Méret szerint is van eltérés a cégek bérváltozással kapcsolatos várakozásaiban: minél nagyobb egy cég, annál jelentősebb emelkedésre számít.

Nem mernek hosszútávra tervezni a vállalkozók: egyre nagyobb a háború okozta bizonytalanság
A koronavírus-járvány alatt már tapasztalhattunk a kis-és középvállalkozók (kkv) oldaláról egyfajta óvatosságot, amit most, az orosz-ukrán háború kapcsán is megfigyelhetünk. Ennek oka, hogy egyre növekszik a gazdasági bizonytalanság és ezzel párhuzamosan az infláció is. A K&H kkv bizalmi index 2022 első negyedévi kutatása alapján az előző időszakhoz képest 5 százalékponttal csökkent a beruházási hajlandóság, a vállalkozások közel háromnegyede készült azonban még így is fejleszteni. A célokat tekintve stabilan a digitális korszerűsítés állt az élen, míg csökkent a gép- és gépjármű beszerzésre, valamint az ingatlan fejlesztésre irányuló beruházási szándék.
A cégek 73 százaléka készült fejlesztésre a következő egy évben, az előző negyedévben mért 78 százalékhoz képest – derül ki a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások várakozásait vizsgáló K&H kkv bizalmi indexből, melynek adatfelvétele az orosz-ukrán konfliktus első heteiben történt. A csökkenés mértéke nagyságrendileg megegyezik azzal, ami a járvány legbizonytalanabb időszakaiban jellemezte a kkv-kat, bár a beruházási hajlandóság még így is a pandémia előtt jellemző szinten áll. Az elhúzódó konfliktus által felerősödő gazdasági hatások viszont tovább csökkenthetik majd az eredményeket.
A hatékonyságnövelő, digitális fejlesztésre irányuló beruházások szükségességében még mindig bíznak a kkv-k, míg a nagyobb gép-, gépjármű beszerzések és ingatlanokra irányuló beruházási szándék csökkeni látszik. A dráguló forrásköltségek, a beszállítói lánc fennakadásai és az orosz-ukrán konfliktus miatt felelősségteljes, hogy ebben a bizonytalan gazdasági helyzetben a kkv-k megfontoltabban terveznek
– mondta az eredmények kapcsán Rammacher Zoltán, a K&H kkv marketing és értékesítés támogatás vezetője.
Legnagyobb arányban az ipari, építőipari cégek terveznek fejleszteni (78%), őket követik a szolgáltatók (74%), majd átlag alatti várakozásokkal a mezőgazdasági vállalkozások (70%) és kereskedő cégek (66%). A beruházási célokat tekintve a digitális fejlesztések továbbra is stabilan az első helyen szerepelnek, a cégek 39 százaléka tervez ezzel. A beruházások tervezett csökkentése így elsősorban a gépbeszerzésekre, a gépjárműpark korszerűsítésére és az ingatlanfejlesztésre vonatkozik.
JÓL JÖNNE 2 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 millió forintot igényelnél, 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 42 034 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 9,96%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 42 083 forintos törlesztőt (THM 10,01%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Tovább növeli a vállalkozások költségeit a munkavállalók bérigénye, ezért ebben a negyedévben is kifejezetten magas, 9 százalékos növekedést vártak a fizetésekkel kapcsolatban, egyéves időtávon. Ez annak tükrében nem meglepő, hogy az orosz-ukrán konfliktus hatása miatt is növekvő inflációval és az erőteljes munkaerőpiaci kereslettel a kkv-k is próbálnak lépést tartani. Legnagyobb arányban az ipari szektorban valószínűsítenek további béremelkedést (74%), míg az agrár- és a szolgáltató szektorban a cégek 71 százaléka, a kereskedelemben pedig 67 százaléka számít arra, hogy az ágazatában tovább növekednek a bérek.
Béren kívüli juttatást is valamivel többen terveznek adni, mint az előző negyedévben: 51 százalékról 56 százalékra emelkedett a következő egy évben ezzel tervező kkv-k aránya. Legnagyobb arányban a közlekedési költségtérítéssel (31%) és a SZÉP kártya juttatásokkal (28%) szeretnék ösztönözni dolgozóikat, de a kulturális és sporteseményekre történő belépő és az egészségpénztár finanszírozása is növekedést mutat. Az előbbinél 2-ről 7 százalékra, míg az utóbbinál 3-ról 8 százalékra ugrott az ezzel tervező cégek aránya.

Nincs mese, ezek az ingatlanok többet érnek, mint a simák: rengetegen hajlandók többet fizetni értük
Az ingatlanbérlők ma már hajlandóak többek fizetni a zöld ingatlanokért, bár még nem értékelik annyira a fenntarthatósági szempontokat.
Az alig egy hónapja indult első hazai közösségi piactéren már meg is vannak az első sikeres projektek.
A pénzügyi szakértők most elmondták, milyen tippekkel spórolhatunk.
A magyar piacon is megjelennek az enyhén alkoholos, gyümölcsös italok, egy felmérésből pedig kiderült, hogy a fiatalok különösen nyitottak ezekre az alkoholos frissítőkre.
Sokan gondolják, hogy teljesen tudatosan szervezik a pénzügyeiket, és nem értik, hogy hova folyik a pénzük a hónap végére.
-
Videó: ennyivel olcsóbb, ha nem a balatoni büfében vásárolsz, hanem a boltban
Megnéztük, milyen árak vannak a parton, és mennyibe kerül egy hamburger, ha magunk készítjük.
-
Hogy lehet bankszámlát nyitni egy szelfivel? Mutatjuk
A Gránit Bank szolgáltatását már több ezer ügyfél vette igénybe.
-
Ez a KKV-k nagy lehetősége: íme 3 érv, hogy kipróbáld a közösségi finanszírozást (x)
Ha érdekel a közösségi finanszírozás, akkor nagy valószínűség szerint ennek fő oka a tőke nem tradícionális módon történő előteremtésének lehetősége.
- Elhagyja Svájcot a közkedvelt csokoládémárka
- Wéber Gábor: a Ferrari a verseny miatt több dolgot bevállal, mint kellene
- A törlesztési moratórium miatt figyelmeztet az MNB
- Megrázó mondatok Michael Schumacherről
- Rasovszky Kristóf nehezen kapott levegőt, feladta 10 km-en
- Jens Stoltenberg: a NATO ajtaja továbbra is nyitva áll
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


