megoldásról, a TSMC kulcsszerepéről, és arról, hogy miként profitálhatsz a jelen szituációból, az alábbi videóban találsz izgalmas információkat.

Súlyos bajokról vallottak magyar autószerelők: erre nem figyelnek a hazai autósok, pedig nagyon kéne
Tíz autószerelőből kilenc tapasztalt már problémákat a kritikus motoralkatrészeken lévő, teljesítménycsökkentő lerakódások miatt - ez derül ki egy új kutatásból.

Ennyi volt, nem gyártják többet ezeket a slágerautókat: a magyar vásárlók sem fognak örülni a hírnek
A svéd Volvo jelentős mérföldkőhöz érkezik jövőre, kivezetik kínálatukból a dízel autókat.

Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Másodszor emel bért idén a Rossmann (x)
300 millió forintot fordít munkatársai fizetéseinek növelésére az idén 30 éves drogéria, amely tavaly elnyerte a Kincentric Legjobb Munkahely díját.
-
A környezetbarát IT eszközöké a jövő (x)
A világ első szén-dioxid-semleges üzleti laptopja új fejezetet nyithat fenntartható digitalizációban.
-
Az élelmiszer-infláció letöréséhez nem elég a 6 árharcos multi élelmiszerlánc (x)
Az élelmiszer-inflációban jelenleg gyengülés tapasztalható, amiben a multinacionális élelmiszerláncok árpolitikája is fontos szerepet játszik.
- "Adományügyi" csatározás és büdzsémódosítás a Fővárosi Közgyűlés őszi nyitóülésén
- Szlávik János: már nem is a koronavírus a legnagyobb probléma, hanem a hosszú Covid
- Nagy Márton havi jelentéseket kér az olajár alakulásáról
- Már a jegybank is komoly veszélyt lát az adathalászok tevékenységében
- Szijjártó Péter: részesülni akarunk a rendkívüli nukleáris technológiai fejlesztésekből
- Karácsony Gergely: a bíróság megtiltotta a kormánynak, hogy több pénzt emeljen le a főváros számlájáról
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


