6 °C Budapest

Nem elég a koronaválság, az olajipart is totális csőd fenyegeti: ezt fogjuk érezni a benzinárakon

2020. április 28. 18:15

Nincs megállás az olaj árfolyamának szakadásában, a júniusi WTI idén már értékének több mint 80 százalékát veszítette el. Vészesen fogynak a világ tárolókapacitásai, és egyelőre még nem látszik a fény az alagút végén. Az olaj befektetési alapok is a túlélésükért küzdenek, benne van a pakliban, hogy még láthatunk negatív olajárakat a közeljövőben - írja a Portfolio.

Továbbra is a napról napra kevesebb tárolói kapacitás tartja nyomás alatt az olaj árát, illetve egyre pesszimistábbá válnak a piaci szereplők, hogy amint a korlátozó intézkedések feloldásra kerülnek, mennyire gyorsan tud visszaállni a válság előtti üzemanyagkereslet. Az Egyesült Államok olajtermelői már a stratégiai kőolajtározóba szállítják készleteiket, miután jóformán minden tároló csurig van.

A WTI ismét jóval nagyobb eséssel kezdte a mai napot, mint a Brent, mellyel újra a lokális tárolási problémák kerültek a befektetők fókuszába. Eddig 16 százalékkal került lejjebb a WTI árfolyama, mellyel már a 11 dollárt is letörte a jegyzés, és amennyiben ilyen szinteken maradna az árfolyam, akkor kijelenthetnénk, hogy ilyen mélyen még sosem zárt a júniusi WTI árfolyama, mellyel idén már az értékének több mint 80 százalékát veszítette el.

A Brent júniusi határidős jegyzése 4 százalékos mínuszban indította a reggelt, amellyel szintén szörnyű teljesítményt mutat idén, több mint 70 százalékot esett már az árfolyam. Jelelnleg visszahúzták egy százalék körüli mínuszba.

Vészesen fogy a világ tárolókapacitása

A piac most a legjobban a világ kőolajkészletének növekedésére figyel, mely a WTI esetén még hangsúlyosabb, szárazföldi olajtípusról lévén szó. A WTI fizikai leszállítási pontjánál levő cushingi tároló szabad kapacitásainak apadása kulcsfontosságú szerepet tölt be az amerikai típusú kőolaj áránál, ugyanis közvetlenül ettől függ, hogy újra láthatunk-e negatív olajárakat. Egy piaci forrás szerint a világ szárazföldi kapacitásai 85 százalékos telítettségi szinten lehettek az előző hét végén.

A J. P. Morgan szerint egymillió hordó/napnyi termelési kapacitást kellene bezárni még áprilisban, hogy elkerülhető legyen, hogy a cushingi tároló töltöttsége 90 százalék fölé emelkedjen májusban és júniusban.

A United States Oil Fund (USO), ami a világ legnagyobb olajba fektető passzív alapja, már kommunikálta korábban a befektetési politikájának változását, melyben a későbbi lejáratokra való jelentős átsúlyozás szerepel. Ennek keretében pedig eladta az összes érdekeltségét a júniusi lejáratú WTI-ben. A befektetési alapok nem szeretnék az utolsó pillanatra hagyni pozícióik görgetését, és ezzel esetlegesen negatív áron értékesíteni a kontraktusaikat. Jól látszik, hogy hatalmas munka és fejtörés zajlik a nagy olajalapoknál, az USO az elmúlt két hétben már ötször változtatott a befektetési politikáján.

Növekvő kontangó

A tegnapi nap során is növekedett a különbség a júniusi leszállítású és a júliusi határidős WTI árfolyamok között, mely így már 5,3 dollárra növekedett az egy nappal korábbi 4,28 dollárról. Ez is jól mutatja, hogy egyre idegesebb a piac, és egyre nagyobb esélyt lát, hogy a negatív olajárak ismét előfordulhatnak.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

A kontangó (contango) azt jelenti, hogy az olaj távolabbi határidős árfolyama magasabb, mint a közelebbi lejárat jegyzése, aminek az ellentéte a backwardation. Amikor a határidős pozíciót görgetik, eladják az éppen lejáró határidőt, és megveszik a következőt, akkor a kontangónak köszönhetően minden görgetésnél veszteséget szenvednek el.

Nemsoká érkezik a felmentő sereg

Az OPEC+ április 12-én vasárnap megegyezésre jutott az olajtermelés-csökkentését illetően, melyben 9,7 millió hordó/napos vágásról döntöttek, de csak május elsejétől. Pozitív jelek már láthatóak Oroszország és Szaúd-Arábia felől is, hogy be fogják tartani termelés-csökkentési ígéreteiket.

Az IEA előrejelzése szerint 29 millió hordó/nappal csökkenhet áprilisban a kőolaj iránti kereslet globálisan a karanténok bevezetése miatt. Ez elképesztő méretű szám, annyit jelent, hogy egyik pillanatról a másikra eltűnhet a világ olajfelhasználásának a közel 30 százaléka.

NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 27. szombat
Zita
17. hét
Április 27.
Morse nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem