A tehetős vásárlók a geopolitikai bizonytalanságok ellenére is fenntartották érdeklődésüket a luxustermékek iránt.
A koronavírus-világjárvány sok más iparággal együtt gyakorlatilag a sportipart is bedöntötte, és ezzel együtt a sportfogadások világát is egyik-napról a másikra nullázta le. Sok fogadónak így nem maradt más, mint a fehérorosz foci, az orosz pingpong vagy éppen a tajvani kosárlabda-bajnokság. Igen ám, de van egy sportág, ami az utóbbi években annyira dinamikusan fejlődik, hogy egy-egy jelentős verseny összdíjazása már majdnem akkora, mint egy Grand Slam-tornáé. Ez pedig nem más, mint az E-sport világ, ahol ezekben a napokban is a világ legjobbjai játszanak egymás ellen, akikre online ugyanúgy lehet, akár élő fogadások kereteiben is fogadni, mint ahogy még néhány hónapja lehetett a Premier League vagy az NBA meccseire. A kialakult válsághelyzet pedig még feljebb repítheti ezt a sportfogadási iparágat.
Az már most látszik, hogy az új koronavírus-világjárvány következtében bevezetett óvintézkedések sorozata globális szinten zúzta le a nemzetállamok gazdaságait. Az így kialakult válság pedig egyetlen iparágat sem kímél, de azért ezek között is vannak olyanok, amiket a többinél durvábban érint - egyelőre -.
Elsők között ilyen volt a turizmus, a vendéglátás, de ugyanígy a sportipar is. Ez utóbbi esetében olyan jelentős sporteseményeket töröltek, illetve függesztettek föl/halasztottak későbbre, mint például a 2020-as olimpia, az összes jelentős európai focibajnokság, teniszben a salakos, illetve füves pályás szezon vagy éppen a tengeren túlról az NBA, azaz profi kosárlabda bajnokság, de ugyanúgy nem vette kezdetét a Forma 1-es szezon sem.
Igen ám, de a nagy sportligák felfüggesztése nem csak a sportkedvelőknek jelent hatalmas érvágást, hanem egy teljes másik iparágnak is. Ez pedig a sportfogadási ipar, ahol a bevételek gyakorlatilag egyik napról a másikra tűntek el. Hiszen a sportban, akárcsak a turizmusban és a vendéglátásban egy szempillantás alatt állt meg az élet. - Elég, ha csak megnézzük a mostani Tippmix lehetőségeket a Szerencsejáték Zrt. oldalán, a fehérorosz focinál, az orosz pingpongnál, egy-két darts eseménynél, és tajvani kosárlabdánál nincs sokkal több minden -.
De ahogy a népszerű mondás tartja: A szükség nagyúr. Azaz úgy is fogalmazhatnánk, hogy az innováció atyja a szükségesség. Ezt pedig a világjárvány idején mindenki tapasztalhatja, nem csak az iparban, de a magánéletünkben is. És nincs ez másképp a sportfogadásoknál sem. Mégpedig azért, mert létezik egy olyan sporttevékenység, amit teljes egészében online is lehet művelni, ez az E-sport.
Az E-sport pedig mára odáig fejlődött, hogy a legnépszerűbb játékok legnagyobb bajnokságain nem sokkal kisebb összedíjazásokról beszélhetünk, mint például egy Grand Slam-torna esetében. Mindez pedig azt is jelenti, hogy a mostani kritikus időszak hatására némiképp gyorsabb tempóval robbanhat be egy új csillag a sportfogadások egén, mégpedig az E-sport-fogadások csillaga.
Van egy sportszakág, ami él és virul
A totális sportleállás közepette rengeteg online sportfogódó - a már meglévők mellett - igyekszik bevezetni fogadási terébe az E-sport játékokat. És természetesen jócskán vannak olyan oldalak is, ahol kifejezetten csak E-sport eseményekre lehet fogadni. Ha azonban E-sportról beszélünk, akkor érdemes két, egymástól merőben eltérő ágat megkülönböztetni.
Egyfelől vannak olyan E-sportok, és ezeknek versenyeik, amik valamilyen, a való életben is létező sportnak a videójáték formátumai. Ilyen például jelenleg a Fifa 20 (foci), Madden NFL 20 (amerikai foci), NHL 20 (jégkorong) vagy akár a Nascar vagy a Forma 1 e-versenyei. Ezt a csoportot azért fontos elkülöníteni, mert ha az egyszeri sportdrukker leül a számítógépe elé vagy kezébe veszi a tabletjét, akkor ilyen eseményeket látva, pontosan érteni fogja, mi történik, mire kell figyelni, ki áll nyerésre és így tovább.
