Magas a hiány, csökken az infláció, kamatot vág a jegybank, veszélyes a devizahitel, csúszik az euró bevezetése, zuhan az árfolyam, száguld a BUX. Nap mint nap halljuk ezeket a híreket, találkozunk velük a médiában. De pontosan mit is jelentenek ezek a kifejezések és hogyan befolyásolják mindennapi életünket, befektetéseinket, adósságunkat ? Nos ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásához rendelkezni kell némi gazdasági alapismerettel. Cikksorozatunkban arra vállalkozunk, hogy végigvezetjük az Olvasóinkat a gazdaság összefüggő, néhol bonyolultnak tűnő világán.
Az előző részben megnéztük, hogy a biztosítók milyen módszerekkel kezelik a kockázatot, és hogyan próbálják csökkenteni azt. Most a biztosítás két legfontosabb fogalmával: a nagy számok törvényével és a veszélyközösséggel ismerkedünk meg.
Tizenkilencedik lecke: Igazság a számok mögött
Veszélyközösség, az azonos veszélynek kitett egyedek összessége, amelynek homogénnek és elegendő nagynak kell lenni ahhoz, hogy a kockázatkiegyenlítődés érvényesüljön.
A biztosításban a veszélynek kitett ember nem egyedül, hanem a közösség tagjaként száll szembe a veszéllyel. Feltételei:
- egy csoport csak ugyanazon veszéllyel szemben alkot veszélyközösséget
- homogénnek kell lennie
- potenciális kár mennyiségének nagyjából azonosnak kell lennie
- tagjai számának elegendően nagynak kell lennie- kockázat-kiegyenlítődés miatt.
A nagy számok törvénye alapján, ha végzünk n számú független kísérletet egy p valószínűséggel bekövetkező esemény megfigyelésére, ezekből m-szer bekövetkezik ez az esemény, akkor az m/n úgynevezett relatív gyakoriság annál közelebb lesz a p elméleti valószínűséghez, minél nagyobb az n, tehát minél több kísérletet végeztünk.
Ezt lefordítva a "biztosítás nyelvére" azt jelenti, hogy minél többen vannak a veszélyközösségben, annál kisebb a valószínűsége annak, hogy egyszerre nagyon sok embert ér kár.
Tehát az egyedi kockázat leküzdhető, ha elegendő nagyszámú veszélyközösséget sikerül összetoborozni, megszervezni.
Fontos fogalom még a kárvalószínűség is. Ez megmutatja, hogy az esetek hány százalékában fog várhatóan bekövetkezni az esemény. Ezért a p valószínűséget az m/n relatív gyakoriság várható értékének is nevezhetjük.
A kockázat biztosítható abban, az esetben, ha az esemény, amelynek bekövetkezése estén megvalósul a kockázat, vagyis bekövetkezik a kár, egy véletlenül bekövetkező, független, homogén, tömegesen előforduló esemény.
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
A könyv szerzőjét, Zubreczki Dávidot kérdeztük a balatoni fejlesztésekről, a városnézésről, építészetről és hogy mitől lenne élhetőbb Budapest. Interjú.
-
Visszatér a korábbi slágertermék: újra elérhető tőke- és hozamvédett befektetési alap a piacon
Fenntartható élelmiszergazdaság és energetika felpörgése akár 20 százalék hozamot is adhat 5 év alatt az OTP-nél.
-
Újra eljött a bankbetétek ideje?
Már 10 százalék feletti lekötött betét is van a piacon – a MagNet értékelte a helyzetet.
-
5+1 hasznos tanács a pénzügyileg tudatos vállalkozáshoz (x)
Elvárás, hogy a vállalkozó értsen a stratégiához, joghoz, személyügyhöz, értékesítéshez és a pénzteremtéshez. Utóbbihoz már létezik e-learning segítség is.
- Nyomoznak a budapesti Eötvös gimnázium vesztegetésgyanús ügyében
- 15 éves kislány halála miatt tüntettek a kórház előtt
- Schubert remekműveit tűzte műsorra a Concerto Budapest
- Esztergályos Cecília 80: három díjra vágyom még
- Romániában vége a vörös csillagos nosztalgiának
- Újabb egészségügyi szakszervezet kezdeményezett sztrájktárgyalást
Digital Transformation 2023
Sustainable Tech 2023
Biztosítás 2023


