8 °C Budapest

Perrel fenyegetnek? - Nem kell megijedni!

Pénzcentrum
2007. január 9. 08:00

Magyarországon az emberek többsége örül, ha nem kell bíróságra mennie. Ezért általában mindenki igyekszik még ezelőtt megoldani vitás ügyeit, hogy ne fajuljanak a dolgok idáig. Mások viszont éppen azt használják ki, hogy az átlagember nem tudja, hogyan kell pontosan a bíróság előtt eljárni, és igyekeznek perre vinni a dolgokat. Nekünk azonban nagy stresszel jár az egész eljárás, hosszadalmas, és még sorolhatnám azokat a dolgokat, amik miatt aggódni lehet... Jelen cikksorozatunkban ezért megpróbáljuk - kicsit részletekbe menőbben - a magyar átlagpolgárt végigkalauzolni egy bírósági eljárás menetén, hogy végre mindenki tisztába jöjjön a fontosabb teendőkkel, a stratégiai lépésekkel.

Bármilyen jogi jellegű vita esetén általában először mindenki hosszasan levelezik, egyeztet a másik féllel, próbálnak a felek egymás között egyezségre jutni. Eljön azonban az a pont, amikor betelik a pohár, és nyilvánvalóvá válik, hogy nincs más út, csakis a per. Majd máris jönnek az első kérdések: de melyik bíróságra kell mennem, és kerül ez egyáltalán nekem valamibe?

Az első kérdésre válaszolva, pert mindig az alperes (vagyis aki ellen indítani akarjuk az eljárást) lakóhelye - ha ilyen nincs tartózkodási helye - jogi személyek esetén annak székhelyeszerint illetékes helyi (városi, Budapesten kerületi) bíróságnál kell indítani. Ez alól csak egy-két perfajta kivétel, amely már eleve a megyeibíróság előtt indul: az 5 millió forint feletti ügyek, a szerzői-, iparjogvédelmi, valamint a cégekkel kapcsolatos egyes perek, a személyhez fűződő jogok sérelme esetén indított, illetve a sajtóhelyreigazítási perek többek között.

De ne aggódjunk, ha mégis máshová sikerül benyújtani a keresetlevelet, még nincs veszve semmi, mert a bíróság hivatalból átteszi az ügyet ahhoz, aki hatáskörrel és illetékességgel rendelkezik. Vagy egy másik lehetőség, hogy egyszerűen besétálunk valahová, és jegyzőkönyvbe diktáljuk panaszunkat. Ilyenkor a jegyzőkönyvet felvevő bíróság fogja továbbítani azt az illetékeshez.

A nagyobb problémát inkább a második kérdés jelenti: a peres eljárásnak illetéke van. Ezzel azt akarják megakadályozni, hogy túlságosan elszaporodjanak az ún. "tyúkpörök", vagyis hogy bagatell ügyekben ne rohangáljon mindenki rögtön a bíróságokra. Így sincs elég kapacitás, egyes perek - a rémhírek szerint is - akár 5-6 évig is elhúzódhatnak.

Ez ellen a probléma ellen egyébként a jogalkotók nemrégen határozottan felléptek: egyrészt visszaállították a XIX. századból ismert Ítélőtáblát, hogy tehermentesítsék mind a megyei bíróságokat, mind a Legfelsőbb Bíróságot; másrészt pedig a bírók kifejezett utasítást kaptak, hogy nem húzhatnak egy-egy ügyet évekig. Így most többet dolgoznak, gyakrabban tűznek ki tárgyalásokat, a hosszadalmas pervitelért pedig akár anyagi hátránnyal is sújthatják őket.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Visszatérve az illetékre, egy per megindítása felperesként nem olcsó mulatság. Az illeték mértéke a pertárgy értékének (vagyis a követelt összegnek) a 6%-a, de maximum 900.000 Ft. De hogy ne zárják ki az alsóbb néprétegeket a bírósági eljáráshoz való jog alól, ami ugyebár alkotmányellenes lenne -, lehet mentességet kérni a megfelelő igazolások benyújtásával.

Egy másik lehetőség ún. illetékfeljegyzési jogot igényelni. Ennek feltétele szintén az, hogy igazoltan szűkös anyagi lehetőségei legyenek a felperesnek, a végeredmény azonban más. Míg illetékmentesség esetén egyáltalán nem kell illetéket kifizetni akár nyer a felperes, akár nem, addig a második esetben pervesztesség esetén utólag le kell róni a 6%-ot.

Ízelítőnek mára ennyi, ma megtettük az első lépést, elindítottuk a pert. Legközelebb pedig megnézzük kik is vannak, illetve lehetnek jelen egy bírósági tárgyaláson, mit tehetnek meg, és még sok más érdekes, és egyben igen lényeges kérdésről lesz szó...

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Újraindul a STRT Holding inkubációs programja, a Launchpad

Az STRT Holding közleménye szerint 8+30 millió forint befektetés és tapasztalt mentorgárda várja a jelentkezőket.

NAPTÁR
Tovább
2024. április 16. kedd
Csongor
16. hét
Április 16.
A hang világnapja
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem