20 °C Budapest
Óriási a baj a magyar szülészeteken: magukra hagyták a kismamákat?

Óriási a baj a magyar szülészeteken: magukra hagyták a kismamákat?

2022. június 24. 14:15

A lényeg, hogy a kismamák biztonságban érezzék magukat, legyen bizalmuk a kórház és a szülést levezető stáb iránt, ha már nem választhatnak orvost maguknak - mondta a szakértő.

Bizonytalanságban vannak hagyva a kismamák Rékassy Balázs szerint, miután már lassan másfél éve kivezették az egészségügyből a hálapénzt, ami azzal is jár, hogy a nők már nem dönthetnek arról, melyik orvossal szülnek. A helyzet rendezésére azonban lennének megoldások az egészségügyi szakközgazdász szerint, ezeket ismertette a Reggeliben.

A szakértő felvázolta: korábban általában az történt, hogy a kismama terhesgondozásra járt, ott bizalmi viszony alakult ki közte és az orvosa között, ezért hozzá ment szülni. Ebben természetesen az orvos is érdekelt volt, mert a szülés után zsebre tehette a borítékot – tette hozzá. Rékassy Balázs szerint mindenképpen üdvözlendő, hogy a hálapénzt kivezették, de gond, hogy a nők már nem választhatnak orvost maguknak. 

A lehetséges megoldások között említette a szülésznők és a szakszemélyzet bérének emelését, „hogy számukra is vonzó legyen ez a szakma”, másrészt, hogy a kórházak teremtsék meg annak lehetőségét, például nyílt napok által, hogy a kismamák megismerjék a szülészeti osztályokat, és lehessen kapcsolat a terhesgondozást végző orvos és a szülészeti osztály között. Kiemelte még a szakmai protokollok összeegyeztetését, mert most más a protokoll például egy fővárosi egyetemi klinikán, és más egy vidéki kórházban. 

Rékassy Balázs hozzátette: jó ötletnek tartaná azt is, hogy a magánegészségügyi ellátáshoz hasonlóan az állami kórházakban is lehessen plusz pénzt kérni plusz szolgáltatásokért. Legyen nagyobb ára annak, ha a kismamának más igényei vannak, és ez máris többletbevételt jelentene a kórházaknak, amiket fel lehetne használni különböző célokra. A szakértő célszerűnek látná azt is, hogy az orvosokat ne az egészségügyi rendszerben ledolgozott évek után fizessék, hanem differenciált bérek legyenek, teljesítmény alapon legyenek kifizetve. 

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2024. április 28. 09:03
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem