Egy Lidl bevásárlószatyrot visz egy járókelő

Csalás a Lidl ajándékkártyákkal: megszólalt a vállalat, erről minden magyar vásárlónak tudnia kell

2025. április 8. 11:02

Egy debreceni parfümüzlet tulajdonosa osztotta meg TikTokon, hogyan csapták be hamis Lidl-ajándékkártyákkal – és milyen könnyen bedőlt egy jól felépített, egyszerű átverésnek. Az eset nemcsak tanulságos, de rávilágít arra is, milyen könnyű dolguk van a csalóknak, ha az áldozat gyors haszon reményében elaltatja a gyanakvását. A csalással kapcsolatban maga a cég is megszólalt, az elmúlt 1 évben 10 visszaélésről tudnak, amik ajándékkártyákkal kapcsolatosak, mindben feljelentést tettek.

Nemrég egy TikTok-videóban számolt be egy debreceni parfümüzlet tulajdonosa arról, hogyan verték át egy rafinált ajándékkártyás trükkel. Az elmondása szerint egy jól öltözött, magabiztos férfi tért be a boltba, aki a Lidl egyik beszerzőjének adta ki magát.

Azt állította, hogy nagy mennyiségű, 20 ezer forintos Lidl-ajándékkártyája van, és felajánlott belőlük 100 ezer forintnyi értékben, féláron. Mondván, neki annyi van belőle, hogy gyakorlatilag nem tud velük mit kezdeni. A boltvezető készpénzben kifizette az 50 ezer forintot, azonban később kiderült, hogy a kártyák vagy hamisak voltak, vagy egyáltalán nem lehetett őket használni.

Az eset jól mutatja, hogy olykor a legegyszerűbb csalások a leghatékonyabbak – különösen, ha az elkövető képes ráérezni az emberi természet gyenge pontjaira. Jelen esetben a trükk nem technológiai bravúr volt, hanem egy egyszerű átverés, ami a kapzsiságra és a „jó üzlet” illúziójára épített. Amikor valaki gyors nyereség reményében féláron jutna értékesnek tűnő kártyákhoz, sokszor háttérbe szorul az óvatosság – a csalók pedig éppen ezt használják ki.

Megszólalt a csalásokról a Lidl

Mielőtt azonban azt hinnénk, hogy egyedi esetről van szó, nem így van. A fenti eset leírásával megkerestük a Lidl-t, és megkérdeztük tőlük, mennyire gyakoriak a Lidl ajándékkártyákkal való visszaélések, valamint azt is, hogyan védekezzenek az átverések ellen a vásárlók.

A Lidl ajándékkártyákkal való visszaélés alacsony, az elmúlt 1 év során 10 eset jutott tudomásunkra

- mondta el a Pénzcentrumnak a Lidl. Tőzsér Judit, a Lidl vállalati kommunikációért felelős cégvezetője beszámolt arról is, hogy „az ajándékkártyákat kizárólag a Lidl áruházakban és a Lidl ügyfélszolgálatán keresztül lehet megvásárolni, amiket a www.lidl.hu/ajandekkartya oldalon, vagy szintén az ügyfélszolgálaton keresztül lehet ellenőrizni.

Vállalatunk minden olyan ügyben, ahol az ügyfélszolgálatra bejelentés érkezett, feljelentést tett” - erősítették meg a csalásokkal kapcsolatban.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Hogyan védekezz az ilyen típusú csalások ellen?

Soha ne vásárolj ajándékkártyát magánszemélytől, főleg ha nincs hivatalos számla vagy blokk! A kártyák érvényessége, feltöltöttsége ilyenkor nem ellenőrizhető, és sokszor már eleve érvénytelenek.

Gyanakodj, ha valaki látványosan sürget vagy túl jó ajánlatot tesz. Ha valami túl jól hangzik, hogy igaz legyen, valószínűleg nem is az.

Ne fizess készpénzben idegeneknek hivatalos ajándékkártyákért! A csalók pont erre hajtanak – hogy nyomon követhetetlen legyen a tranzakció.

Ha valaki egy nagy cég nevében jár el, kérj hivatalos azonosítást, céges e-mailt vagy névjegykártyát. Egy valódi képviselőnek ezekkel rendelkeznie kell.

Ha gyanús az eset, inkább kérj egy nap gondolkodási időt, és közben ellenőrizd a sztorit. Sokszor már egy gyors Google-keresés is elég lehet ahhoz, hogy kiderüljön: másokat is átvertek hasonló módon.

Jelentsd az esetet a rendőrségen vagy a fogyasztóvédelmi hatóságnál! Akkor is, ha végül nem károsultál – másokat megóvhatsz vele.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. július 16. szerda
Valter
29. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. július 16. 19:26