Az elmúlt időszakban egyre többet lehetett hallani arról, hogy a Szlovákia példájára hazánkban is bevezetésre kerülne az egykulcsos SZJA az elkövetkező években. A jelenleg ezt a rendszert alkalmazó országok példájából azonban az derül ki, hogy egyáltalán nincs szó "tiszta" egykulcsos adórendszerről, s ez a szisztéma nem feltétlenül jár együtt az egyszerűbb adószabályokkal és adózással sem.
Az adó című lap bemutatta azon 4 ország személyi jövedelem adó rendszerének főbb vonásait, melyek egy kulcsos rendszert alkalmaznak. Ezen országok rendszereinek a főbb jellemzőit -a teljesség igénye nélkül - az alábbi táblázat foglalja össze:
A fenti táblázat érzékelteti, hogy egyetlen országban sem valósul meg teljesen az egykulcsos SZJA , mely elviekben azt jelentené, hogy egyáltalán nincsenek kedvezmények, s minden jövedelem egyazon kulccsal adózik. Ennek óriási előnye abban állna, hogy nem kellene adóbevallást készíteni, hiszen a kifizető minden esetben levonná az adóelőleget, mely nem térne el a tényleges adótól.
Ez az előny azonban teljes egészében megszűnik azzal, hogy bizonyos kedvezmények épülnek be a rendszerekbe, s maga az egykulcsos jelző is kérdésessé válik például Izland esetében , ahol az "egykulcsos" SZJA gyakorlatilag 3 kulcsos szisztémát takar (0%, 25.75%, 32.75%).
Minthogy ezeknek a rendszereknek az esetében több kedvezmény is beépül a jogszabályokba, egyáltalán nem mondhatjuk, hogy sokkal egyszerűbbek lennének a törvények, és az adózás rendszere.
Sokkal inkább elgondolkoztató az, hogy mennyiben tekinthető társadalmilag igazságosnak a lineáris adóztatás - szemben a jelenleg Magyarországon is érvényben lévő sávosan progresszív adókulcsokkal. Az kétségtelen, hogy a jelenlegi magyar adórendszert sokan nem tartják igazságosnak - s talán senki sem tartja egyszerűnek. Az egykulcsos SZJA-t azonban talán még ennél is többen tekinthetik majd a "gazdagabbaknak kedvező"-nek, hiszen a jövedelem növekedésével nem jár együtt az adókulcs emelkedése. Kivéve persze, ha a törvényalkotók nem iktatnának be az izlandihoz hasonló plusz kulcsot egy bizonyos jövedelem szint felett, ebben az esetben azonban már tényleg csak marketing fogás lenne az egykulcsos SZJA emlegetése (lásd Izland esetét).
A szorongás nem alaptalan, hiszen Magyarország évek óta rosszul szerepel a rákkal kapcsolatos halálozási listákon.
Akár esküvő, akár születésnap, a magyarok imádnak ajándékozni. Ajándékot pedig egyre többen online vásárolnának.
Az alig egy hónapja indult első hazai közösségi piactéren már meg is vannak az első sikeres projektek.
A pénzügyi szakértők most elmondták, milyen tippekkel spórolhatunk.
-
Videó: ennyivel olcsóbb, ha nem a balatoni büfében vásárolsz, hanem a boltban
Megnéztük, milyen árak vannak a parton, és mennyibe kerül egy hamburger, ha magunk készítjük.
-
Hogy lehet bankszámlát nyitni egy szelfivel? Mutatjuk
A Gránit Bank szolgáltatását már több ezer ügyfél vette igénybe.
-
Ez a KKV-k nagy lehetősége: íme 3 érv, hogy kipróbáld a közösségi finanszírozást (x)
Ha érdekel a közösségi finanszírozás, akkor nagy valószínűség szerint ennek fő oka a tőke nem tradícionális módon történő előteremtésének lehetősége.
- Gigantikus sínszörny nyitott kerülőutat a határnál – fotók
- Vízhiány: helyzetjelentés Solymárról
- ENSZ-egyezményt is érint a kannabisz német legalizálása
- A németek fele visszaléptetné válogatottjukat a futball-vb-től
- Fontos FINA-tisztséget nyert el Molnár Tamás és Kemény Dénes
- Manfred Weber: elegem van abból, hogy Orbán Viktortól függünk
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


