Elég aktív a koronavírus az őszi szezonban. A háziorvosok szerint egyre több beteg jelentkezik légúti tünetekkel, többségüknek pozitív a COVID-tesztje.
Újabb alattomos kór szedi áldozatait: ezek a fő tüntetei, óriási veszélyben vannak az idősek
A héten kemény hőségre kell számítani, a hét elejére másodfokú riasztást adtak ki több országrészre is. A nagy melegben fontos a folyadék-utánpótlás, viszont az idősek ebben az időszakban könnyen kiszáradhatnak, mert jellemzően amúgy sem fogyasztanak elég folyadékot. A szakértők szerint ezért érdemes például emlékeztetőket beállítaniuk. Az sem mindegy, milyen fajta kiszáradásban szenvedünk, ugyanis ha a szervezet sóháztartása is felborul, akkor nagyobb baj is lehet.
Az országos tisztifőorvos az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése alapján, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ szakmai ajánlását figyelembe véve 2023. augusztus 21-én 14:00 órától 2023. augusztus 24-ig másodfokú hőségriasztást rendel el az ország egész területére.
A kánikulában pedig érdemes figyelni a kiszáradás tüneteire: a Német Autóklub emlékeztet, hogy a legnagyobb veszélynek az idősek vannak kitéve, akiknek a szomjúságérzete sokszor már nem működik megfelelően, ezért kevesebbet isznak a kelleténél. De összességében nincs olyan korosztály, akit ne veszélyeztetne a kiszáradás a hőségben, főképp például egy keményebb edzés, vagy folyadékveszteséggel járó betegség után.
Emlékeztetnek, hogy a kiszáradás a szervezet atipikusan alacsony víztartalmát jelenti, amely olyan tünetekkel jelentkezik, mint a szédülés és a koncentrációs nehézségek. Normális esetben a testünk körülbelül fele-kétharmada vízből áll. A folyadék többek között fontos az anyagcseréhez, valamint a test minden részének tápanyagellátásához.
A kiszáradás negatív hatással lehet ezekre a folyamatokra, sőt akár életveszélyes is lehet.
Az orvosok a kiszáradás három formáját különböztetik meg:
- Izotóniás kiszáradás: a folyadék- és az ásványianyag-szint egymáshoz viszonyított egyensúlya nem borul fel, vagyis mindkettő egyforma mértékben csökken a sejteket körülvevő folyadékban.
- Hipertóniás kiszáradás: a vérben található sók (elsősorban a nátrium) szintje megnő, vagyis a beteg több folyadékot veszít, mint ásványi anyagot. Főként gyermekkorban jellemző az előfordulása.
- Hipotóniás kiszáradás: a vérben a nátrium szintje lecsökken, vagyis a beteg több sót veszít, mint folyadékot. Ilyenkor a folyadék a sejtekbe áramlik. Kialakulhat, ha például hányás, hasmenés után a folyadékot alacsony ásványi anyag tartalmú vízzel pótolják.
Ezek a leggyakoribb tünetek
A kiszáradás gyakori első tünetei a szomjúság, fejfájás, koncentrálási nehézség és tájékozódási zavar. Ezenkívül gyakran előfordulhat:
- Száraz bőr és nyálkahártyák,
- Gyengeség, fáradtság,
- Keringési problémák alacsony vérnyomással és magas pulzusszámmal,
- Libabőr,
- Beesett és esetleg árnyékos szemek.
A zavartságot és a tájékozódási problémákat, különösen az időseknél, néha demenciaként diagnosztizálhatják, tévesen. A hosszan tartó, súlyos kiszáradás eszméletvesztéshez és szervkárosodáshoz is vezethet. A hipotóniás kiszáradás az agy életveszélyes duzzanatának (agyi ödéma) kockázatával is járhat.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 583 438 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 137 058 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,76%; a Raiffeisen Banknál 7,00%, az Erste Banknál szintúgy 7,00%, az OTP Banknál pedig 8,16%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Így előzd meg a bajt
A kiszáradás megelőzésének legjobb módja, ha elegendő folyadékot fogyasztunk.
Felnőtteknek testtömeg-kilogrammonként legalább 35 milliliter, azaz 30 kilogrammonként körülbelül egy liter ajánlott.
Ebbe beletartozik az étellel, például gyümölcsökkel, zöldségekkel vagy levesekkel elfogyasztott folyadék is. A gyermekek és serdülők folyadékigénye lényegesen magasabb, csecsemőknek négy hónapos korig napi 130 milliliter kilogrammonként, iskolás gyerekeknek 50-60 milliliter per kilogramm. Fokozott folyadékvesztés, például sportoláskor vagy nagy melegben a dupla, vagy akár annál is magasabb mennyiség ajánlott.
Arra azonban figyelni kell, hogy a bevitt folyadék kellő mennyiségű elektrolitot tartalmazzon, hiszen ezek hiánya ipotóniás kiszáradáshoz vezethet. Erre jó megoldás lehet például a gyümölcslé, vagy a megfelelő sportitalok fogyasztása. Az idősebbeknek ajánlatos emlékeztetőket is beállítani, és előre megtervezni, mikor mennyi folyadékot fogyasztanak.
Ha csak enyhe kiszáradást érzünk, akkor pótoljuk a folyadékot, illetve a sóháztartás visszaállításaként fogyasszunk sós rágcsálnivalókat például. Ügyelni kell arra, hogy a bevitt folyadék mennyisége ne haladja meg a leadott folyadék mennyiségét. A szervezetben felgyülemlett vízfelesleg ugyanis víz-túlterhelést okoz, ami súlyos, az életet veszélyeztető állapothoz, a vérben levő nátrium hirtelen túlhígulásához vezet. Ezért amennyiben az elfogyasztott folyadék telítődésének jele – puffadás – jelentkezik, orvosi felügyelet mellett korlátozni kell a folyadékfogyasztást mindaddig, amíg helyre nem áll a szervezet folyadékegyensúlya.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
-
Milliók múlhatnak egyetlen telefonhíváson: érdemes nagyon figyelni
Folytatjuk adatbiztonságról szóló cikksorozatunkat.
-
Hogyan lehet egyszerre impozáns és hatékony egy otthon? (x)
A 21. század otthona egyszerre kényelmes, lenyűgöző és energiahatékony. De hogyan érjük el, hogy a dizájn, a komfort és az energiaspórolás szempontjai is érvényesüljenek?
-
Ismét a Rossmann lett a Legjobb Munkahely (x)
A Rossmann Magyarország második alkalommal nyerte el a Kincentric által végzett munkavállalói elégedettségi felmérés alapján a Legjobb Munkahely címet.