Mature businessman examining documents at desk in office

Bajban a magyar kisvállalkozások: óriási a bizonytalanság, egyre többen pesszimisták

2024. augusztus 13. 14:04

A 2024. júliusi adatfelvétel eredményei szerint a Negyedéves Konjunktúramutató értéke 2024 áprilisához képest +20-ról +9 pontra csökkent. A 2023 óta váltakozó javuló és romló időszakok után tehát jelentős visszaesés történt, melynek eredményeként a negyedéves mutató jelenlegi értéke 1 ponttal alacsonyabb az energiaválság időszakában tapasztalt 2022. októberi visszaeséshez viszonyítva - közölte a GVI. A mutató csökkenése leginkább az ipari, külföldi tulajdonú, és a nagyvállalati kategóriában tapasztalható.

A Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) negyedéves vállalati konjunktúrafelmérésében 350, legalább 20 főt foglalkoztató cég vezetőjének véleményét kérdeztük cégük üzleti helyzetéről és kilátásairól. A GVI konjunktúravizsgálatának célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése, amely a vállalkozók számára az adatfelvétel idején rendelkezésre álló információkra, szubjektív helyzetértékelésükre támaszkodik.

A 2024. júliusi adatfelvétel eredményei szerint a Negyedéves Konjunktúramutató értéke 2024 áprilisához képest a +20-ról +9 pontra csökkent. 2023 folyamán és 2024 első felében javuló és romló időszakok felváltva követték egymást, majd 2024 áprilisához viszonyítva júliusra jelentős visszaesés történt, amelynek eredményeként a Konjunktúramutató jelenlegi értéke 1 ponttal alacsonyabb a 2022. októberi energiaválsághoz kötődő visszaeséshez viszonyítva. Ezt megelőzően a Negyedéves Konjunktúramutató a koronavírus-járvány második hullámának időszakában, 2020 októberében (+10 pont) vett fel hasonló értéket.

A hazai vállalkozások helyzetértékelése növekvő mértékben bizonytalan, széttartó. A Bizonytalansági Mutató mostani értéke (42 pont) a 2023. júliusi, a 2022. októberi, valamint a koronavírus-járvány (2020. július–2021. január) időszakában tapasztalt értékeknek feleltethető meg leginkább.

A Konjunktúramutató vállalati jellemzők szerint

  • Ágazat: A Negyedéves Konjunktúramutató értéke a szolgáltató vállalkozások esetében a legmagasabb (+27 pont), a kereskedelmi cégek körében +12, az építőiparban +6 pont, míg az iparban tevékenykedő cégek körében (-1 ponttal) a legalacsonyabb. Az előző negyedévhez képest a feldolgozóiparban a mutató jelentősen, 16 ponttal esett vissza, a szolgáltatásokban 7, az építőiparban 3 pontos csökkenés tapasztalható, míg a kereskedelmi cégek értékelése stagnál.
  • Tulajdonszerkezet: A tisztán hazai tulajdonban lévő vállalkozások körében +10 pont, a külföldi (rész)tulajdonú vállalatok esetében pedig +5 pont a mutató értéke. A jelenlegi helyzet a felmérés történetében ritka szituáció: a külföldi (rész)tulajdonban lévő cégek mutatója jelentősen (21 ponttal) csökkent, így várakozásaik elmaradnak a kizárólag hazai tulajdonú vállalkozásokhoz képest.
  • Exporttevékenység: A Negyedéves Konjunktúramutató értéke a nem exportáló vállalkozások körében a legmagasabb (+24 pont), a részben exportáló vállalatok körében +7 pont, a döntően exportáló cégek körében pedig -2 pont. Ez szintén kivételes helyzet a felmérés 14 éves története során, mivel a magasabb exportaktivitás a tapasztalatok alapján pozitívabb helyzetértékeléssel jár együtt.
  • Létszámkategória: A Konjunktúramutató értéke a 20–49 fős vállalkozások esetében +3 pont, az 50–99 fős kategóriában +4 pont, a 100–249 fős cégek esetén +3 pont, a 250 főnél nagyobb vállalatok körében pedig +12 ponton áll. Bár a korábbi tendenciáknak megfelelően továbbra is a nagyvállalatok számoltak be a leginkább optimista várakozásokról, a legnagyobb mértékű csökkenés ezt a kategóriát érintette az elmúlt negyedév során.

A Konjunktúramutató komponensei

A Negyedéves Konjunktúramutató tíz komponensből áll:

  • jelenlegi/várható üzleti helyzet;
  • jelenlegi/várható jövedelmezőség;
  • beruházási aktivitás várható alakulása;
  • jelenlegi rendelésállomány;
  • elmúlt féléves/várható termelési szint;
  • létszám várható változása;
  • kapacitáskihasználás várható alakulása.

A vállalkozások vezetői pesszimistábban ítélik meg az összes vizsgált szempontot a 2024. áprilisi szinthez viszonyítva. Az előző negyedévhez képest a legnagyobb mértékű (28 pontos) romlás a várható beruházási aktivitás megítélésében tapasztalható és szintén jelentős mértékű (rendre 19, 13, illetve 12 pontos) csökkenés történt a várható termelési szint, az elmúlt féléves termelési szint, illetve a várható kapacitáskihasználtság értékelése szempontjából is. Az előző év azonos időszakához képest legnagyobb mértékben az elmúlt féléves termelési szint (18 ponttal), a jelenlegi rendelésállomány (17 ponttal) és a várható beruházási aktivitás (15 ponttal) értékelése pesszimistább, de a többi mutató értékelése is negatívabb az egy évvel ezelőtti értékéhez képest.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A jelenlegi üzleti helyzet egyenlegmutatója 2024 áprilisához képest +38-ról +31 pontra, a várható üzleti helyzet megítélése pedig +39-ről +29 pontra csökkent, azaz bár a vállalkozások helyzetértékelése és várakozásai összességében továbbra is pozitívak, 2024. áprilisához képest jelentősen romlottak. A cégek jelenlegi helyzetértékelése emellett elmarad (8 ponttal) a 2024. áprilisában megfogalmazott várakozásoktól.

A 2024. júliusi adatok alapján a nagyvállalatok az elmúlt féléves termelési szint kivételével optimistábban ítélik meg helyzetüket a kis- és középvállalkozásokhoz viszonyítva.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Vállalkozást indítanál? Saját tőke nélkül is elindulhatsz, így vidd sikerre az ötleted

Az idén októberben harmadszorra elinduló Launchpad programról Kövesdi Gáborral, a Brancsközösség alapítójával beszélgettünk.

Te is szégyenlős vagy a szaunában? Itt a megnyugtató megoldás! (x)

Van, aki meztelenül, törölközőbe csavarva kényelmetlenül érzi magát, míg szintetikus anyagból készült fürdőruhában beülni a gőzbe több okból sem szerencsés.

Nemes Jeles László Napszállta című filmje óta nem volt ilyen a hazai mozikban: óriási siker a magyar Kickstarteren

A Fekete pont című film kampánya hatalmas sikert aratott a Brancs közösségi finanszírozási platformon, amely minden előzetes várakozást felülmúlt.

Ezt a különleges térképet nem árt, ha megveszed a gyereknek iskolakezdésre

A legkisebbek számára is érthetővé és elérhetővé tenné a tudományt a korábban a NASA-ban is dolgozó Hargitai Henrik bolygó- és felszínalaktan-kutató.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. szeptember 12. csütörtök
Mária
37. hét
Szeptember 12.
Programozók napja
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2024. szeptember 11. 21:16