Vajon miért nem dolgozik így senki? Ezért hajtják ki a belüket a magyar melósok

2019. június 24. 16:40

Alig van Magyarországon valaki, aki részmunkaidőben dolgozna. Bezzeg Hollandiában például a munkavállalók majdnem fele ilyen munkarendben dolgozik. De Ausztriában és Németországban is a munkavállalók majdnem negyede így végzi a munkáját. Nemek között is óriásiak a különbségek Európa szerte, főleg a nők dolgoznak ugyanis így. 

2018-ban az EU-ban a 20-64 éves munkavállalók 19 százaléka dolgozott részmunkaidős állásban - derült ki az Eurostat friss jelentéséből. Összehasonlításképp 2005-ben ez az arány még csak 17 százalék volt, ám azóta a növekedés stabilnak mondható. 

Az Európai Unióban egyébként Hollandiában a legmagasabb a részmunkaidőben dolgozók aránya, olyannyira, hogy 2018-ban a már említett korosztályban foglalkoztatottak majdnem fele, 47 százaléknyian dolgoztak részmunkaidősként. Az éllovast egyébként Ausztria és Németország követi, jócskán lemaradva 28, illetve 27 százalékos aránnyal. 

Ahogy az a statisztikáról is leolvasható, az éllovas országtól a lista végén szereplők nagyon durván el vannak maradva. Így például Magyarország majdhogynem sereghajtó, nálunk (4,2%) kevesebben csak Bulgáriában (1,8%) dolgoznak részmunkaidősként. Jól látszik tehát, mekkora a foglalkoztatási kultúrák közötti különbség, hiszen míg Európa nyugati felén nem ritka az, hogy az összes foglalkoztatott akár negyed is részmunkaidősként dolgozik, addig például keleten, így Magyarországon, Szlovákiában vagy akár Horvátországban is, szinte senki nem dolgozik ilyen bejelentéssel. 

Az óriási különbségeknek több oka is lehet. Az éllovas Hollandiában például a nők szülés után viszonylag hamar visszamennek dolgozni, ám legtöbbször valamilyen részmunkaidős foglalkoztatást vállalnak vagy korábbi munkahelyük így foglalkoztatja ókat, kevesebb órában. Ez a tendencia valószínűleg mást nyugati országban is meghatározó eleme lehet annak, hogy a részmunkaidősök aránya meglepően (összehasonlításban) nagy.

Emellett magyarázat lehet még a jelenségre az egyes országokban (főleg nyugati, északi) jelenlévő hr szellemiség, amit leginkább work-life balance-ként lehetne leírni. Ez azt jelenti, hogy a munkaügyek és az azon kívüli tevékenységek megfelelően szét vannak osztva, egyik nem "lopja el" a másik elől az egyént. Elképzelhető, hogy valahol a kiugró részmunkaidős foglalkoztatási arányok egyik magyarázata, hogy ilyen munkakörben az emberek nagyobb többsége tud kényelmes életet biztosítani magának, kellően jó fizetéssel. 

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nemek harca

A fentebb említettek után nem nagy meglepetés, hogy az EU-ban a 20-64 éves foglalkoztatottak között jócskán felülreprezentáltak a nők. Mindez számokban azt jelenti, hogy míg 2018-ban az unióban átlagosan a nők 31 százaléka dolgozott részmunkaidős állásban, addig a férfiaknál ez az arány csupán 8 százalékos volt. Ez óriási, 23 százalékpontos eltérés. 

A fent említett szülés utáni részmunkaidős foglalkoztatási okot támasztja alá az is, hogy a legnagyobb különbségek férfi és nő között, már ami a részmunkaidős foglalkoztatási arányokat illeti, az előbbi lista éllovasainál, azaz Hollandiában, Ausztriában és Németországban volt a legnagyobb. Hollandiában 51 százalékpontos volt a különbség a nők javára, Ausztriában 38, Németországban pedig 37.

Hazánkban 2018-ban a férfiak 2,5 százaléka volt részmunkaidőben foglalkoztatva, miközben a nők 6,2 százaléka így dolgozott. A különbség tehát 3,7 százalék volt nálunk a nők javára. 

NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
hrdoktor  |  2024.04.18 06:25
Hazánkban körülbelül 3,5 millió ember küzd visszérbetegséggel, ami kezeletlenül lábszárfekélyhez, ak...
coachco  |  2024.04.16 16:42
Nekem a csend! A csendre való vágyakozás maga! [...] Bővebben!
perfekt  |  2024.04.10 14:41
Az utazási költségtérítési támogatásról a Kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi L...
laskainelli  |  2024.03.26 12:00
A házasság egy olyan szövetséget jelentene, amelynek mélysége biztonságot és figyelmet biztosít a fe...
vezetoi-coaching  |  2024.02.12 22:30
Gondoltam, ezt elmesélem már. Gyakorlatilag kétszer megnéztem…:-))) Életemben először... Ki tudja, a...
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

NAPTÁR
Tovább
2024. április 18. csütörtök
Andrea, Ilma
16. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Itt a Pénzcentrum App!
Clickbait-mentes címek és egyéb extrák a Pénzcentrum mobilapplikációban!
Most nem
Letöltöm