Kedvező a csillagok állása az idei GDP számokra nézve. Kis technikai segítséget is kaphatnak az indexek a munkanapok számában mutatkozó különbségek miatt. Az EKB számítása szerint az idei évben a munkanapok száma 2.8 nappal lesz magasabb mint az 1990-2004-es időszak átlagában. Összességében az idei évben 4 munkanappal több lesz mint 2003-ban volt, emiatt a naptári hatás különösen érzékelhető lesz az idei GDP adatokban. Az Eurostat az éves GDP becslésnél nem végez munkanap-hatás korrekciót.
Az első negyedéves GDP számok hazánkban is jelentősen meglepték mind az elemzőket, mind a gazdaságkutató intézeteket. A magyar adatnál jelentkező pozitív meglepetés azonban nem volt egyedüli a kontinensen, az euró-zóna több tagállamában is tapasztaltak hasonló jelenséget. A munka- illetve szökőnaphatás érdemben változtatta meg a növekedési indexeket. Az MNB becslése szerint az első negyedéves 4.2%-os magyar növekedésből kb. 0.4%-ot magyarázhatnak az említett hatások.
Az EKB a naptári hatást összességében 0.25%-ra becsüli az euró-zóna egészére nézve 2004-ben. A naptári hatás országonként eltérő. Németországban kb. 0.5% lehet majd a pozitív hatás, míg Franciaországban 0.2-0.3%. A negyedéves aggregált adatoknál az Eurostat emiatt szezonálisan és munkanap-hatástól megtisztított adatokat is igyekszik közölni (ez felel meg az amerikai gyakorlatnak).
A naptári hatás becslése során a következő feltételezéseket veszik figyelembe. Egy hét öt munkanapból áll, és feltételezik, hogy minden munkanap termelése arányos az egy év során ledolgozott munkanapok számával. Innen egy felső becslést kaphatunk, mely kb. 0.4% az év egészére. Valószínű azonban, hogy a munkanapok száma a GDP-re valójában nem arányosan, hanem ennél kisebb mértékben hat. Összességében az EKB úgy becsli, hogy egy plusz munkanap a GDP termelést 0.05-0.1%-kal növeli.

Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Másodszor emel bért idén a Rossmann (x)
300 millió forintot fordít munkatársai fizetéseinek növelésére az idén 30 éves drogéria, amely tavaly elnyerte a Kincentric Legjobb Munkahely díját.
-
A környezetbarát IT eszközöké a jövő (x)
A világ első szén-dioxid-semleges üzleti laptopja új fejezetet nyithat fenntartható digitalizációban.
-
Az élelmiszer-infláció letöréséhez nem elég a 6 árharcos multi élelmiszerlánc (x)
Az élelmiszer-inflációban jelenleg gyengülés tapasztalható, amiben a multinacionális élelmiszerláncok árpolitikája is fontos szerepet játszik.
- Jött egy régiós pályázó a Magyarország által is kiszemelt olimpia megrendezésére
- Átadták Budapesten az első digitális bankkapszulát - fotó
- Hatvan fiatalt várnak idén is a közigazgatási ösztöndíjprogramban
- Megjöttek a doppingellenőrök, hirtelen megsérültek és visszaléptek a futók
- Fontos döntés született a Rác fürdő és a fővárosi futóversenyek ügyében
- "Adományügyi" csatározás és büdzsémódosítás a Fővárosi Közgyűlés őszi nyitóülésén
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


