Teljesen elektronikussá vált az eljárás a cégeknek, kötelező megadni az adószámot.
Akár 10 milliós bírságot is kockáztatnak azok a cégek, akik nem készíttetnek energetikai auditot. A határidő elvileg már lejárt, de jövő év végéig még él egy kiskapu. A Pénzcentrum mutatja a részleteket.
Valószínűleg sokaknak ismerős a fenti idézet - leginkább a mozifilmek, vagy a képregények világából. Ben bácsi jó tanácsa Peter Parkernek, azaz Pókembernek az élet sok területén érvényes: akár úgy is lefordíthatjuk, hogy a nagyobb vállalatoknak nagyobb a felelőssége - például az energiafelhasználás vagy az energiatakarékosság szempontjából. Azaz a nagyobb cégeknek több energiát kell megspórolniuk - és ezt bizonyítaniuk is kell.
December 5-ig kellett eleget tenniük az évente 50 millió eurónál nagyobb forgalmat bonyolító és 43 millió eurónál nagyobb mérlegfőösszeggel rendelkező, vagy 250 főnél több alkalmazottat foglalkoztató nagyvállalatoknak az energetikai auditálási kötelezettségüknek. A vizsgálatot az energiahatékonyságról szóló EU-irányelv írja elő, amelynek legfőbb célja az energiafelhasználás racionalizálása és mérséklése. Az uniós jogszabály évente 1,5 százalékos kötelező energia-megtakarítást ír elő minden tagállamának a 2020-ig terjedő időszakban.
Kötelező, de nagyon megéri
Az energetikai audit gyakorlatilag azt jelenti, hogy jogszabályban meghatározott módon felmérik az adott épületet (például raktárt, irodaházat), megnézik, hol vész el energia, és meghatározzák, illetve számszerűsítik az energia-megtakarítási lehetőségeket.
A vizsgálat - azaz az audit - során a veszteség feltárása mellett megvizsgálják azokat a lehetőségeket, amelyekkel korszerűen meg lehet oldani a problémát. Ezek lehetnek a megújuló technológiákat, valamint a hulladékhő hasznosítást alkalmazó lehetőségek vagy energiatudatos felhasználást célzó javaslatok, intézkedések is.
De kinek kell ilyet csináltatnia?
A szabályok szerint az audit minden KKV-nak (azaz kis- és középvállalatnak) nem minősülő cégnek kötelező.
Tehát azoknak a vállalatoknak kell ilyet csináltatniuk, ahol 250 főnél többen dolgoznak, vagy az éves nettó árbevételük meghaladja az évi 50 millió eurót (kb. 15 milliárd forintot) és a mérlegfőösszegük pedig a 43 millió eurót (kb. 13,5 milliárd forintot).
Fontos tudni, hogy a magyar energiahatékonysági törvény (amit az EU-s szabályozás alapján alkottak meg) előírja azt is, hogy a nagyvállalatoknak 2015. december 5-ig első alkalommal, attól kezdve pedig négyévente kell az energetikai auditot elvégeztetniük. Akik idén ennek nem tesznek eleget, azoknak ezt legkésőbb jövő év végéig pótolniuk kell - ha nem teszik meg, komoly, akár 10 millió forintos büntetésre számíthatnak.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
KI végezhet ilyen vizsgálatot?
Energetikai auditot csak az végezhet, aki megfelel az előírt szakmai feltételeknek, az audit elvégzésére jogosultságot szerzett és szerepel a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal által vezetett névjegyzékben.
Ha egy céget bízunk meg a vizsgálattal, figyeljünk arra, hogy legyen az energetikai auditori névjegyzékben szereplő munkatársa, aki a szervezet nevében ezt a tevékenységet végzi.
Van egy kivétel
Kevesen tudják, hogy van egy kiskapu is: az energetikai auditot el lehet kerülni, ha az adott nagyvállalat erre akkreditált szervezet által tanúsított ISO 50001 szabvány szerinti energiairányítási rendszert működtet. Ez utóbbi egy olyan menedzsment rendszert jelent, amelynek célja a vállalat energiahatékonyságának és energiatudatosságának folyamatos és számszerűsíthető mérése, nyomon követése, valamint a bevezetett intézkedések hatásainak folyamatos felülvizsgálata, és ennek eredményeként az energiahatékonyság növelése.
Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Nem enyhül az élelmiszer-infláció, de nem mindenhol kell mélyebben a zsebünkbe nyúlni
A Lidl-nél például bővítik az akciós termékek körét.
-
Multi élelmiszerláncok: családtámogatás az árakon és a munkatársakon keresztül (x)
Évente több száz milliárdos nagyságrendben fektetnek be az árak letörésébe, valamint munkatársaik bérezésébe és egyéb juttatásaiba az árharcos multinacionális nemzetközi élelmiszerláncok.
- Joe Biden: az USA kitart Ukrajna mellett, de a költségvetésből kimaradt a segélyezési tétel
- Megvan, mikor és hova jönnek újabb MÁV-mozdonyok
- Súlyos baleset, mindkét oldalon lezárták az M5-öst
- Komoly bajtól tart Zacher Gábor
- Újabb vasúti pályafelújítás okoz súlyos gondot – négy átszállás egy úton
- Olyan készülékeket is árul a Telekom, amilyeneket eddig nem
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


