21 °C Budapest

Nincs pénz a számládon? Sokba kerülhet ez neked!

Pénzcentrum
2009. január 28. 05:40

Azt hiszed, ha nincs folyószámlahiteled, vagy hitelkártyád, mindössze egy folyószámlával rendelkezel a bankodban, akkor nem lehet semmiféle tartozásod a pénzintézet felé? Sajnos ez nem igaz! Egyes folyószámlák esetén ugyanis előfordulhat negatív egyenleg is hónap végén, melyért cserébe természetesen kamatot számít fel a bank, méghozzá nem is keveset!

Bizonyára sokunkkal előfordult már, hogy hónap végén egy fillér nem maradt a számlánkon, mert azt teljes egészében elköltöttük. Ilyenkor általában pénzt felvenni, átutalni, vagy kártyával fizetni már nem tudunk, ennek ellenére az egyenlegünk mégis negatívba fordulhat, hiszen a havi számlavezetési költségeket, a bankkártya díját, a tranzakciós díjakat - ATM készpénzfelvétel, átutalások díjai, stb. - a bank hónap végén leemeli a számlánkról.

Ilyen esetekben a bankok általában úgynevezett kényszerkamatot számítanak fel, hiszen számunkra az adott összeget kénytelenek voltak meghitelezni, amely összeg máshol akár kamatbevételt is termelhetett volna számukra.

Az ilyen jellegű kamatterhek természetesen általában a legszegényebb rétegeket érintik, hiszen az ő esetükben fordul elő leggyakrabban, hogy hónap végére megszorulnak, vagy túlköltik magukat. Bár az így felhalmozódó tartozás nem rúghat tetemes összegre, még akkor sem, ha folyamatosan idegen ATM-ből vettük fel pénzünket a hónap során, több száz forintos tételenkénti költségeket generálva, a nem ritkán 20-30 százalékos kamatteher mégis súlyosnak mondható.

Természetesen bankonként eltérő mértékű büntetést szabnak ki azokra, akik nem tudják a szolgáltatási díjakat időben kifizetni, de még az elnevezése sem azonos az említett tételnek, hiszen van, ahol kényszerhitelként utalnak rá, másutt fedezetlenségi kamatnak nevezik.

A Budapest Bank esetében, amennyiben Standard forint lakossági folyószámlával rendelkezünk ilyenkor egyrészt a kényszerhitel kamatát kell megfizetnünk, amely a mindenkori jegybanki alapkamat kétszerese.

Emellett arra is figyelmet kell fordítanunk, hogy a minimumegyenleg alá ne csökkenjen a számlánk, ez 5000 forint, illetve rendszeres jövedelem-átutalás esetén 0 forint. Ha ez alá csökkenne számlánk egyenlege, a bank 1000 forintot számít fel a minimumegyenleg alatti számla díjaként havonta. Ez akkor kerül felszámításra, ha a záróegyenleg a minimumegyenleg alatti és egyetlen egy általunk kezdeményezett tranzakció sem történt.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Az OTP Banknál a számlafedezetlenség esetében felszámított kamat lakossági forint folyószámlánál évi 30 százalék (35,07 % THM), devizaszámla esetében pedig 9 százalék.

A KDB Banknál szintén megterhelik a bankszámlánkat akkor, ha az nem nyújt fedezetet a bankkártya éves díjára, a bankkártyával végzett tranzakciók összegére. A fedezetlen (meghitelezett) tartozások teljes összege után a terhelés napjától a fedezet megfizetésének, illetve a tartozás kiegyenlítésének napjáig kényszerkamatot is fizetni kell persze, méghozzá évi 21 százalékot.

Akadnak azonban olyan bankok is, ahol nem csak az említett díjak meghitelezéséért számítanak fel kamatot, de olyan esetekben is komoly díjakat vetnek ki, mikor fedezethiány miatt meghiúsul egy tranzakció, például vásárlásnál, vagy átutalásnál, de akár ATM- készpénzfelvételnél is.

Az MKB Bank késedelmi kamatot számít fel, ha nincs meg az általa a kondíciós listában megadott díjak fedezete. Ennek mértéke a bank által felszámított folyószámlahitel kamatán felül 6 százalék éves szinten.

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. március 29. 09:26
A lista győztese ugyanaz maradt, mint hosszú évek óta, de a dobogón így is változás történt. Politik...
Holdblog  |  2024. március 29. 06:22
HOLD After Hours. Nyúl helyett pingvinapukák! az ünnepek lagymatagsága helyett, legyen velünk ideges...
Kasza Elliott-tal  |  2024. március 28. 19:32
Nem értem a LEG mozgását. 2021 közepe óta esik az árfolyama, akkor 59,16 USD volt az ATH, most éppen...
Bankmonitor  |  2024. március 28. 11:47
A CSOK Plusznál – ahogy azt a korábbi lakástámogatási elemeknél már megszokhattuk – szám...
Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Újraindul a STRT Holding inkubációs programja, a Launchpad

Az STRT Holding közleménye szerint 8+30 millió forint befektetés és tapasztalt mentorgárda várja a jelentkezőket.

Egykor kubai textilmunkásoktól volt hangos, most közösségi finanszírozásból újul meg a patinás budapesti gyárépület (x)

A hiánypótló naturális, és letisztult berendezési trendeket kedvelő fotós közösség számára a Nordix már nem ismeretlen.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. március 29. péntek
Auguszta
13. hét
Március 29.
Nagypéntek
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2024. március 29. 10:30
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem