Visszaállíthatják Szerbiában a kötelező sorkatonai szolgálatot, az erről szóló jóváhagyást Aleksandar Vucic szerb elnök már alá is írta, de a kormánynak is jóvá kell hagynia.
Még mindig nem lehet tudni, miképpen is fogják kiszámlázni az átlag felett elfogyasztott gázt és áramot, amelyért már piaci árat kell majd fizetni. A pontos rendelet ismerete nélkül mi is csak találgatunk, de felvázoltuk a legvalószínűbb forgatókönyveket. Egy biztos: ameddig meg nem jelennek a pontos részletek, nem érdemes a szolgáltatóhoz rohanni módosítani az átalányon, vagy átjelentkezni havi diktálásra!
Bár pénteken éjjel megjelent egy rendelet a rezsiemeléssel kapcsolatban, de abból semmi konkrétum nem derült ki az intézkedésről, csupán a kormánytagok kapták meg a maguk feladatát a kérdesben. Úgyhogy még mindig nem tudunk többet, mint amit Gulyás Gergely elmondott a kormányinfón.
A bejelentett intézkedéscsomag többek között a gázkitermelés és a szénbányászat fokozását, az erőművek ügyének rendbetételét tartalmazza, ám az utolsó pontja közvetlenül is érinti a magyar lakosságot, hiszen augusztustól aki az átlagnál több energiát fogyaszt, az a többlethez már piaci áron jut hozzá.
Az átlagfogyasztás, amivel a kormány számol, az elektromos áram esetében 210 kWh/hó, azaz éves szinten 2523 kWh, földgáz esetében 144 köbméter/hó, azaz 1729 köbméter éves szinten. Fontos, hogy fogyasztási helyekről beszélt a miniszter. Hogy ezek a számok miképp jöttek ki, azt Gulyás Gergely nem részletezte, és tulajdonképpen még ma sem tudjuk.
Annyi biztos még, hogy a bejelentés után csiszolnak a részleteken, legalábbis Németh Szilárd rezsibiztos és Dömötör Csaba államtitkár is erről beszélt.
A részletszabályok az árképzésre, a szabályozás módjára is kiterjednek majd. Külön foglalkoznak továbbá azok helyzetével, akik csak áramot fogyasztanak, gázt pedig egyáltalán nem, vagy csak nagyon keveset, továbbá kitérnek a kistelepüléseken élők helyzetére és a nagycsaládosok védelmére is
- mondta vasárnap Dömötör Csaba.
Így számolhat a kormány
Mielőtt belemennénk, érdemes leszögezni, hogy a pontos rendelet ismerete nélkül semmilyen biztos következtetést nem lehet levonni, mi is most a kormányzati közlések, illetve a saját tapasztalataink alapján gondolkodunk.
A rezsiemelés módjáról egyetlen további részinformáció derült ki a kormányzati kommunikációból:
Az új szabály augusztus 1-től lép életbe, ezt követően is az előzőleg megállapított éves átlagfogyasztásra lesznek kiállítva a számlák. A számlázási rendszer technikai átállása előkészítés alatt áll, a technikai részletekről a fogyasztók időben tájékoztatást fognak kapni
- ennyi érdemit közölt a kormány az ügyben pénteken.
Egyből be is indult a találgatás, hogy miképpen fog életbe lépni a rezsiköltségel kiszámítása: ebből a közleményből a többen arra következtetnek, hogy minden lakossági fogyasztót áttesznek egyenletes részszámlázásra, azaz ahogy a köznyelv tévesen hívja, átalányba - utóbbit azt jelenti, hogy az ügyfélnek kevés fogyasztója van (mondjuk egy gázos főzőlapja egy lakásban), és gázórája sincs. Így nem lehet mérni a fogyasztását, úgyhogy a gázosok megállapítanak egy fix díjat, fogyasztástól függetlenül.
