A magyar kormányzat óvatos puhatolózásba kezdett a maastrichti kritériumok megváltoztatásának kérdésében, konkrétabban abban, hogy az euró bevezetéséhez szükséges szigorú 3%-os államháztartási hiányra vonatkozó előírást lehetne-e enyhíteni - írja a Világgazdaság. Miután a jelenlegi tagok közül is többeknek gondot okoz a maastrichti kritériumok, elsősorban a három százalékos államháztartási hiány betartása, ezért várhatóan nem vagyunk egyedül az enyhítés irányába mutató kezdeményezésünkkel.
Az EU fórumain eddig hivatalosan még nem került napirendre a maastrichti kritériumok, illetve a stabilitási paktum előírásainak a felülvizsgálata, de a háttérben már jó ideje zajlik egy, a szabályok esetleges megváltoztatására irányuló folyamat. Magyarország ebbe kíván most bekapcsolódni.
Ezt Draskovics Tibor pénzügyminiszter a Külügyminisztériumban tartott nagyköveti értekezleten jelentette be, és elmondta, hogy az nyilvánvaló, hogy hazánk egyedül nem tudja befolyásolni a maastrichti kritériumok reformfolyamatát, de bizonyos részletkérdésekben szerinte koalíciók szervezhetőek a magyar álláspont támogatására.
Elképzelhető, hogy a visegrádi együttműködés egyik újabb kapcsolódási pontja lehetne az ebben a kérdésben való együttes fellépés, hiszen a másik három most csatlakozott EU-tagországnak is gondot jelenthet a hiány leszorítása a 3%-os szint alá. További erős szövetségesek lehetnek a "krónikus hiánymegszegőknek" nevezhető Németország és Franciaország is. Valójában e két országnak az államháztartási hiánnyal való jelentős problémái indították el azt az informális gondolkodási folyamatot, amit az olasz pénzügyminiszter is támogatott.
A hivatalos magyar álláspont természetesen az, hogy a szabályokat szigorúan be kell tartani, s csak így szabad elgondolkodni a megváltoztatásukról, melyek inkább az előírások rugalmasabb kezelésére irányulnának. A kormány álláspontja szerint ugyanis nem mindegy, hogy a hiány túlfogyasztásból, vagy inkább jelentős beruházásokból (pl. Magyarország esetében autópálya-fejlesztésekből) adódik.
Beszámolók szerint az 1-3 éves korosztály 25%-a - tehát minden negyedik gyermek - elutasít valamilyen ételt, és sokuknál óvodás, általános iskolás korban is fennáll még a probléma.
Az egyre népszerűbb finanszírozási forma itthon is gyorsan terjed, egyre többen ismerik és használják.
Bár sokat fejlődött az utóbbi években a hazai startup ökoszisztéma, még egy nagyságrenddel, szinte minden fontos mutatóban le van maradva a régiós élvonaltól.
A 120 fős tulajdonosi közösség mellé most Balogh Petya cége is beszállt a Brancs közösségi finanszírozási platformba.
- A pénzügyminiszter szerint a jövedelmet és munkát terhelő adók alacsonyak maradnak, és új adókat sem vezetnek be - napinfó
- NATO-főtitkár: folytatódnak a tárgyalások a svéd NATO-csatlakozásról
- Roland Garros: leléptették a labdaszedőt eltaláló párost - videó
- A Fradi-csoda ezúttal elmaradt
- Elhunyt a Honvéd művészlegendája
- Rekordot döntött Novak Djokovic
Sustainable World 2023
Portfolio Balaton Business Forum 2023
BUDAPEST - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!


