21 °C Budapest

Elfogytak a kockázatmentes iparágak

Pénzcentrum
2007. október 9. 10:56

Az idei év első kilenc hónapjában 2006 hasonló időszakához képest 24 százalékkal nőtt a cégek fizetésképtelenségi mutatója. A leginkább kockázatos iparágaknak változatlanul az építőipar, valamint a kis- és nagykereskedelem minősülnek. A Coface elemzői szerint a kockázatok további növekedésével kell számolnunk.

A hazai gazdasági helyzet romlását mutatja, hogy még mindig nagyon sok felszámolás és végelszámolás indul évente, sokkal több, mint bármely európai országban. Idén a cégek 3,9 százaléka léphet a megszűnés útjára. A magyar vállalatok többsége még mindig nem építette be a tudatos kockázatkezelést a működési folyamatai
közé, pedig egy kereskedelmi ügylet sikerét nagyban befolyásolja a vevő hitelképességéről szerzett előzetes, pontos információ.

A Coface Hungary legfrissebb elemzése szerint 2007 első kilenc hónapjában közel 25 százalékkal nőtt a fizetésképtelenséggel kapcsolatos hazai cégeljárások száma. Továbbra is nagymértékben nőtt a végelszámolások száma (+60,83%), a felszámolási eljárások volumene pedig négy százalékkal növekedett meg. Nem változik a helyzet a "igazi csődeljárások" számát tekintve, amelyek a vállalkozások fizetőképességének helyreállítására, azaz azok megmentésére irányulnak. Ilyen eljárások továbbra is rendkívül alacsony számban indulnak. Az év első kilenc hónapjában mindösszesen 17 ilyen eljárás indult Magyarországon.

A végelszámolások növekedése azt is jelenthetné, hogy a cégvezetők szembe néznek cégeik működésének problémáival és befejezik tevékenykedésüket. Ezzel szemben a nagy mértékű növekedés okát a Coface abban látja, hogy a pénzhiánnyal küzdő cégek a végelszámolást választják, mert úgy vélik, hogy számukra egyszerűbb lefolytatni ezt az eljárást, mint a felszámolást, hiszen az kevesebb felelősséggel jár számukra. Máskor a
végelszámolás indításának célja kifejezetten az időhúzás, hogy mire feleszmélnek a hitelezők és követelhetnék a felszámolást, a céget kiürítik. A bejegyzett cégek száma, a már megszokott módon, annak ellenére is növekedett, hogy eddig soha nem látott módon szűnnek meg a cégek Magyarországon.

Mikael C. Szabo a Coface Hungary ország-igazgatója fontosnak tartja, hogy a megszűnő vállalatok által hátrahagyott adósságok problémájával komolyan foglakozzon a gazdaság: nem elég a helyzetet sajnálni és panaszkodni, hanem ideje, hogy az árbevétel alapú cégvezetési szokást végre egy profitorientált szemlélet váltsa fel, amelynek persze szerves része a kockázatkezelés, hiszen csak a kifizetett számla termel profitot. Sokan
nem gondolnak arra, hogy egy ki nem fizetett 10 millió forintos számlát nagyságrendileg már csak 100 millió extra árbevétellel lehet pótolni, hiszen a nemfizetésnek direkt, nettó kihatása van a profitra.

Az adatok vizsgálatánál figyelembe kell venni, hogy a Coface az összes eljárást bevonja
a hazai fizetésképtelenségi tendencia mutatójába.

A Coface elemzése szerint ma már nehéz olyan iparágat találni, amelyet "biztosnak" nevezhetünk. A fizetésképtelenségi eljárások ágazati számát vizsgálva kiderül: a legtöbb fizetésképtelenségi eljárásban a kiskereskedelmi, az építőipari, illetve a nagykereskedelmi cégek az érintettek, az összes hazai fizetésképtelenségi eljárás 28%-át kereskedelmi vállalkozások, további 17%-át építőipari cégek ellen indították az év első kilenc hónapjában. Ezek mellett az eljárás alá vontak között az ingatlangazdálkodásban, a turisztikában, a mezőgazdaságban, valamint a fuvarozásban érdekelt vállalkozások vannak nagy számban.


A kockázatosságot reálisan tükröző fizetésképtelenségi hányadot tekintve a biztonsági tevékenységet folytató cégek, valamint a textil- és az építőipar áll az első három helyen, de az azt követő faipar, takarítás, fémipar és a nagykereskedelem értéke is az országos átlag felett található.


