6 °C Budapest

Megbízol a THM-ben? Íme az apró trükkök!

Pénzcentrum
2007. március 8. 06:00

A teljes hiteldíj mutató elvileg arra hivatott, hogy a nem szakértő nagyközönség számára is összehasonlíthatóvá tegye a hitelajánlatokat. A legtöbb ügyfélben, esetleg leendő hitelfelvevőben mostanra már megérett a gondolat, hogy egy-egy döntés esetén korántsem a kamat az egyetlen mérlegelendő tényező, azt azonban jóval kevesebben tudják, mit tartalmaz a THM ténylegesen és milyen apró trükkök teszik teljesen alkalmatlanná eredeti funkciójának betöltésére. De ne szaladjunk ennyire előre, alapozzuk meg kételyeinket mindenekelőtt!

Mi az a THM? Mi nincs benne?

A teljes hiteldíj mutató fő funkciója, hogy összehasonlíthatóvá tegye a különböző bankok hitelajánlatait. Erre a kamat nem alkalmas, ha ugyanis belegondolunk, milyen tételekkel szembesülünk például egy lakáshitel esetén (kezelési költség, folyósítási jutalék, értékbecslési díj...), könnyen beláthatjuk, hogy a hitel tényleges költségeiről a kamatláb önmagában nem sokat mond.

2005. január 1-jétől vált kötelezővé, hogy a hirdetésekben és a kondíciós listákon feltüntessék a bankok a THM-et is. A mutató tartalmát egy kormányrendelet (41/1997.) a következőképpen határozza meg:


Mindezeket látva a legtöbben - elvileg okkal - azt gondolnák, hogy nincs is más dolguk, mint összeszedni a banki THM-eket és kiválasztani a legalacsonyabb értéket mutató ajánlatot, a valóság azonban a későbbiekben vázolt trükkök és a mutató struktúrája miatt ennél jóval bonyolultabb.

Kezdjük a problémákat egyszerűen: a THM minden esetben egy egyéves időszakra vetített érték, mely százalékosan adja meg a hitel költségeit. (A gyakorlatban a hitel cash-flow belső megtérülési rátájáról van szó.) Magától értetődő, hogy a THM mindig a számítás pillanatában fennálló feltételek mellett annyi, amennyi, így például a devizahitelek esetében az árfolyamváltozás jelentősen módosíthatja ezt az értéket.

Problémát jelenthet még, hogy a jogszabály szerint a lakáshitelek esetében 5 millió forintos hitelösszegre és 20 éves futamidőre kell kiszámítani a THM-et, illetve ezt az értéket kell a hirdetésekben szerepeltetni. Gond csak azzal van, hogy egy rövidebb futamidejű hitelnél a rendelet szerint úgy kell számolni, mintha azt 20 évre vennék fel, ami már magában torz indikátorhoz vezet.

Ezen hibákon felül léteznek persze szándékos banki trükkök is, melyek megnehezítik a választást, lássunk ezek közül néhányat!

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Az igazi trükkök

A Pénzcentrum törzsolvasóinak minden bizonnyal nem újdonság, hogy bőségesen akadnak bankok, melyek egy lakáshitel felvételekor az első évre kamatkedvezményt adnak ügyfeleiknek. A helyes, korrekt THM számítási metódus az lenne, hogy az első évre az akciós kamattal kalkulálnak, ezt követően azonban a fennmaradó 19 évet a nem akciós rátával számolják. Néhány bank ezzel ellentétben végig az akciós kamattal számol, mely nyilvánvalóan teljesen torz és a valóságosnál alacsonyabb THM-et eredményez.

Ennek egyszerű oka van: meg lehet tenni, mivel a jogszabály nem tiltja, illetve nem szabályozza kellőképpen a THM számítását. Ennek újraszabályozására egyébként a közelmúltban született javaslat, kérdés hogy mikorra lesz belőle valami. Addig a bankok hivatalosan védekezhetnek azzal, hogy azért számolnak végig az akciós kamattal, mert nem tudják megjósolni, mi lesz egy év után.

További érdekesség emellett a kezelési költség kérdése, mely amellett, hogy a THM-ek összevetését megnehezíti, a törlesztő-részletek terén is okoz problémákat. Van olyan bank, melynél a kezelési költség a fennálló tőketartozás %-ában van megadva, ily módon a futamidő előrehaladtával csökken. Máshol a teljes futamidő alatt ugyanannyit fizetünk, így nem meglepő, hogy a két módszerrel különböző THM adódik.

A nagyobb probléma akkor van, ha valaki igyekszik a THM helyett a törlesztő-részletekből kiindulva döntést hozni. Akad ugyanis olyan bank, mely ráosztja az éves kezelési költséget a havi törlesztő-részletre, míg máshol ezt teljesen külön kezelik, így ezek a számok sem lesznek összevethetők. Mindent összevetve érdemes lehet rákérdezni a teljes futamidő alatt összesen visszafizetendő pénz mennyiségére, megvizsgálni a THM-et a fentiek ismeretében (a gyakorlottabbak Excelben könnyen kiszámolhatják maguknak a valódi, trükkök nélküli belső megtérülési rátát...) és mindenek előtt meghatározni, hogy mekkora havi törlesztést tudunk maximálisan vállalni! Utóbbi értéknél jóval alacsonyabbra lőjük be a végül vállalt részletet, különösen ha devizahitelről van szó, ekkor ugyanis a forint gyengülése drámai törlesztő-részlet emelkedést eredményezhet.

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. április 26. 19:11
A Fidesz EP-listájának vezetője arra hivatkozva utasította vissza a többi párt listavezetőjével való...
Kasza Elliott-tal  |  2024. április 26. 17:34
Na, nincs több Deutsche Bank részvényem. 2018 óta volt, abban az időben aktívan kereskedtem vele, az...
ChikansPlanet  |  2024. április 26. 11:32
Az Amazonas-medence esőerdeje fontos természeti kincsünk, amely gazdag növény- és állatvilággal, kit...
Holdblog  |  2024. április 26. 08:56
HOLD After Hours. Szabó Lászlóval helyre tesszük a szövőlepkéket, a kapitalizmust, a kapitalizmus kr...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 27. szombat
Zita
17. hét
Április 27.
Morse nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Itt a Pénzcentrum App!
Clickbait-mentes címek és egyéb extrák a Pénzcentrum mobilapplikációban!
Most nem
Letöltöm