Lassú javulást mutat a magyar lakosság pénzügyi helyzete, és ezzel a hitelfelvételi hajlandóság is növekedésnek indult.

Meglepően hangozhat, ám mégis több ezren vállalnak kezességet valaki más kötelezettségeiért. A Pénzcentrumnak nyilatkozó szakértők szerint a jogügylet gyakori biztosíték lakossági és vállalati hitelek esetén is, miként az is, hogy a kezességet vállalók nem minden esetben vannak tisztában a pontos következményekkel, ezért számukra tanácsos a szerződés gondos átolvasása, az összes körülmény alapos ismerete.
A kezesség egy személyi jellegű biztosíték, ami azzal jár, hogy ha a kezes teljesítési kötelezettségének nem tesz eleget, a tartozásért a teljes vagyonával felel. A kezes tehát nem csak a biztosítékul lekötött dologgal felel a tartozásért, mint például a jelzálog kötelezett – mondta el a Pénzcentrumnak Kocsis Ildikó ügyvéd.
A kezességvállalás is végződhet végrehajtással, és a vállalt kötelezettsége alól utólag a legtöbb esetben már csak úgy szabadulhat az érintett személy, ha a jogosult ehhez hozzájárul Erre általában akkor van esély, ha a jogosult részére másik, megfelelő biztosítékot ajánlanak fel, ellenkező esetben a jogosultnak nem érdeke a kezes „kiengedése”.
Természetesen a kezesség abban az esetben is megszűnik, ha maga a kötelezett, vagy a kezes megfelelően teljesít a jogosult felé. Sőt, a törvény olyan esetet is rendez, amikor a kezes azért szabadulhat a kötelemből, mert a jogosult lemond a követelést biztosító valamely jogról, vagy egyébként az ő hibájából a követelés a kötelezettel szemben behajthatatlanná válik, vagy a behajtása jelentősen megnehezül. Ilyenkor a kezes annyiban szabadul, amennyiben a kötelezettel szembeni megtérítési igénye alapján egyébként kielégítést kaphatott volna.
Fogyasztó által vállalt kezesség esetén további előírás, hogy a jogosult köteles a fogyasztót a kezességi szerződés létrejöttét megelőzően tájékoztatni a kezes jogairól és kötelezettségeiről; és a kötelezett helyzetéből, vagy a kötelezettség természetéből fakadó, a hitelező előtt ismert különleges kockázatokról. Ha a jogosult nem tesz eleget a tájékoztatási kötelezettségének, a kezes határidő nélkül jogosult a szerződéstől elállni.
Egyszerű és készfizető kezesség
Egyszerű kezesség esetében kezes csak akkor kötelezhető, ha a hitelező a főkötelezettel szemben először megpróbálta érvényesíteni a követelését, és az eredménytelen volt, tehát felelőssége csak másodlagos – hangsúlyozták a Pénzcentrum megkeresésére az Újváry és Társai szakértői. Az egyszerű kezes vállalja, hogy ha az adós nem fizeti a hitelét, akkor ő maga fogja kifizetni helyette. Ez azt jelenti, hogy megilleti az úgynevezett sortartás kifogása, azaz, mindaddig megtagadhatja a teljesítést, ameddig a jogosult nem igazolja, hogy a követelést a főkötelezettel szemben megkísérelte behajtani, ám az ésszerű időn belül nem vezetett eredményre.
Készfizető kezességnél a hitelező közvetlenül fordulhat a kezeshez, nem kell előbb a főadóstól követelnie a tartozást. A kezes úgy felel, mintha ő maga lenne az adós. A kezest ebben az esetben nem illeti meg a sortartás kifogása, ha
- a) a követelés kötelezettől való behajtása a kötelezett lakóhelyének, szokásos tartózkodási helyének, telephelyének vagy székhelyének megváltozása következtében lényegesen megnehezült;
- b) a jogosult a kötelezettel szembeni egyéb követelése behajtása végett végrehajtást vezetett a kötelezett vagyonára és a végrehajtás során a követelés nem nyert kielégítést; vagy
- c) a kötelezett csődeljárásban fizetési haladékot kapott vagy ellene felszámolás indult.
A gyakorlat azt mutatja, hogy az egyszerű kezesség vállalása (kikötése) nem jellemző. Ennek oka, hogy így párhuzamosan nem követelhetne a jogosult.
