Mi az a kamatos kamat? Így hat a hiteledre, megtkarításodra: kamatos kamat számítás, képlet

2020. július 21. 19:02

Mi a kamatos kamat és hogyan számol egy havi megtakarítás kamatos kamat kalkulátor? A kamatos kamat számítás egyszerűbb, mint gondolnád és hasznos, ha betétről, hitelről van szó. A kamatos kamat képlet otthon, telefonnal is kiszámítható!

Sokunknak elsőre ijesztőnek tűnik a kamatos kamat számítás, pedig ezerszer egyszerűbb, mint gondolnánk. A legtöbben, ha egy pénzügyi kifejezéssel találkozunk, elkönyveljük magunkban, hogy úgysem értünk hozzá, pedig ez nem igaz: a kamatos kamat képlet nagyon egyszerű; mind ki tudjuk számítani, sőt, annak ellenére, hogy sokan nem emlékszünk rá, már az iskolapadban találkoztunk a kamatos kamat számítás feladatával.

Ha ismerjük az alaptőkét, a kamatot és a betéti futamidőt, egy egyszerű számolással, komolyabb kamatos kamat kalkulátor nélkül is kiszámolhatjuk, hogyan profitálhatunk megtakarításunkból, vagy milyen kimenetelre számíthatunk, ha hitelt veszünk fel. Cikkünkből megtudhatod, mi az a kamatos kamat, hogyan hat a megtakarításunkra és hitelünkre, hogyan számoljuk ki magasabb szintű pénzügyi ismeretek nélkül!

Először is: mi a kamatos kamat jelentése?

A kamatos kamat, más néven összetett kamat vagy halmozott kamat előnyös is lehet számunkra. Ha betétet helyezünk el egy megtakarítási számlán, nem csak a befektetett pénzre kapjuk meg a kamatokat: a kamatozott összegre jönnek a további kamatok, így a befektetés évről évre egyre gyorsabban növekedik - dióhéjban ez a kamatos kamat lényege, avagy a kamatos kamat fogalma.

Azt, hogy mégis milyen kamatos kamat számítás szükséges, a megtakarítási számla szabja meg. Egy betét kamatozása hosszú távon számít jövedelmező folyamatnak: egyes megtakarítási számlák fix kamatozásúak, ezeken a kamatot általában évente írják jóvá. Más megtakarítási számlákon a befektetett pénzösszeg havonta, negyedévente is kamatozhat, így abban az esetben más kamatos kamat számítás szükséges.

Miért fontos a kamatos kamat?

A hétköznapokban a kamatos kamat befektetés kapcsán jöhet a leggyakrabban szóba, emellett a hitelfelvétel kérdéskörében is sűrűn találkozunk vele. Ha a kamatos kamat számítás nem ismeretlen fogalom számunkra, rengeteg hétköznapi, banki ügyintézéssel kapcsolatos szituációban hasznosíthatjuk tudásunkat. A kamatos kamat kalkulátor segíthet nekünk előnyös döntéseket hozni akár a bankválasztásnál, akár betéti számlánk kezelésénél.

Mi történik, ha rendszeresen helyezünk el pénzt a megtakarítási számlánkon? Minél több pénzt helyezünk el betétként, a kamatos kamat működési elvének köszönhetően annál gyorsabban nő az összeg. Vizsgáljuk meg a kamatos kamat képlet működését egy megszokott szituációban!

Hogyan működik a kamatos kamat?

Vázoljuk fel a kamatos kamat működését egy egyszerű példával! Ha egy fix kamatozású megtakarítási számlára teszünk egy 1.000.000 Ft értékű betétet, a kamat pedig évi 4%, az első eltelt év után 1.040.000 Ft lesz a számlánkon, vagyis a 4% kamat 40.000 Ft jövedelmet hozott nekünk az adott év során.

  • A kamatszámítás legegyszerűbb és leggyorsabb formája: 1.000.000 X 1,04 (4% kamat esetén) = 1.040.000 Ft
  • A következő évben már 1.040.000 Ft alaptőkénk van a számlánkon, erre a megnövekedett összegre szintén 4% kamat rakódik.
  • A második évben már kamatos kamat számítás van: 1.040.000 X 1,04 = 1.081.600 Ft

A kamatos kamat számítás egyszerűen elvégezhető mobiltelefonunkkal is ebben a formában, de használhatunk számítógépes kamatos kamat kalkulátor programokat vagy más képleteket is, attól függően, milyen hosszú ideig szeretnénk a pénzt a megtakarítási számlán hasznosítani.

