A korábbi aggodalmak ellenére a cseh, szlovák és magyar olaj-derogáció június 5-i lejárata nem okozott árrobbanást a régió üzemanyagpiacán.

Álom maradhat jövőre a tisztes minimálbéremelés? Kiderült, erre számíthatnak a magyar dolgozók
Egyre valószínűbb, hogy újratárgyalják a 2026-ra tervezett 13 százalékos minimálbér-emelést. A gazdasági mutatók romlása, az infláció és a bérek alakulása miatt megkérdőjeleződtek azok a feltételek, amelyek alapján a tavaly elfogadott hároméves bérmegállapodás született. Bár a kormány továbbra is a 13 százalékos emelés mellett áll, nyitott az egyeztetésre a munkaadói és munkavállalói oldallal. A végső döntés novemberre várható - írja a G7.
Április közepén még biztosnak tűnt a 13 százalékos minimálbér-emelés 2026-ra, de a gyengébb gazdasági teljesítmény és az előrejelzésektől eltérő inflációs és béradatok miatt már maga a kormány is újratárgyalás lehetőségéről beszél. A tavalyi hároméves megállapodás alapján automatikus egyeztetésre van szükség, ha az év első három negyedévének adatai legalább egy százalékponttal eltérnek az eredeti előrejelzéstől – jelenleg ez a helyzet. A Nemzeti Bank és a Gazdasági Minisztérium friss becslései szerint már most borulnak a tavalyi számok. Elemzők, mint Trippon Marianna (CIB Bank), úgy vélik, a tervezett emelés nem tartható fenn.
A munkaadók képviselői szerint az év végén biztosan tárgyalni kell az emelés mértékéről, míg egyes szakszervezetek nem szeretnék megnyitni az egyezséget. A viták tétje nagy: a kormány ígéretet tett arra, hogy 2028-ra 1000 euróra emeli a minimálbért, és a mostani módosítás ezt is veszélyeztetné.
Bár a magyar minimálbér az elmúlt években reálértéken is nőtt, a régiós országok, például Románia, Bulgária vagy Litvánia sokkal nagyobb növekedést értek el. A magyar minimálbér euróban kifejezve még mindig az egyik legalacsonyabb az EU-ban, csak Bulgáriát előzi meg.
A 2022-ben elfogadott uniós minimálbér-irányelv elősegítette a bérek emelését, de jelenleg jogi támadás alatt áll: Dánia és Svédország kezdeményezésére az EU Bírósága akár meg is semmisítheti azt. Ha ez bekövetkezik, a tagállamoknak nem kell visszavonniuk már meghozott intézkedéseiket, de a hosszú távú uniós szabályozás sorsa kérdésessé válik.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A magyar kormányrendelet ugyan egyelőre hatályban maradna, de a szakértők szerint fontos lenne, hogy a tagállamok saját jogrendszerükbe is beépítsék az irányelv elveit. A bírósági döntés a következő hónapokban várható.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Berobbant a grillszezon: mutatjuk, mik lesznek az idei újdonságok
Egzotikus ízek is megjelentek a PENNY kínálatában.
-
Vállalkozói álmok: egyre több magyar fiatal vált alkalmazotti létből saját üzletre
OTP Junior Piacralépők: tíz fiatal vállalkozó versenyez 10 millió forintos fejlesztési támogatásért.