Kocsis Ildikó szerint is éppen ez a legfontosabb különbség a két jogintézmény között. A készfizető kezes helyzete nehezebb, mert őt nem illeti meg a sortartás kifogása. Azaz, nem hivatkozhat arra, hogy a jogosult először a kötelezettől kísérelje meg behajtani a követelését.
Ugyanakkor az egyszerű, vagy más néven sortartásos kezesség esetében a kezes mindaddig megtagadhatja a teljesítést, ameddig a jogosult nem igazolja, hogy a követelést a főkötelezettel szemben megkísérelte behajtani, de az ésszerű időn belül nem vezetett eredményre. Egyszerű kezesség esetén először a szerződés kötelezettjétől kell megkísérelni a követelés behajtását, és csak ennek részbeni, vagy teljes kudarca esetén lehet a kezestől követelni a tartozást.
Látni kell, miért és hogyan vállalunk kezességet
Az Újváry és Társai szakértői szerint sajnálatos módon nem ritka, hogy a főadósi tartozás miatt végrehajtás indul a kezes ellen, különösen készfizető kezességnél. A hitelezők gyakran ahhoz a személyhez fordulnak először, akiről a fizetőképességet feltételezik, ez pedig sok esetben a kezes. A kezesség gyakori biztosíték lakossági és vállalati hitelek esetén is – például lakásvásárlásnál, vagy cégek által kötött hitelszerződésnél. A bankok, pénzintézetek előszeretettel alkalmazzák.
Kocsis Ildikó szerint a kezesség elvállalása során a kezességet vállalni szándékozó személy saját érdeke, hogy pontosan lássa, miért vállal kezességet. Ennek érdekében a kezességvállalást tartalmazó szerződés részleteit mindenképpen alaposan olvassa át, valamint szükség esetén forduljon szakemberhez, ha nem érti, hogy a kötelezettségvállalása mivel járna. Tisztában kell lennie azzal is, hogy bár a kezesi kötelezettsége az ő hozzájárulása nélkül nem válhat terhesebbé, de a kezesség automatikusan kiterjed a kötelezett szerződésszegésének következményeire (például a kötbér fizetésére), valamint kiterjed a kezesség elvállalása után esedékessé váló mellékkövetelésekre is (például a kamatfizetési kötelezettségre).
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Így tehát előfordulhat, hogy a kötelezett, például egy kölcsön adósa nem fizeti határidőben a tartozás részleteit, így a tartozás mellé késedelmi kamatot is követel majd a hitelező. Ekkor bizony nagy valószínűséggel ez is követelhető lesz a kezesen, még akkor is, ha személy szerint nem ő volt, aki a törlesztő részleteket nem fizette meg időben. Nem mindegy tehát, hogy milyen ügylet során vállal valaki kezességet.
A jogosult is köteles tájékoztatni a kezest
Ugyanakkor a jogosultnak is van tájékoztatási kötelezettsége a kezes felé. A Polgári Törvénykönyv előírja, hogy „a jogosult köteles késedelem nélkül tájékoztatni a kezest a kötelezett teljesítésének elmaradásáról, a biztosított kötelezettség teljesítési határidejének változásáról és a kötelezett helyzetében beálló minden olyan változásról, amely a kezes kötelezettel szembeni megtérítési igényét hátrányosan befolyásolhatja. A tájékoztatásnak ki kell terjednie a biztosított kötelezettségnek a tájékoztatás időpontjában fennálló mértékére.”
Arról is jó tudni, hogy a kezességvállalás során akár arra is van lehetőség, hogy a kezességi szerződésben a kezességvállalás mértékét a felek korlátozzák, például meghatározhatnak egy erre vonatkozó értékhatárt. Ehhez azonban minden szerződő fél akaratára szükség van, ugyanakkor nem feltétlenül igaz, hogy ami előnyös a jogosultnak, az a kezesnek is az lenne, illetve fordítva. Azt, hogy végül milyen feltételekkel jön létre a szerződés, a feleken múlik.
Fontos, hogy a kezes abban az esetben köteles teljesíteni, ha a jogosult felszólította őt a teljesítésre. Nyilván, a kezesnek ekkor is értesülnie kell arról, hogy mit és milyen jogcímen követel tőle a jogosult, ám ekkor a kezesnek is van kötelezettsége, hogy megfelelő adatokhoz jusson. A kezes köteles késedelem nélkül értesíteni a kötelezettet a fizetési felszólítás kézhezvételéről, és tájékoztatást kérni a kezességgel biztosított kötelezettség mértékéről, valamint a kötelezettet a jogosulttal szemben megillető kifogásokról és követelésekről.