Azt az esetet, amikor több éven keresztül szeretnénk kamatoztatni befektetésünket szintén egy egyszerű kamatos kamat képlet segítségével kell kiszámolnunk. Mennyi a kamatos kamat, milyen végeredményre számíthatunk, ha a már ismert példát követve 1.000.000 Ft értékű betétünket 10 éven keresztül szeretnénk kamatoztatni?

V = x*(1+P/100)n

Értelmezzük a képletet!

  • V: a végösszeg, amit az eltelt időszak után kapunk
  • x: a befektetett alaptőkénk, a példában 1.000.000 Ft
  • P/100: a kamat osztva 100-zal, a példában 4% kamat esetén ez a szám 0,04 lesz
  • n: az az időszak, amire a kamatot számoljuk, a példában 10 év

V = 1.000.000 X (1+4/100)10 = 1.480.244 Ft

A kamatos kamat eredményeképpen, ha 1.000.000 Ft-ot lekötünk 10 évre, 4%-os kamattal, 10 év múlva 1.480.244 Ft lesz a megtakarítási számlánkon.

Kamatos kamat számítás havi tőkésítéssel

A havi kamatozás kiszámításához is a fenti kamatos kamat képlet szükséges, egy kis kiegészítéssel.

V = x*(1+P/12/100)n

Az éves kamatot el kell osztanunk 12-vel, ha meg szeretnénk kapni az egy hónapra jutó kamatot, a kamatláb pedig ennek a számnak a százada lesz: (P/12)/100

  • n: az időszak, amire a kamatot számoljuk itt hónapokban van megadva, tehát a példában szereplő 10 év = 120 hónap

V = 1.000.000 X (1+4/12/100)120 = 1.490.833 Ft

A kamatos kamat képlet megmutatja az eredményeket: igazából nem tapasztalunk jelentős különbségeket az éves és a havi kamatozás között: ha megtakarítási számlát nyitunk, egyszerűen praktikussági alapon válasszuk ki, hogy éves vagy havi kamatozást szeretnénk. Ha részletesebben nyomon akarjuk követni a kamatozást, egy kamatos kamat Excel táblázatot is készíthetünk!

Kamatos kamat hiteltörlesztésnél

A kamatos kamat működését a betéti számlák kapcsán már megismertük. Mi történik akkor, ha hitelt veszünk fel? Egy hitel törlesztése két részből áll: a törlesztőrészletből és a kamatból, amit az befolyásol, hogy milyen hosszú a hitel futamideje, vagyis milyen hosszú ideig használjuk a bank pénzét.

A hiteltörlesztésnél a kamat az első törlesztőrészleteknél a legmagasabb, ugyanis ekkor van nálunk a legnagyobb összeg.

A futamidő végén, az utolsó törlesztőrészleteknél már sokkal kisebb értékű kamatot fizetünk. Ha biztonságban szeretnénk magunkat érezni, érdemes minél rövidebb futamidejű hitelt felvennünk. A kamatos kamat bizonyos esetekben az ellenségünkké is válhat: hitel nem törlesztés esetén a késedelmi kamatokkal terhelt törlesztőrészlet komoly akadályokat görgethet elénk.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. április 26. 19:11
A Fidesz EP-listájának vezetője arra hivatkozva utasította vissza a többi párt listavezetőjével való...
Kasza Elliott-tal  |  2024. április 26. 17:34
Na, nincs több Deutsche Bank részvényem. 2018 óta volt, abban az időben aktívan kereskedtem vele, az...
ChikansPlanet  |  2024. április 26. 11:32
Az Amazonas-medence esőerdeje fontos természeti kincsünk, amely gazdag növény- és állatvilággal, kit...
Holdblog  |  2024. április 26. 08:56
HOLD After Hours. Szabó Lászlóval helyre tesszük a szövőlepkéket, a kapitalizmust, a kapitalizmus kr...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 26. péntek
Ervin
17. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Itt a Pénzcentrum App!
Clickbait-mentes címek és egyéb extrák a Pénzcentrum mobilapplikációban!
Most nem
Letöltöm