Hajmeresztő különbségek mutatkoznak az egyes márkák táblás tejcsokoládéinak árai, illetve ugyanezen márkák csokimikulásainak árai között. A Pénzcentrum által vizsgált három márka közül volt olyan, ahol a kilós egységáron majdnem 5 000 (!) forint volt a különbség a télapó javára. Hiába azonban a durva eltérések, a mindig nagyon árérzékenynek mondott magyar vásárlókat nem különösebben érdekli november-decemberben, milyen csokikért, mennyi pénzt adnak ki. Az ünnep mégiscsak ünnep.
Két nap múlva mikulás, az emberek fejvesztve hajtják is az ajándékcsomagba való édességeket. És hogy mennyit? Rengeteget! 2018. november-decemberben nem kevesebb mint 8 és fél millió darab csokimikulást vettek a magyar fogyasztók több mint kétmilliárd forint értékben. Ez 5 százalékos mennyiségi növekedést jelent 2017 azonos időszakához képest.
- mondta el a tavalyi kutatás margójára Hajnal Dóra, a Nielsen vezető tanácsadója. A csokimikulás-láz annak a függvényében azonban még érdekesebb, hogy az általában igen ár érzékenynek titulált magyar vásárlóknak a szeme sem rebben, ha a sokszorosát kell kifizetniük egy csokoládé-mikulásért, ami teljesen ugyanaz, mint a márka, amúgy sokkal olcsóbb táblás csokija.
Szemezgessünk akkor! Magyarországi kiskeres webshopok készletén mutatjuk be, mekkora bődületes különbségek vannak az egyes tejcsokoládé-mikulások és a táblásak között.
Az egyik helyen például a Boci 85 grammos tejcsokoládé-mikulása 479 forintba kerül, a kilós egységára 5 635 forint. Ugyanebben a boltban a Boci 90 grammos tejcsokoládéja 309 forintba kerül, 3 433 forintos egységáron.
A táblás változat egy grammja tehát 3,4 forintba kerül, míg a mikulás formájúé 5,6 forintba. Száz grammon tehát már 220 forint a bukó.
Ugyanebben a boltban a Milka legnagyobb tejcsokoládé-mikulása 90 grammos, ami 699 forintba kerül. Ennek a kilós egységára 7 767 forint. Ezzel szemben a márka klasszikus 100 grammos táblás tejcsokija 279 forintért vásárolható meg, a kilós ára 2 790 forint.
Mindez azt jelenti, hogy míg a márka táblás csokijának 1 grammja kerekítve 2,8 forintjába kerül a vásárlónak, addig ha a finomság télapó formát ölt, máris grammonként 7,8 forintot kell kiperkálni érte. Igen, ez 100 grammon már nem kevesebb mint 500 forintos eltérés.
Egy szupermarket webshopjába is ellátogattunk, itt a Tibi csokimikulását és sima táblását hasonlítottuk össze. A Tibi 100 grammos tejtélapója alapáron 519 forintba kerül, a kilós egységára 5 190 forint. Ehhez képest a márka 90 grammos csokitáblája 229 forintba kerül, aminek a kilónkénti ára így 3 100 forintra jön ki.
Azaz míg a télapóforma grammjáért 5,2 forintot kell fizetni, addig a táblásért 3,1-et, 100 grammon már 210 forint bukóban vagyunk.
Ahogy tehát az összevetésekből látszik, jócskán mélyen kell az embernek a zsebébe nyúlnia azért, ha mikulásforma édességgel akarna kedveskedni mikulásról. Persze ez erről szól, és ezt a vásárlók évről-évre meg is fejelik. Máskor ugyanis nem lehet télapóforma csokoládékat vásárolni, a táblásoknak meg ott az egész év, amíg dőzsölhetnek.
Ez is az ünnepek sajátja, ahogy az is, hogy a 90-100 grammos mikulások alatt lévő, alacsonyabb mennyiséggel csomagolt daraboknak még hajmeresztőbbek a kilós egységárai, mint nagyobb testvéreiknek. A szakadék így még mélyebb ezek között, illetve a klasszikus táblásak között.
Éppen ezért, ha valakit pusztán a csokoládé mennyiségével akarunk lenyűgözni mikuláskor, jobban járunk, ha veszünk egy parányi csokimikit mutatatóba, aztán a csomagot inkább táblás finomságokkal töltjük fel, a pénztárcánk hálás lesz ezért hatodika után.
Címlapkép: Getty Images
MOST ÉRHETI MEG IGAZÁN LAKÁST, HÁZAT VENNI!
Ha tervezed, hogy ingatlant vásárolsz, akkor most jött el a Te időd! Egyrészt azért, mert a lakáspiaci mutatók szerint egyértelműen megtört az elmúlt évek brutális áremelkedése. Jelenleg leginkább stagnálnak az árak, de van, ahol már árcsökkenést is tapasztalhatunk. Mindeközben a finanszírozási költségek még rekord alacsony szinten vannak. Nem hiszed? Nos, a Pénzcentrum megújult lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 2,74 százalékos THM-el, és havi 81 188 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 3,03% a THM; a Budapest Banknál 3,10%; az MKB Banknál 3,12%; míg az OTP Banknál 3,23%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni a K&H Bank, az ERSTE Bank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
![]() |
Private Investor Day 2021Mibe fektessünk 2021-ben? Tippek, elemzések, befektetési ötletek profiktól, Neked |