Az egyes iparágakban tevékenykedő cégek számát összehasonlítva az eljárások számával kiderül, hogy ebből a szempontból is az építőipar teljesít a legrosszabbul (eljárások 17,33%-a, összesen bejegyzett cégek 9,67%-a). Továbbá markáns eltéréseket regisztrált a Coface a nagykereskedelmi tevékenységet folytató vállatoknál
(eljárások 13.12 %-a, összesen a bejegyzett cégek 8.9-%-a), a kiskereskedelmi tevékenységet folytató vállalatoknál (eljárások 15,47 %-a, összesen bejegyzett cégek 13,9-%-a), valamint a turizmus és vendéglátást folytató vállalatoknál (eljárások 5.3 %- a, összesen bejegyzett cégek 4,24%-a).

Ebben az összehasonlításban - az ingatlangazdálkodási ágazat (eljárások 12,4%-a, de a bejegyzett hazai cégek 6,25%), valamint az egészségügyi tevékenységet végző vállalatok (eljárások 0,72%, de a bejegyzett hazai cégek 3,98%) - teljesítettek a legjobban.


Az alacsony bázisérték miatt olyan területeken tapasztalhattuk a fizetésképtelenségi eljárások legnagyobb relatív növekedését, mint pl. az oktatás (+104,18%), az egészségügy (+91,42%) és a vegyipar (+50,72%). Ugyanakkor figyelembe véve, hogy például a vegyipari cégeknél - a relatív növekedés ellenére - összesen csak 89
eljárásról, azaz az összes eljárás 2,08%-áról beszélünk, látható, hogy a magas relatív növekedés ellenére szó sincs iparági válságról.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A vizsgált iparágak közül csupán a gépipari, a papíripari tevékenységet folytató vállalatok, valamint a kiadói és nyomdai tevékenységet végző cégek tudták csökkenteni a fizetésképtelenség arányszámát.

A földrajzi eloszlást vizsgálva kiderül, hogy 2007 első kilenc hónapjában a legtöbb eljárást a fővárosban, valamint Pest megyében folytatták (az összes hazai fizetésképtelenségi eljárás 48%-át). Budapesten az eljárások 37%-át, Pest megyében, pedig közel 11%-át indították. Az eljárások százalékos megoszlásához hasonlóan a hazai
vállalkozások 40%-át is a fővárosban regisztrálták.


A bejegyzett cégek számára vetített csődhányad Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt a legmagasabb 2007 első kilenc hónapjában (6,12%), majd ezt követi Nógrád megye (5,51%) és Somogy megye (4,86%).

Szintén Szabolcs-Szatmár-Bereg megye produkálta a legnagyobb negatív eltérést az előző évhez képest: a csődhányad relatív növekedése 92,24% volt. Úgy szintén látványos romlást mutat Borsod-Abaúj-Zemplén megye, ahol a csődhányad relatív növekedése 83,35% volt. Tekintettel az alacsony esetszámra például Somogy megye,
ahol a relatív növekedés: (+58,62%) ellenére összesen csak 474 eljárásról, azaz az összes eljárás 3,45%-áról beszélünk, látható, hogy a magas relatív növekedés ellenére nincs szó térségbeli válságról.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az első kilenc hónapban az eljárások részaránya szintén meghaladja a megyében bejegyzett cégek arányát (eljárások 6,81%-a, összesen bejegyzett cégek 3,15%-a). További eltéréseket Somogy megyében (eljárások 3,45%-a, összesen bejegyzett cégek 2,01%-a) regisztrált a Coface.

Ebben az összehasonlításban Budapest (eljárások 37,09%, de a bejegyzett hazai cégek 40,01), valamint Pest megye (eljárások 10,56%, de a bejegyzett hazai cégek 12,86%) teljesített a legjobban.

A 19 megye és Budapest közül csupán egy térségnek (Fejér megyének) sikerült fizetési kockázatán javítani.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Újraindul a STRT Holding inkubációs programja, a Launchpad

Az STRT Holding közleménye szerint 8+30 millió forint befektetés és tapasztalt mentorgárda várja a jelentkezőket.

Egykor kubai textilmunkásoktól volt hangos, most közösségi finanszírozásból újul meg a patinás budapesti gyárépület (x)

A hiánypótló naturális, és letisztult berendezési trendeket kedvelő fotós közösség számára a Nordix már nem ismeretlen.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. március 29. péntek
Auguszta
13. hét
Március 29.
Nagypéntek
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Itt a Pénzcentrum App!
Clickbait-mentes címek és egyéb extrák a Pénzcentrum mobilapplikációban!
Most nem
Letöltöm