A Magyar Nemzeti Bank csütörtökön közli a folyó fizetési mérleg második negyedévre vonatkozó hiányát és a felülvizsgált 2002-es, 2003-as, illetve a 2004- I. negyedéves deficitszámokat. A Napi Gazdaság elemzői konszenzusa 2.29 milliárd eurós hiányprognózist vázol a második negyedéves folyó mérleg hiányára, míg a Világgazdaság számításai szerint a várakozásoknál kedvezőtlenebb lehet a deficit: összességében meghaladhatja a 2.5 milliárd eurót (az egy évre visszatekintő deficit a GDP 10%-át). A Reuters néhány nappal ezelőtt napvilágot látott konszenzusa a hiányt 2.3 milliárd euróra tette, valamivel magasabbra az egy hónapja várt 2.1 milliárdnál és az első negyedévben mért 1.705 milliárd eurónál.
A Napi konszenzusa szerint a mintegy 2.3 milliárd eurós Q2 deficitnek jó részét az áruforgalmi hiány - főként átmeneti okok miatti megugrása - eredményezhette, és ennek értelmében a félév végén 4 milliárd euró körül alakulhat a folyó deficit. A felmérés fontos része az is, hogy a második félévben javulást prognosztizálnak az elemzők a folyó mérleg folyamatokban, az év végére mintegy 7 milliárd euró hiányt mutat a konszenzus.
Csak emlékeztetőül: a jegybank legutóbbi inflációs jelentésében 7.2, a Reuters szeptemberi felmérésében pedig 6.8 milliárd eurós deficit volt a becslés. A nominális hiányok alapján az év végére 8.5% közelébe emelkedhet a GDP-arányos folyó mérleg hiány, mely kissé optimistább az MNB által prognosztizált év végi 8.8%-os aránynál.
A Világgazdaság becslése szerint a piaci várakozások (rendre 2-2.4 milliárd euró között szóródnak) felső határánál, akár 2.5 milliárd eurónál is magasabb lehet a Q2 folyó mérleg deficitje. Mivel megváltozott a jegybanknak a folyó mérleg statisztikákra vonatkozó közzétételi rendszere, így az áprilisi tényszám mellett az elemzők a folyó mérleg hiányát felépítő, rendelkezésre álló adatokra hagyatkozhatnak a várható deficit becslésekor.
A KSH által közzétett áruforgalmi egyenleg rendelkezésre áll, mely (kis módszertani eltérésekkel) gyakorlatilag megegyezik a folyó mérlegben használatos külkereskedelmi deficittel. A VG becslései szerint az export-import olló szélesedett, és az elmúlt év azonos negyedévéhez képest akár 500-600 millió euróval is magasabb lehetett a deficit idén. A profitrepatriálás kissé magasabb lehetett mint a tavalyi második negyedévben, illetve feltételezések szerint a szolgáltatások területén folytatódott az elmúlt negyedévekben megfigyelt kedvezőtlen tendencia, mely szintén az egyenlegromlás irányába mutat.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 millió forintot, 25 éves futamidőre, már 8,1 százalékos THM-el, és havi 151 979 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 8,52% a THM; a K&H Banknál 8,57%; a Raiffeisen Banknál 8,72%, az Erste Banknál 9,02%; míg az OTP Banknál 9,3%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az akár 4 milliárd eurót meghaladó első félévi folyó mérleg hiány megítélésénél mindenképpen figyelembe kell venni, hogy a második negyedévi "elszállást" jórészt átmeneti (többnyire az EU-csatlakozáshoz kapcsolható) hatások eredményezték. A KSH az első félévi külgazdasági folyamatokról szóló jelentésében kiemelte a taktikai célú elővásárlások, jelentős mennyiségű áru egyszeri intézkedéssel történt szabad forgalomba helyezését, illetve bizonyos módszertani változások hatását is. Emellett nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy a KSH felhívta a figyelmet arra, hogy mintegy 35 milliárd forintnyi (kb. 140 millió euró) vámigazgatásban nem regisztrált adathiány van az exportadatokban.
Minden torzító, és a tisztán látást nehezítő tényező ellenére a deficitszámok várhatóan akár érdemi elmozdulásokat is okozhatnak a magyar pénz-és tőkepiacokon. Egyesek szerint a folyó mérleg adatok "kijózanítólag" hathatnak az elmúlt időszakban jórészt spekulánsok által csúcsokra tornászott forint árfolyamában is.

Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Másodszor emel bért idén a Rossmann (x)
300 millió forintot fordít munkatársai fizetéseinek növelésére az idén 30 éves drogéria, amely tavaly elnyerte a Kincentric Legjobb Munkahely díját.
-
A környezetbarát IT eszközöké a jövő (x)
A világ első szén-dioxid-semleges üzleti laptopja új fejezetet nyithat fenntartható digitalizációban.
-
Az élelmiszer-infláció letöréséhez nem elég a 6 árharcos multi élelmiszerlánc (x)
Az élelmiszer-inflációban jelenleg gyengülés tapasztalható, amiben a multinacionális élelmiszerláncok árpolitikája is fontos szerepet játszik.
- Nagyot tévedett a Lego
- Haladékot kaptak az uniós autógyárak
- Az év végére egyensúlyba kell hozni a béreket és az árakat, hogy legalább éves alapon ne csökkenjenek a reálbérek- mondta az Országgyűlésben, az őszi ülésszak első napján a miniszterelnök - a nap hírei
- Ukrajna vagy kapitulál, vagy megszűnik államként létezni - közölte az orosz házelnök
- A rövid orrú kutyák jobban kötődnek az emberhez - állítják az ELTE kutatói
- Nem lépnek vissza az 5 százalék alatti pártok a hétvégi választás előtt
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


