A feketegazdaság Magyarországon elsősorban a jövedéki adó, az áfa- és járulékbefizetés, a foglalkoztatás, a szellemi tulajdon és a fogyasztóvédelem terén okoz komoly károkat az államnak. A jövedéki adócsalás - élen a cigaretta- és az üzemanyag-csempészettel - az elmúlt években az egyik legkomolyabb "fekete" üzletággá nőtte ki magát - írja a Napi Gazdaság.
A főként a keleti határszakaszokon folyó bűncselekmények jelentősen csökkentették a legális cigaretta- és üzemanyag-forgalmat, miközben az államháztartás egyik legfontosabb bevétele - tavaly a teljes büdzsé mintegy tíz százaléka, 850 milliárd forint - éppen az ezekhez a termékekhez kapcsolódó jövedéki adóból származik.
A vám- és pénzügyőrség, a rendőrség és a rendvédelmi szervek védelmi szolgálata közös akcióinak - az egyes határszakaszokon elrendelt teljes határzárnak, az átalakított üzemanyagtartályok ellenőrzésének vagy a speciális mozgó laboratóriumoknak - köszönhetően 2007-re a két évvel korábban még 30 százalékos illegális cigarettaforgalom például 10 százalék alá csökkent, az alkoholtermékek legális forgalma pedig egy év alatt 6 százalékkal nőtt. Az adó- és áfabevételi többlet 2006-ban becslések szerint mintegy 65, az idén az első 3 hónapban pedig 22 milliárd forint volt.
A számlagyárak, áfacsalók, jövedelemeltitkolók tevékenységét a vám- és pénzügyőrség nyomozati jogkörének és az adóhivatal létszámának bővítése nehezítette meg az elmúlt hónapokban. A vámosok több, milliárdos nagyságrendű, fiktív számlák kiállításával kapcsolatos ügyet göngyölítettek fel, az APEH-nél pedig június végéig közel 11 500 vagyonosodási vizsgálat kezdődött meg, amelyek tizede jogerős megállapítással zárult - az egy megállapításra jutó nettó adókülönbözet 5,7 millió forint.
A feketefoglalkoztatás továbbra is az építőiparban, a vendéglátásban, a kereskedelemben és egyes szolgáltatások területén égető probléma. A közbeszerzések szigorítása - azok az építőipari vállalkozások, amelyeknél a munkaügyi felügyelőség feketén foglalkoztatottakat talál, még alvállalkozóként is évekre kizárják magukat a pályázási lehetőségből és az állami támogatások igénybevételéből -, a havi járulékbevallási kötelezettség, a minimálbér kétszerese utáni járulékfizetés, a garantált bérminimumok azonban egyre kisebb teret engednek a szabályszegő cégeknek.

Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Nem enyhül az élelmiszer-infláció, de nem mindenhol kell mélyebben a zsebünkbe nyúlni
A Lidl-nél például bővítik az akciós termékek körét.
-
Multi élelmiszerláncok: családtámogatás az árakon és a munkatársakon keresztül (x)
Évente több száz milliárdos nagyságrendben fektetnek be az árak letörésébe, valamint munkatársaik bérezésébe és egyéb juttatásaiba az árharcos multinacionális nemzetközi élelmiszerláncok.
-
Másodszor emel bért idén a Rossmann (x)
300 millió forintot fordít munkatársai fizetéseinek növelésére az idén 30 éves drogéria, amely tavaly elnyerte a Kincentric Legjobb Munkahely díját.
-
A környezetbarát IT eszközöké a jövő (x)
A világ első szén-dioxid-semleges üzleti laptopja új fejezetet nyithat fenntartható digitalizációban.
- Autósok, figyelem: nagy lezárás jön az egyik legforgalmasabb csomópontban
- Szomszédait is lelőtte a rotterdami ámokfutó
- Halálos baleset az M9-es úton - fotó
- Milliárdos tétre folytatódik a Hableány-ügy a bíróságon
- Dráma az óra végén: megállt a szíve a kisdiáknak
- Fél millió új munkavállalóra lesz szükség rövidesen, de mégis hogyan?
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