Természetesen e játékok versenyeire is lehet sok helyen online fogadni, a játékokkal teljesen profi, fizetett játékosok játszanak, sőt az autósportokban most éppen az a menő, hogy a valódi élet nagy sztárjaival promózzák a versenyeket. Akiket érdekelnek ilyen játékok, azok általában a twitch.tv felületén követik az eseményeket, az ugyanis a legnagyobb, E-sport közvetítő online-tv jelenleg a világon.
És amire kitalálták
Az E-sportok másik nagy csoportjába olyan játékok tartoznak, amik saját jogon, kompetitív jellegük miatt "egyszerű" videójátékokból nőtték ki magukat E-sporttá. Ezek közül a legismertebbek - a teljesség igénye nélkül - jelenleg a: Dota2, CS:GO, Hearthstone, LoL, Overwatch, Starcraft2, illetve a PUBG. Ezek mind-mind olyan játékok, amik saját bajnokságokat futtatnak, évről-évre rengeteg versennyel, saját világbajnoksággal, elképesztő összegű pénzdíjazásokkal, teljesen profi szponzorációs infrastruktúrával (olyan neveket kell itt elképzelni, mint a RedBull, Mercedes, AT&T, Intel, Monster stb.). Csak hogy egy példát említsünk
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Nem nehéz tehát elképzelni, még egy laikusnak sem, hogy mekkora gazdasági gépezetnek kell az E-sport mögött állnia, ha ilyen nagyszabású versenyeket képesek a szervezők évről-évre tető alá hozni. A bökkenő e játékok esetében csak az, hogy az egyszeri sportkedvelő ember, ha leül ezeket nézni, és életében nem játszott egyikkel sem vagy legalább körvonalazott tudása nincs a játékok tekintetében, akkor halvány lila fogalma sem lesz arról, mit lát a képernyőn.
Hogy ez mennyire baj? Ezt nem tudjuk, az azonban biztos, hogy ezek a szériák most is futnak, ugyanúgy megvannak a meccseken belüli oddsok, amik ma már messze túlmutatnak a győztes/vesztes megtippelésén, rengeteg élő fogadásra is lehetőség van. Ráadásul ezek mellett a versenyek mellet szól az is, hogy ezeket a játékokat most is a világ legjobbjai játsszák, a világ legjobbjai ellen.
Félre értés ne essék, ezeket a játékokat is meg lehet ismerni, és ugyanígy meg lehet szeretni is, és akkor a puszta oddsok mellett már a játékmenetbe is aktívan beivódhat a fogadni vágyó ember. Aki egyébként érdeklődik e világ iránt, annak mielőtt belevágna a fogadásokba mindenképp érdemes szétnéznie a gosugamers.net oldalon, ahol a különböző játékok csapatairól, és a világranglistákról, aktuális erőviszonyokról nyerhet esszenciális tudást.
Nagy magyar fogadóvilág
Az egyébként Magyarországon egyáltalán nem titok, hogy a Szerencsejáték Zrt.-nél a sportfogadás kulcsterület. És hogy mennyire? A társaságnál a bukmékeri fogadások árbevétele tavaly meghaladta a 250 milliárd forintot. Érdekesség az is, hogy a bukmékeri sportfogadás 250 milliárd forintot meghaladó árbevételének csaknem 30 százalékát az interaktív csatornákon játszható TippmixPro adta, növelve a részarányát a hagyományos lottózókban értékesített Tippmixszel szemben.
A Tippmixen egy esemény 160-170 ezer fogadással kerülhet be a legnépszerűbb tételek közé, a TippmixPro esetében ez a szám egyelőre lényegesen alacsonyabb, 23-25 ezer. És, hogy mi volt 2019-ben a legnépszerűbb sportfogadás Magyarországon? A Horvátország-Magyarország Eb-selejtező zárt az élen 559 millió forinttal, a TippmixPrónál pedig ugyanennél a találkozónál 124 millió forint ütötte a fogadók markát.
Az adatokból jól látszik, hogy hazánkban él és virágzik a sportfogadás, ezt tépázta meg jócskán a koronavírus-járvány, és így maradt mára terítéken csupán a tajvani kosárlabda vagy a fehérorosz foci. A fogadási lehetőségek csúnya nullázódása miatt a Pénzcentrum megkereste a Szerencsejáték Zrt.-t, hogy a helyzetre való tekintettel tervezik-e valamilyen E-sport bevezetését az itthoni fogadási szisztémába; ha igen, mikor; illetve hogy vannak-e már esetleg a társaságnak külön E-sport szakértői, akik menedzselni tudnák ezt a folyamatot. A lottótársaság azonban cikkünk megjelenéséig nem válaszolt kérdéseinkre, amint ezt megtörténik, frissítjük cikkünket.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