A kezesség elvállalását követően történt változások esetén lényeges annak vizsgálata, hogy ezek a változások milyen módon és mértékben érintenék a kezes kötelezettségét, hiszen az a kezesre nézve nem lehet terhesebb, mint a kezesség elvállalásakor volt. Amennyiben a kötelezettséget a kezessel szemben kívánja a jogosult érvényesíteni, például tőle hajtaná be a pénzkövetelését, fontos, hogy a kezes ennek során körültekintően járjon el, figyeljen arra, hogy valóban jogos-e a vele szemben fennálló igény. Amennyiben úgy látja, hogy olyan követelést is érvényesíteni kívánnak vele szemben, melyre a kezességvállalása nem terjed ki, mindenképpen tegye meg a szükséges jogi lépéseket, illetve forduljon ügyvédhez – hangsúlyozta a szakember.
Az Újváry és Társai szakértői szerint is a jogosult köteles késedelem nélkül tájékoztatni a kezest a kötelezett teljesítésének elmaradásáról, a biztosított kötelezettség teljesítési határidejének változásáról és a kötelezett helyzetében beálló minden olyan változásról, amely a kezes kötelezettel szembeni megtérítési igényét hátrányosan befolyásolhatja. A tájékoztatásnak ki kell terjednie a biztosított kötelezettségnek a tájékoztatás időpontjában fennálló mértékére.
A kezes kötelezettsége nem válhat terhesebbé, mint amilyen elvállalásakor volt. Ha a szerződő felek a szerződésüket úgy módosítják, hogy a kezesre nézve hátrányosabb lenne, akkor ez a módosítás csak akkor hat ki a kezesre, ha ehhez hozzájárult. Tehát nem kell értesíteni, de ha terhesebb és nem járult hozzá, akkor a módosítás nem alkalmazható rá.
Tekintsük saját hitelnek
A kezesség lényegében egy pénzügyi kötelezettségvállalás, így ugyanúgy kell hozzáállni, mint egy saját hitelfelvételhez. A kezességet vállaló kérheti az alapügylet (például hitelszerződés) dokumentumait, beleértve a futamidőt, kamatokat, díjakat és esetleges módosítási feltételeket. Érdemes írásban kérni, hogy minden szerződésmódosításról a kezes is kapjon értesítés.
A kezes vagyoni felelőssége teljes körű: magánvagyonával felelhet, akár lakása, jövedelme, egyéb vagyontárgyai is veszélybe kerülhetnek, miközben a kezes nem kap feltétlenül információt a főadós pénzügyi helyzetének romlásáról – húzták alá végezetül a szakértők.

Óriási hiteldilemma előtt áll rengeteg magyar család: milliókat spórolhatnak így, de van egy bökkenő
Az MNB legfrisseb adatai alapján idén februárban már megközelítette a 17,3 millió forintot az újonnan felvett szabad felhasználású jelzáloghitelek átlagos szerződéses összege.

Ismét egyre többen zsebelnék be az állami ingyenmilliókat: újra kígyóznak a sorok a magyar bankokban
A babaváró hitelek piacán januárhoz képest növekedett a kihelyezett hitelek összege.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A fiatalok vállalkozásindítását ösztönzi az OTP Bank új pályázata
OTP Junior Piacralépők címmel vállalkozói versenyt hirdetnek fiatalok számára.
-
Akár 80.000 forint pluszt is lehet keresni a Gránit Banknál rendszeres megtakarítás esetén (x)
A szelfivel számlát nyitó ügyfelek 40.000 forintján felül további 40.000 forinttal gazdagodhatnak a Gránit Banknál akik mobilalkalmazáson keresztül rendszeres megbízást adnak befektetési jegy vásárlására.
-
Hagyományos péksütemények kiváló minőségben, generációkon át (x)
Az Aranycipó Kft. vajas fonott kalácsa elnyerte a KMÉ-védjegyet, amely a kiváló minőség és a hagyományos péksütemények iránti elköteleződést tanúsítja.
Portfolio Gen Z Fest 2025