Visszatérve az egyenletes részszámlázásra: ennek pontosan ugyanúgy számolják ki a mértékét, mint amiről most a kormány is beszél. Évente van leolvasás, amelyből kikalkulálják, mennyi volt a havi átlagfogyasztás, és ennek alapján (plusz egy kis ráhagyás) küldik ki havonta a csekket. Ezt a formát jellemzően azok választják, akiknek télen jócskán megugrik a fogyasztása a fűtés miatt, nyáron viszont minimális, hiszen csak főzésre és vízmelegítésre használnak gázt például. Így viszont gyakorlatilag előre rendezhetik a téli többletet a kevesebb fogyasztású hónapokban - aztán, ha túlszaladtak az előre kiszámolt mennyiségen, akkor a különbözetet kiszámlázzák.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 990 380 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 139 249 forintos törlesztővel fel lehet venni a K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az UniCredit Banknál szintén 6,54% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál 6,89%, az OTP Banknál pedig 7,84%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ugyanakkor ez ellentmondana a kormányinfón elhangzottakkal: ott ugyanis Gulyás Gergely pont a spórolást emelte ki.
A célunk, hogy az energiával spóroljunk. Az energiafelhasználás csökkentése az a cél, amit el kell érnünk. Az új árakhoz igazítják majd az emberek a fogyasztásukat
- magyarázta a miniszter. Viszont az egyenletes részszámlázással ezt pont, hogy nehezebb lenne elérni. Hiszen most hiába kezdene spórolni az ember, ha a szolgáltatók már úgyis kiszámolták előre, hogy mennyit fog fizetni, jó ideig az előző időszak átlagfogyasztása lesz a mérvadó. Ha tényleg elkezdenénk spórolni, akkor azt csak a következő nagyleolvasáskor kaphatnánk vissza, és az is kérdés lenne, hogy rezsicsökkentett, vagy piaci áron.
Az egyenletes részszámlázás esetében egyébként van lehetőség módosítani a havonta kiszámlázott mennyiségen, ha úgy ítéled meg, hogy kevesebb is elég lesz. Kérdés, hogy mi lesz ezzel a rezsiemelés életbelépése után - erre is a közlönyből kaphatunk választ.
Megéri átállni havi leolvasásra?
Szerkesztőségünkben felmerült az is, hogy esetleg jobban megérheti egyenletes részszámlázásról átállni havi leolvasásra/bejelentésre - és ha az új szabályok meghagyják ezt a lehetőséget. Ekkor a ténylegesen elfogyasztott mennyiség után kell fizetni. És nem mellesleg lehet játszani a mennyiségekkel: például nyáron, amikor kevesebb gáz fogy, akkor lejelentheted a rezsicsökkentés tekintetében kimaxolt mennyiséget. Így télire maradhat mozgástér, hogy ne kelljen annyi piaci áras energiát venni - de ehhez nagyon oda kell figyelni, matekozni.
Ám ennek csak akkor van értelme, ha tényleg visszafogod a fogyasztásod, és precízen számolgatsz, hogy a legminimálisabb mennyiséget kelljen hatósági áron megvenni!
Trükközni nem érdemes, a közművek úgyis behajtják a végén, ha mindig kevesebbet jelentesz be, mint a valós fogyasztás. Ha rosszul matekoztál, akkor csúnya különbözeti csekket kaphatsz az éves leolvasásnál! Amennyiben viszont a helyes számolgatás mellett még spórolni is tudtál, akkor akár többleted is lehet a végén, amit valamilyen formában (visszafizetés, vagy számlakompenzáció) megtérít a szolgáltató.
Viszont hangsúlyozzuk: a pontos részletszabályok megjelenéséig inkább várj! A számlázási módon, illetve a havonta kiszámlázott mennyiségen is jellemzően évente egyszer lehet változtatni a szolgáltatónál, így a rendelet teljes ismerete nélkül nem lehet megmondani, kinek melyik lenne a kedvezőbb.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
Az idén októberben harmadszorra elinduló Launchpad programról Kövesdi Gáborral, a Brancsközösség alapítójával beszélgettünk.
Van, aki meztelenül, törölközőbe csavarva kényelmetlenül érzi magát, míg szintetikus anyagból készült fürdőruhában beülni a gőzbe több okból sem szerencsés.
-
Új vásárlók a magyar drogériákban: így változott meg a piac
A drogérialáncok nem csak hazánkban, Európa többi országában is dinamikusabban fejlődnek, mint a többi lánc.
-
Rohamosan csökken a hazai borfogyasztás, de a szakértőknek van megoldásuk a helyzetre
A klímaváltozás sem könnyíti meg a borászatok dolgát.