A nagy tejteszt: vajon tényleg annyit viszünk haza, mint amennyit kifizetünk?

2018. szeptember 30. 07:04

Arra voltunk kíváncsiak, vajon egy liter-e az egy liter, azaz megkapjuk-e például a tejnek minden kifizetett cseppjét. Vettünk 10 dobozzal, üveggel, zacskóval véletlenszerűen választva 5 áruház polcairól, és mindet megmértük. Korántsem azt az eredményt kaptuk, mint amire számítottunk.

Aki gyakran süt, főz, sűrűn dolgozik a boltban is kapható egyszerű alapanyagokkal, és szereti precízen le is mérni őket, nem csak nagyjából szórja bele a tálba a lisztet és a vajat, az biztosan tapasztalta már, hogy olykor csal a szeme. Vagy a mérleg? Esetleg a zacskóban nincsen benne az a mennyiség, amennyi rá van írva és amennyit kifizettünk a pénztárnál.

Továbbgondolvaa gyümölcsökkel végzett kísérletünket, mely során 12 terméket hasonlítottunk össze abból a szempontból, hogy egy kilóra számolva mekkora az adott termékek ehető, illetve ehetetlen része, és hogy ez miként jelenik meg az árban, arra gondoltunk, megmérjük az egységes kiszerelésű alapanyagokat, elsőként a tejeket.

Évente átlagosan egy magyar ember, 54 liter tejet iszik meg a KSH 2016-os adatai szerint. ez soknak tűnik, de valójában ez mindössze napi 1,5 deci - ennyit napi 3 kávéba is simán beleöntünk. Ma Magyarországon egy liter tejhez nagyjából 150 és 270 forint közötti összegért juthaunk hozzáa boltokban. (Feltéve, ha senki sem laktózérzékeny vagy tejfehérjeallergiás a családban, hiszen akkor vagy laktózmentes vagy növényi tejet kell vennünk, mely jóval drágább. Utóbbinak akár 1000 forint is lehet literje.) Így ha csak az 10 százaléka hiányozna a dobozból, akkor egy négytagú család évente többezer forintot is bukna csak a tejen.

Joghatással járó mérés csak a mérési feladat elvégzésére alkalmas hiteles mérőeszközzel (hiteles anyagmintával), vagy használati etalonnal ellenőrzött mérőeszközzel lehet végezni. Hiteles az a mérőeszköz, amelyet a mérésügyi hatóság hitelesített, vagy amelynek külföldi hitelesítését első belföldi hitelesítésként elismerte - olvasható a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal oldalán. Nos, hiteles mérőeszköz nincs a birtokunkban, és nem is az volt a célunk, hogy milliliterre pontosan megállapítsuk, mennyivel több vagy kevesebb tej van a dobozban. Inkább csak egy otthoni mezítlábas, mindenki által könnyen elvégezhető kísérletet hajtottunk vére. 

10 különböző egyliteres kiszerelésű tejet öntöttünk egy sima, bárki által beszerezhető mérőpohárba, hogy lássuk, több, kevesebb vagy ugyanannyi tejet hoztunk-e haza, mint amennyit kifizettünk.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

A tejeket teljesen véletlenszerűen választottuk ki, igyekeztük több kiszerelésűt - dobozosat, zacskósat, műanyagüvegeset - is beszerezni, ám az összes kapható fajtát nem vettük meg. De nem is volt célunk teljes képet nyújtani, csupán kíváncsiságból kezdtünk bele.

Ahogy a képeken is látszik, olyan nem fordult elő, hogy több tej volt a dobozban, mint amennyi rá volt írva, minden esetben kevesebb. Ám nem sokkal. Ránézésre megállapítható, hogy legalább a 9 és fél decit minden esetben megkapjuk, sőt, jellemzően ennél többet is. Ám mérőnk, ami ugye nem hiteles, sosem mutatott pontosan 1 litert.

Legkevesebb tartalom a Tolle tejben volt, illetve a képeken talán nem látszik egyértelműen, de az Aldiban vásárolt Kokárdás Kancsós tejben. Az Alföldi tejtartalma nagyjából 900-as érték tetejéig ért, azaz 9 és még kétharmad deci volt benne, csak úgy, mint a Penny Market Sissy tejében. Legtöbb tartalom a Tesco saját márkás termékében, a Riska tejben és a Lidl Pilosában volt - legalábbi az általunk a polcról leemelt csomagolásokban.

NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 26. péntek
Ervin
17. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem